Klára Cibulková a Martina Krátká, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)
Klára Cibulková a Martina Krátká, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)
Nová inscenace Srdce patří za mříže ve Švandově divadle nabízí výpověď nejmladších divadelníků o násilí a sebelásce v globálním světě a o tom, jak snadné je v dnešním světě ztratit lidské srdce.
 
Ve hře mladého dramatika Davida Košťáka se nahlas ozvou exponáty z právě probíhající výstavy lidských těl na Praze 7. Řeč bude o krutém pronásledování příznivců Falun Gongu v Číně a doslechneme se o transplantační turistice, kdy si dostatečně bohatí pacienti na čínských klinikách mohou koupit orgán získaný od politických či jiných vězňů – nedobrovolní dárci však tuto „výhodnou transakci“ nepřežijí…

„Inscenaci Srdce patří za mříže vytvořila nejmladší generace současných divadelníků, kteří v ní po svém a zároveň velice bystře reagují na témata, která nás obklopují,“ říká Dodo Gombár, umělecký šéf Švandova divadla.

Hru Srdce patří za mříže napsal mladý dramatik a básník David Košťák přímo pro studiovou scénu jako třetí a poslední inscenaci uvedenou v letošní sezóně v rámci cyklu „Intimita – Anonymita – Agresivita“. O agresivitě, násilí i sebelásce v globální společnosti autor říká: „Násilí mi přijde nejhrozivější ve chvíli, kdy si člověk neuvědomuje, že se ho dopouští – denně třeba využíváme produkty, jejichž vznik se vážně podepisuje na kvalitě života jiných lidí. Jejich volání o pomoc však nikdy neuslyšíme. I proto jsem chtěl na jeviště předvolat nejen „pachatele“, ale i „oběti“ tohoto stavu. V určité míře totiž v sobě máme oboje,“ uvádí David Košťák, jinak také překladatel z angličtiny a kmenový dramaturg Divadla LETÍ.

Vedle tématu lidské odpovědnosti a lidských práv inscenace připomene i některé komičtější momenty z českého prostředí. Tím je třeba podivuhodné přátelství malého kresleného hrdiny s cizokrajnou Pandou nebo oblíbený televizní pořad složený ze srdceryvných lidských příběhů těch, co se navzájem ztratili a zase našli…

Hru režíruje Alžběta Burianová, absolventka DAMU. „Nepřímého násilí, u kterého nevidíme, jaký konkrétní dopad naše činy mají, se dopouštíme často. A ne vždy se při tom nutně cítíme jako pachatelé. Vnímám však, že se citlivost k těmto věcem ve společnosti postupně zvyšuje – čím dál víc lidí se například zajímá o to, kde a jak se vyrábí zboží, které si kupují,“ uvažuje režisérka.

V inscenaci hraje Martina Krátká, Jacob Erftemeijer, Tomáš Červinek, Petr Buchta, Marek Pospíchal a Klára Cibulková, která vnímá agresivitu zejména v médiích a na sociálních sítích. „Co mě hodně zajímá, je skrytá agrese a manipulace, kterých se při zkoušení dotýkáme. A celé to téma pronásledování lidí praktikujících Falun Gong a transplantační turistiky v Číně je zrůdné. A málo se o tom ví, i já jsem se mnoho informací dozvěděla až teď,“ komentuje svou čerstvou zkušenost Klára Cibulková.

Scénář napsal David Košťák, který je spolu s Liborem Vodičkou také dramaturgem, scénu a kostýmy vytvořila Anna Brotánková, hudební doprovod je dílem Robina Schenka.


Zdroj: svandovodivadlo

Premiéra: sobota 29. dubna 2017
Reprízy: 2. a 29. května a 8. června 2017
Vstupenky:svandovodivadlo.cz

20170419-srdce-patri-za-mrize-hra-svandovo-divadlo2
Klára Cibulková, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)

20170419-srdce-patri-za-mrize-hra-svandovo-divadlo3
Petr Buchta, Klára Cibulková, Tomáš Červinek, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)

20170419-srdce-patri-za-mrize-hra-svandovo-divadlo4
Klára Cibulková, Martina Krátká, Marek Pospíchal, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)