Tibetským slabikářem může každý podpořit vězně svědomí. (Amnesty International)
Tibetským slabikářem může každý podpořit vězně svědomí. (Amnesty International)
Praha – Jako každoročně pro-tibetské skupiny pořádají pokojný manifest před čínskou ambasádou v Praze. V pátek 10. března 2017 se v 17,00 v Pelléově ulici sejdou obránci lidských práv. Akci organizuje spolek Lungta s podporou Amnesty International.

Letošním vězněm svědomí je Tibeťan Taši Wangčuk, kterému bude věnován slabikář se jmény účastníků, kteří ho přijdou podpořit a žádají jeho osvobození z vazby. Taši věří, že každé dítě si zaslouží dobře rozumět svému rodnému jazyku. Stejně jako nám přijde normální učit se v českých školách česky, tak Tašimu přijde normální učit se v tibetských školách tibetštině. Obává se, že bez výuky tibetštiny ve školách dojde k zániku tibetské kultury. Za své hodnoty a přesvědčení se Taši se postavil čínským úřadům. Nyní mu za to hrozí 15 let ve vězení.

Organizátoři před čínským velvyslanectvím nachystali zajímavý program. Irena a Vojtěch Havlovi zahrají a zazpívají své vlastní skladby za doprovodu violoncella a tibetských mís a zvonků. Připojí se písničkář Miroslav Kemel a spousta zajímavých řečníků.

Slabikář za odvahu i jako podpora

20170309-tibet2
Taši Wangčuk
Taši si za svou odvahu zaslouží nejen obdiv, ale i podporu. Symbolem letošního shromáždění je proto „Česko–tibetský slabikář“.

„Slabikář je zatím prázdný,“ sdělují obránci lidských práv. „Je na nás, jestli ho společně zaplníme. Každá stránka obsahuje vždy jedno české slovo společně s obrázkem a překladem do tibetštiny. Titulní strana celého slabikáře je navíc ručně malovaná. Stránky poté dáme dohromady a odešleme Tašimovi jako symbol naděje a solidarity.“

Tibetský ochránce vlastní kultury si zaslouží podporu. Slabikářem se jmény mu chtějí obránci lidských práv na dálku dodat naději i víru ve spravedlnost.