Ministrině Karla Šlechtová o novele zákona o pohřebnictví na Čt24. (Screenshot)
Ministrině Karla Šlechtová o novele zákona o pohřebnictví na Čt24. (Screenshot)
Od 22. února byla na pražském Výstavišti otevřena výstava lidských těl Body The Exhibition, která podle České anatomické společnosti balancuje za hranicemi zákona. Výstavu odmítli podpořit i starosta Prahy 7 Jan Čižinský a radní pro kulturu Hana Třeštíková s odvoláním, že „v tomto případě komerce jednoznačně přebíjí zájem vzdělávání veřejnosti. Jedná se o ryzí komerci a akci považujeme za mimořádně neetickou“.

Výstavy plastinovaných těl se v minulosti staly předmětem soudních sporů především proto, že vystavovaná těla pocházejí z laboratoří v Číně. Podle majitelů výstav jsou tato těla „bezejmenná“ „neidentifikovaná těla“, která si příbuzní po smrti dotyčných nevyzvedli. Z čehož jednoznačně vyplývá, že zesnulí před svou smrtí nedali k posmrtnému využití, plastinaci a vystavování jejich těl souhlas. Někteří experti[1] na Čínu dokládají, že těla na výstavách mohou patřit lidem z duchovního hnutí Falun Gong, čínským režimem pronásledovaným, neboť čínské plastinační laboratoře těla získávaly od Úřadu veřejné bezpečnosti.

Podle České anatomické společnosti lze výstavu považovat za komerční, nikoliv vědecký projekt, za nějž pořadatelé výstavu vydávají, čímž výstava nesplňuje zákonné výjimky zmiňované níže odborem Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR). Český pořadatel JVS Group i americký majitel výstavy Imagine Exhibition jsou společnosti zaměřující se na pořádání komerčních projektů výstav. Výstavy jsou veřejně přístupné, doprovází je rozsáhlá mediální a reklamní kampaň a vysoké zisky. Profitují z nich majitelé výstavních prostor, prodejci vstupenek a samozřejmě pořadatelé.

Níže publikujeme krátký e-mailový rozhovor Epoch Times s MMR, z něhož vyplývá, že navrhovaná změna zákona o pohřebnictví bude přímo a účinně zamezovat právě výstavám mrtvých těl, ke kterým nedali zesnulí před smrtí dobrovolný a informovaný souhlas.

Existuje v současné době nějaká zákonná možnost, kdy by mohly státní úřady požádat pořadatele současné výstavy Body The Exhibition o doložení dokumentů prokazujících, že se jedná o těla dobrovolně darovaná k účelům, pro které jsou využívána?

Podle § 81 odst. 2 písm. b) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách (ZZS), lze tělo zemřelého včetně odebraných částí z těla zemřelého použít pouze v případě, že s tím zemřelá osoba za svého života nebo osoba jemu blízká vyslovila prokazatelný souhlas, což v zásadě koresponduje s požadavkem dobrovolnosti. Nicméně dále je v § 81 odst. 4 písm. a) ZZS uvedeno, že souhlasu není třeba, jde-li o použití biologického materiálu pro potřeby výuky, vědy nebo výzkumu odebraného v souvislosti s pitvou zemřelého, pokud u biologického materiálu nebo v souvislosti s jeho používáním ve výuce, vědě nebo výzkumu nebudou uvedeny takové údaje, z nichž by bylo možné identifikovat zemřelou osobu.

novele zákona o pohřebnictví, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, je navrhovaná úprava zakazující vystavovat tělo zemřelého bez souhlasu zemřelé osoby v souladu s principem vyjádřeným v § 493 občanského zákoníku, podle něhož lidské tělo ani jeho části, třebaže byly od těla odděleny, nejsou věcí.

Pokud je tato zákonná možnost zakotvena až v novele, jak bude taková věc probíhat v praxi? Pověří ministerstvo pro místní rozvoj nějakého člověka (koho?), aby kontaktoval pořadatele výstavy a požádal je o doložení dokumentů?

V rámci ministerstva pro místní rozvoj funguje oddělení pohřebnictví, do jehož náplně práce budou spadat i tyto úkony. S účinností novely zákona o pohřebnictví počítáme na podzim 2017.

Jak potom proběhne ověření pravosti dokumentů (pokud budou předloženy)?

Ministerstvo bude obecně při verifikaci požadovaných dokumentů postupovat v souladu s právním řádem a podle konkrétních potřeb ve spolupráci s ostatními správními úřady v ČR i v zahraničí.

Kolik času bude mít pořadatel na doložení dokumentů a co se stane v případě, že nebudou dokumenty předloženy?

MMR bude postupovat v souladu s platným správním řádem.   

Pokud bude mít stát zákonnou pravomoc výstavu uzavřít (v případě nepředložení dokumentů, nepravosti dokumentů a pod.), jak by taková věc probíhala?

Viz předchozí odpověď.

Objevují se jak souhlasné, tak nesouhlasné reakce na výstavu. Jakou právní cestu mohou občané, kteří výstavu označují za neetickou, nemorální nebo hanobící člověka a lidskost, využít ke stížnosti na státní úřady a na koho se mají obrátit?

Při dosavadní zákonné úpravě pohřebnictví nejsou podle našeho názoru vytvořeny právní podmínky potřebné pro účinné uplatnění stížností vedoucích k zákazu nebo omezení podmínek konání obdobných výstav. Legitimní k žalobě pro porušení pietní ochrany osobnosti vystavovaných osob je pouze osoba blízká, nikoli návštěvník výstavy, tedy kdokoli.

Děkujeme za odpovědi.


[1] Experti, na které se článek odvolává:

a) Kanadští právníci Kilgour, Matas a jejich vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006), která potvrdila obvinění, že jsou následovníci Falun Gongu zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů a její rozšířená zpráva (2016).

b) Publikované nahrávky telefonních hovorů a analýzy z vyšetřování organizace WOIPFG.

c) Mezinárodní sdružení doktorů DAFOH, které problém neetických transplantací v čínských vojenských nemocnicích nahlíží z lékařského a právního úhlu.

d) Sedmiletý terénní výzkum spisovatele Ethana Gutmanna shrnutý v knize The Slaughter (Jatka), vydané v češtině nakladatelstvím C-press. 

Související články:

Česká anatomická společnost odmítá výstavu Body The Exhibition „v rovině právní a etické“

„Jedná se o ryzí komerci a akci považuji za mimořádně neetickou,“ říká starosta Prahy 7 k výstavě Body The Exhibition

Body The Exhibition: Exponáty jsou neidentifikovaná těla z Číny, souhlas s posmrtným využitím neexistuje, řekl americký majitel výstavy

Pokud majitel výstavy Body The Exhibition povolí odběry DNA z vystavovaných těl, Číňané budou moci hledat těla zmizelých příbuzných

Odkud pocházejí těla na výstavě Body The Exhibition v pražských Holešovicích?