Rex Tillerson, ilustr. foto. ((Mark Wilson / Getty Images)
Rex Tillerson, ilustr. foto. ((Mark Wilson / Getty Images)
Agentura Reuters informovala o závěrech projevu amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, který přednesl závěry výroční zprávy státního výboru pro náboženskou svobodu v roce 2016. Ve zprávě především kritizuje Islámský stát za jeho „genocidu“ náboženských minorit. Dotkl se také některých světových zemí a jeho kritika směřovala také k Čínské lidové republice.

„Čínský režim mučí a vězní tisíce lidí za praktikování jejich náboženské víry,“ uvedl Tillerson ve svém projevu ve Washingtonu 15. srpna 2017 a podle agentury Reuters dodal, že represe čínského režimu zasahují zejména duchovní hnutí Falun Gong, Ujgurské muslimy a Tibetské buddhisty.

Závěry výroční zprávy přiostřuje nedávný případ únosu kanadské miliardářky Sun Qian (Sun Čchien), spoluzakladatelky pekingské biochemické společnosti Leadman. Byla zatčena dvaceti policisty v civilu již v únoru 2017 zato, že se věnuje duchovní praxi Falun Gong. Její právní zástupce uvedl, že byla ve vězní mučena pepřovým sprejem, který jí stráž nastříkala do obličeje, který následně zakryla látkou, aby zesílila jeho účinek.

Zástupce Číny v rámci OSN případ komentoval slovy: „Falun Gong není náboženství, ale zlý kult a také protičínská organizace. Čínská vláda zajistila pomoc těm, kteří byli svedeni z cesty Falun Gongem.“

Moderátor populárního pořadu televize NTD Chris Cappell vznesl ve svém pořadu na konto odpovědi čínského zástupce v OSN otázku, zda na zmiňovaná „pomoc“ zahrnuje věznění a mučení.

Podle výpovědí bývalých vězňů svědomí z ČLR jsou vězni propuštěni, pouze pokud vyplní dokumenty uvádějící, že se vzdávají svojí víry a zapojí se do „převýchovy“ ostatních. Což zahrnuje úzkou spolupráci s čínskou tajnou službou, udávání přátel a souvěrců.

Ačkoliv agentura Reuters nezmínila, že by Tillerson hovořil o pronásledování křesťanské komunity v ČLR, v České republice požádalo o azyl 60 tamních křesťanů. V roce 2016 čínské úřady nechaly odstranit a zničit kříže z křesťanských svatostánků. Zničeno bylo několik tisíc náboženských symbolů. Když se úředníkům někdo pokoušel bránit, skončil v poutech nebo za mřížemi. O čínské kampani informovala nezisková organizace China Aid.

Co se týče Tibetu, tato oblast je silně monitorována čínským režimem a tamní tradiční tibetská kultura jsou spolu s náboženstvím dle lidskoprávních organizací pod soustředěným programem dlouhodobých represí.