Máj už dávno není jen lásky čas. V Brně je to především měsíc zasvěcený divadlu. A to díky oblíbenému mezinárodnímu festivalu s názvem Divadelní svět Brno. Ten letos proběhne v termínu 12.–17. 5. 2017. Diváci se mohou těšit nejen na přední soubory z Česka, ale také z Dánska, Izraele, Německa, Slovenska či Spojených států amerických.

Zárukou kvality jednotlivých produkcí je dramaturgická rada festivalu složená ze zástupců všech institucí, které pod vedením Národního divadla Brno festival pořádají: Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla, divadla Radost a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Tématem letošního 8. ročníku bude „odpovědnost mocných“. „Při výběru jednotlivých produkcí je jediným, předem stanoveným kritériem jejich kvalita, přirozeně však vznikají jakési tematické linie. Možná je to tím, že v dnešním globalizovaném světě všichni čelíme podobným problémům a různými způsoby zpracováváme v podstatě stejná témata. Tentokrát jsme v dramaturgické radě nápadně často naráželi na otázku odpovědnosti mocných. Právě ta se pak samozřejmě promítla i do skladby festivalového programu,“ říká ředitel Divadelního světa Brno Martin Glaser.

Dramaturg činohry NdB Martin Sládeček láká na festival „plný vrcholů“: „Je obtížné vyzdvihnout jednu jedinou produkci. Letos se nám podařilo sestavit neuvěřitelně ambiciózní a přitom velmi vyrovnaný program. Považuji za zázrak, že do České republiky vůbec poprvé zavítá legendární dánský soubor Odin Teatret s inscenací Věčný život. U této příležitosti bude vůdčí osobnosti tohoto souboru Eugeniu Barbovi předán čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Mimořádná bude také inscenace mnichovského Residenztheater Král Oidipus, starořečtí hrdinové vystoupí v kravatách a za sklem podivného „open spacu“ – otevřeného prostoru. Pro nevšední zážitek si mohou diváci přijít i na jednu ze dvou inscenací amerického souboru Manual Cinema. Ada/Ava či Lula del Ray. Přímo před jejich očima a za zvuku živé hudby bude vznikat podmanivý animovaný film s prvky hororu. Již „tradičně“ se mohou těšit i na ukázku tvorby Theater Bremen, tentokrát půjde o inscenaci Brechtova Dobrého člověka ze Sečuánu a dojemný pohybový kus Zlaté srdce. Festivalová dramaturgie promyšleně rozšiřuje prostor věnovaný pohybovému divadlu. Kromě dvou zahraničních produkcí se představí i to nejzajímavější z domácí scény – mj. Lešanské jesličky Lenky Vagnerové a Sólo Radima Vizváryho.

20170509-divadlo
Dobrý člověk ze Sečuanu.
Slovenské národné divadlo přiveze do Brna oceňovanou inscenaci Fanny a Alexander, v níž vystoupí i Emília Vašáryová nebo Táňa Pauhofová. České divadelnictví budou reprezentovat uhrančivý Spalovač mrtvol z ostravského Divadla Petra Bezruče nebo třeba Hovory na útěku z Divadla v Dlouhé, vůbec poslední režie letos zesnulého českého divadelníka a básníka Jana Borny.

„Čeká nás ale také řada představení pro celou rodinu. Moc se těším na pozoruhodnou inscenaci Naivního divadla Liberec s názvem Čechy leží u moře, která mimo jiné získala Cenu ERIK, udělovanou nejinspirativnější české loutkové inscenaci sezóny, i Cenu Divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. Hradecké Divadlo Drak přijede s půvabným příběhem O bílé lani,“ uzavírá bohatý výčet dramaturg Městského divadla Brno Jan Šotkovský.

Novinkou letošního ročníku je exkluzivní spolupráce Divadelního světa Brno s kultovním brněnským Barem, který neexistuje. Tamní barmani vytvořili s dramaturgy jednotlivých divadel speciální „drinkové menu“, které divákům umožní divadlo doslova ochutnat.

Vstupenky lze zakoupit na pokladnách Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla a divadla Radost nebo online na webových stránkách www.divadelnisvet.cz, kde je rovněž uveřejněn kompletní program.

20170509-divadlo2
Dobrý člověk ze Sečuanu.

20170509-divadlo3
Golden Heart.


Aktuální informace jsou také na facebook/divadelnisvet.