Kotě ocelota se svou matkou. (Zoo Jihlava)
Kotě ocelota se svou matkou. (Zoo Jihlava)
K letošnímu 60. výročí založení zoologické zahrady pořádá zoo několik akcí. V Muzeu Vysočiny proběhla přednáška ředitelky Elišky Kubíkové s výstavou fotografií.

V informačním centru jihlavské zoo probíhá výstava s názvem „RETROPLAKÁTY aneb ZOO V PROMĚNÁCH ČASU“. Výstavu připravili studenti 3. ročníku Střední umělecké školy grafické v Jihlavě. Ti zapátrali v archivech a popřemýšleli, která zvířata by mohla být prvními obyvateli zoo, a vše s uměleckou nadsázkou zpracovali do zajímavých retro plakátů. Výstava potrvá do konce června.

Margayové mají kotě

Ještě v předjaří se v Zoo Jihlava vzácným kočkovitým šelmám margayům (ocelot dlouhoocasý nazývaný také  dlouhoocasá tečkovaná kočka) narodilo 8. února 2017 kotě. Jeho rodiči jsou osmiletý samec Yoro, který žije v jihlavské zoo od roku 2010, a pětiletá samice Hervée, která do Jihlavy přicestovala v březnu loňského roku.

„Tímto odchovem se nám splnil velký sen. Jde o další druh kočkovité šelmy, který se nám podařilo v Jihlavě rozmnožit. Navíc jsme v současnosti jedna ze tří českých a slovenských zoo, která margaye vůbec chová a jako jediná z nich chováme pár, který se navíc podařilo rozmnožit. Radost mám i kvůli samci Yorovi, protože jsme mu dlouho nemohli najít partnerku, na kterou u nás poměrně dlouho čekal,“ sdělila ředitelka zoo Ing. Eliška Kubíková.

Margay (Leopardus wiedii) je velmi vzácná kočkovitá šelma pocházející z Jižní a Střední Ameriky. Je blízce příbuzný známějšímu ocelotovi, proto se také občas česky nazývá ocelot stromový. Margay totiž většinu života tráví ve větvích stromů, kde velmi obratně šplhá a skáče. Je také skvěle přizpůsoben lovu ptáků a jiných drobných obratlovců.

Již na první pohled na něm pozorovatele upoutají obrovské oči, pomocí kterých se orientuje především v noci. V zoologických zahradách patří margayové mezi vzácné a oblíbené chovance pro svůj zajímavý vzhled a nádhernou barvu vzorované srsti. Kůže je jim však v přírodě osudná, neboť jsou pro ni často loveni pytláky. Nejvíce však trpí kácením původních pralesů a tím i míst, kde žijí a loví.

Podpora veřejnosti pro zoo a její plameňáky

Světová média již informovala o smutném případu, který se odehrál v jihlavské zoo, kde skupina tří poměrně malých dětí ubila k smrti plameňáka. Podle  globe24.cz tím české děti posunuly svou nezvladatelnost na novou úroveň. Zahynul tak 16letý samec plameňáka, který pocházel z pražské zoo. Doposud měl osm mláďat. Protože šlo o chovného samce, jeho cenu vyčíslila zoo v desítkách tisíc korun.

Případ šokoval českou i zahraniční veřejnost. Skupina občanů v Jihlavě pořádá 8. dubna pochod a meeting na podporu jihlavské zoo.