Faunovo odpoledne.
Faunovo odpoledne.
Taneční představení Jižní spojka bude mít pražskou premiéru již 28. května 2017 na scéně Jatka78. Skupina Dekkadancers složená převážně ze sólistů baletu Národního divadla v Praze se spojila s baletem Jihočeského divadla, aby společně uvedli složený večer plný nekonvenčního humoru a zajímavých tanečních kreací.

Představení mělo v březnu tohoto roku premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v současné době bude mít svou "premiéru" i v Praze. V průběhu triptychu se tak na jednom jevišti vedle sebe představí soubor a sólisté baletu Jihočeského divadla spolu s členy uskupení Dekkadancers. Sólista baletu Jihočeského divadla Zdeněk Mládek to příznačně okomentoval slovy „Dřív než postaví dálnici, jsme se spojili s Prahou, alespoň kulturně."

„Každá choreografie zpracovává poutavě jiné téma. Komu lahodí neotřelý jevištní humor choreografa Viktora Konvalinky, ten si přijde stoprocentně na své. Mluvené slovo k choreografii Elixír namluvil herec Jiří Lábus, který dekkačům fandí a na představení bude v hledišti,“ dodává s úsměvem jeden z choreografů večera a lídrů Dekkadancers Marek Svobodník.

Na programu večera bude již prověřená choreografie Ondřeje Vinkláta a Štěpána Pechara s názvem Přesně včas snoubící se s hudbou Maxe Richtera a Franze Schuberta, volně pojednávající o naději a lásce, která je schopná překročit i smutek z odchodu bližního. Druhou částí večera bude Faunovo odpoledne Marka Svobodníka, kterou vytvořil před dvěma lety pro soubor Dekkadancers. Minimalistická choreografie ve stylu futuretra zpracovává dnes již klasické téma baletní partitury s podtitulem že " i faunové mají své sny".

Zlatým hřebem večera bude zatím poslední počin choreografa Viktora Konvalinky s názvem Elixír. Na libreto scénáristy Štěpána Benyovszkého vznikl příběh o honbě za elixírem věčného života plný situačního humoru a gagů, jež jsou charakteristickým znakem pro tvůrce souboru Dekkadancers. Kritička Tanečních aktualit hodnotí choreografii: „Elixír byl nicméně svou lehkou atmosférou příjemným kontrastem k předchozím dílům a tečkou za celým večerem, kterou Budějovičtí náležitě ocenili.“

* Vstupenky *

Jižní spojka

Přesně včas

Choreografie, režie, dramaturgie a scéna: Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar

Hudba: Max Richter (Untitled figures) a Franz Schubert (Der Tod und das Mädchen)

Nastudování: Jaroslava Janečková a Šimon Kubáň

Asistent choreografa: Lukáš Slavický

Kostýmy: Pavel Knolle

Světelný design: Karel Šimek


Faunovo odpoledne

Choreografie, režie a dramaturgie: Marek Svobodník

Hudba: Claude Debussy (Prélude à l’après-midi d’un faune, První rapsodie pro klarinet a orchestr) a Radiohead (Amnesiac)

Nastudování: Linda Svidró Schneider

Asistent choreografa: Béla Kéri Nagy

Scéna: Petr Siedlaczek

Kostýmy: Denisa Horová

Světelný design: Karel Šimek


Elixír

Choreografie, režie, dramaturgie a světelný design: Viktor Konvalinka

Dramaturgie a libreto: Štěpán Benyovszký

Hudba: hudební koláž

Asistent choreografa: Béla Kéri Nagy

Scéna a kostýmy: Viktor Konvalinka a Štěpán Benyovszký