Muž používá počítač v internetové kavárně v Pekingu 1. června 2017. (GREG BAKER / AFP / Getty Images)
Muž používá počítač v internetové kavárně v Pekingu 1. června 2017. (GREG BAKER / AFP / Getty Images)
Úsilí o blokování sítí VPN, které používá 200 milionů Číňanů

Čínský režim usiluje o ukončení programů, které pro čínské uživatele internetu otevřely okno do okolního světa. Vývojáři softwaru a uživatelé internetu v Číně pracují na vývoji řešení, která budou i nadále podkopávat celostátní cenzuru komunistické strany.

Virtuální privátní sítě (VPN) jsou v Číně široce využívány k tomu, aby obcházely Great Firewall, což je přezdívka sofistikovaného systému, který čínský režim vytvořil za účelem cenzury a sledování on-line provozu internetu v Číně a mimo ni.

Podle jednoho ze zveřejněných odhadů využilo VPN pro přístup na zahraniční webové stránky nebo on-line obsah, který je jinak zablokován, zhruba 30% nebo přibližně 200 milionů čínských uživatelů internetu, kterých je celkem na 700 miliónů.

Pomocí sítě VPN mohou uživatelé internetu v Číně oklamat Great Firewall, což způsobí, že se virtuálně nacházejí mimo Čínu, a tím pádem se vyhnou státní cenzuře. Použití VPN však často způsobuje uživatelům dodatečné náklady a nepohodlí. Na serverech VPN mimo Čínu se také mohou odhalit jejich osobní informace.

Čínský režim v minulosti činil četné pokusy o potlačení používání VPN. Vzhledem k povaze VPN se však takové zásahy často týkají pouze nejpopulárnějších poskytovatelů VPN, zatímco určení uživatelé nakonec naleznou novou VPN, která zabrání zablokování.

Nedávno vydalo čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti celostátní rozkaz všem místním cenzorům a orgánům činným v trestním řízení zahájit nový zásah proti používání nástroje VPN. Objednávka restrikcí konkrétně mířila na řadu populárních softwarových programů pro obcházení cenzury, jako jsou Freegate, Ultrasurf, Lantern a Psiphon. Režim je označil za programy „vyvíjené nepřátelskými zahraničními silami“.

Rozsáhlé případy hlášené z ČLR naznačují, že poslední zásah způsobil značné komplikace, v důsledku čehož velké množství obyvatel Číny ztratilo možnost používat služby Youtube, Gmailu, Instagramu nebo Twitteru. Došlo údajně také k zatčení jednoho z vývojářů aplikace VPN.

Čína rovněž přikročila k zablokování společnosti WhatsApp, jedné z posledních zbývajících aplikací pro zasílání soukromých zpráv v Číně, která nebyla zcela vystavena cenzurnímu systému a dohledu čínského režimu.

 
„Čínský režim se pokouší změnit internet v Číně z webu, který se připojí všude, na web, který se nepřipojuje nikam,“ prohlásil Sie Wen, bývalý výkonný ředitel společnosti Yahoo China.

Boj pokračuje

Mnozí pozorovatelé však tvrdí, že obnovené zásahy do VPN by mohly být pouze dočasným opatřením, protože zpřísněná omezení, pokud budou trvat příliš dlouho, budou mít nepříznivý vliv na čínský mezinárodní obchod a technologické výměny s okolním světem.

Někteří vývojáři softwaru prohlásili, že budou proti cenzuře i nadále bojovat. Bill Sia, tvůrce a generální ředitel společnosti Freegate, řekl Epoch Times, že nová vlna zásahu do jeho softwaru poskytuje příležitost pro další lidi, aby si uvědomili cenzuru Číny. Sia uvedl, že software pro obcházení cenzury je překvapivě široce používaný i mezi čínskými vládními agenturami a školami.

„Freegate jsme vyvinuli speciálně pro uživatele v Číně a také pracujeme na tom, abychom pokračovali v jeho modernizaci,“ říká Sia. „Počet uživatelů v Číně, kteří aktivně obcházejí cenzuru na internetu, je tak obrovský, že Čínská komunistická strana již nemůže sledovat, kdo to dělá.“

Mnoho pozorovatelů uvedlo, že internetová cenzura čínského režimu je v rozporu se samotnou povahou internetu, která byla navržena a rozvíjena pro informační propojení celého světa. Sie Wen, bývalý výkonný ředitel společnosti Yahoo China, řekl televizi NTD, že „čínský režim se pokouší změnit internet v Číně z webu, který se připojí všude, na web, který se nepřipojuje nikam“.

Alexander Klimburg, programový ředitel Haagského střediska pro strategická studia, také nedávno prohlásil na zasedání Rady v Atlantiku, že „autoritářské režimy jako Čína chtějí zásadně změnit způsob, jakým se provozuje internet, protože vnímají informace jako hrozbu a zbraň“.

Klimburg, jehož nedávno publikovaná kniha Cyber Risk Monday: The Darkening Web obsahuje podrobnou diskusi o internetových cenzurách v Číně, uvedl, že čínský režim považuje internet za hrozbu pro pravidlo vlády jedné strany. Klimburg uvedl, že režim chce dosáhnout úrovně kontroly nad internetem, která by mu umožnila dělat věci jako „blokování přístupu k New York Times nebo zablokování stránek duchovního hnutí Falun Gong“.

Velký čínský firewall původně navržený jako cenzurní systém zaměřený pouze na uživatele v Číně, byl tak dobře rozvinutý, že je nyní oficiálně označovaný jako zbraň a může být používán k útokům na západní země a uživatele v kyberprostoru, o čemž právě Klimburg pojednává ve své nové knize.


Článek přeložil Milan Kajínek; Zdroj: small United States