V sychravém podzimním čase ožije metropole Vysočiny znovu pestrým množstvím návštěvníků z různých koutů světa, kteří se budou potkávat v kinosálech nebo kavárnách a sdílet své dojmy z reality zachycené na plátně. Režiséři i kameramani, kteří spojili svůj um, budou uvádět, přednášet, diskutovat v prostorách kulturních stánků, porota bude posuzovat a vyhodnocovat nejskvělejší snímky a záběry a diváci se nechají unášet do vzdálených i blízkých světů. Jak je na festivalu obvyklé, i mnohé divačky okouzlí všechny ostatní svou nápaditou garderobou.

MFDF Ji.hlava 2017 klepe na dveře a představí novinky, které se na festivalu objeví.

Dokumentaristka Helena Třeštíková uvede v Ji.hlavě světovou premiéru časosběrného dokumentu Manželské etudy po 35 letech.

20170919-jihl2
Světově renomovaná dokumentaristka Helena Třeštíková představí v Ji.hlavě své Manželské etudy po 35 letech. (MFDF/snímek z filmu)
Slavný režisér Marcel Ophuls, který ve svém díle zkoumá krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody, převezme na festivalu osobně Cenu za přínos světové kinematografii.

Znělku letošní Ji.hlavy vyrobil islandský hudební skladatel a experimentální filmař Jóhann Jóhannsson, který se proslavil hudbou k filmům Sicario: Nájemný vrah, Teorie všeho nebo Příchozí.

Krátká verze festivalové znělky 


Dlouhá verze festivalové znělky
  
„Chtěl jsem vytvořit film pomocí těch nejzákladnějších prostředků, jen s projektorem bez vizuálního vstupu a světlem lomeným a deformovaným různými reflektivními materiály a filtry,“ říká o znělce Jóhann Jóhannsson. Islanďan vystoupí na letošní Ji.hlavě hned v několika rolích: vedle přednášky o filmové hudbě uvede vlastní dokument Konec léta (2015), který osobně doprovodí živou hudbou.
 
„V Ji.hlavě má divák možnost dát si informace do souvislostí. Juraj Horváth, který tradičně navrhuje grafické řešení festivalu, správně říká: ,vytržené záběry, unáhlené závěry'.

Ji.hlava jde proti tomu a vybírá filmy, které ukazují náš svět hlubším, překvapivým pohledem. Většinou jde o výsledky několikaleté práce, jejichž síla je v tom, že jdou proti stereotypům a kladou divákům otázky. Ostatně diskuze po každém filmu hrají na festivalu velkou roli,“ charakterizuje festival jeho ředitel Marek Hovorka. A dodává: „Letošní ročník je bohatší o tři nové tematické soutěžní sekce: Svědectví o politice, Svědectví o poznání a Svědectví o přírodě.“

Ji.hlava letos přivítá slavného oscarového dokumentaristu Marcela Ophulse. Ten se ve svých dlouhometrážních snímcích vrací k době německého nacismu, jeho brutální moci, ale i k otázkám svědomí a odpovědnosti. Festival uvede Ophulsovy klasické snímky, jako Lítost a soucit (1969) nebo Hotel Konečná stanice (1988), ale i málo známou analýzu mnichovské dohody Mnichov aneb Mír pro naši dobu (1967).

„Nachystali jsme pro pana režiséra překvapení,“ říká Marek Hovorka na adresu Marcela Ophulse, jehož filmy byly oceněny mimo jiné na festivalech v Cannes a Berlíně. „Prvního listopadu oslaví devadesáté narozeniny, takže jsme naplánovali malou oslavu.“

Světově renomovaná dokumentaristka Helena Třeštíková představí v Ji.hlavě své Manželské etudy po 35 letech. „Je to můj celoživotní projekt,“ říká. „Jsem s těmi šesti dvojicemi v kontaktu už přes pětatřicet let. Stali se součástí mého života – a já jejich. Na začátku práce na tomto projektu jsem se definovala jako režisérka časosběrných filmů, a to platí pořád.“ U příležitosti slavnostního uvedení nových dílů filmových „etud“ bude pokřtěn knižní rozhovor Sběrná kniha, který s režisérkou vedl zkušený publicista Pavel Kosatík.

K tématu časosběrných dokumentů na festivalu přispěje i dokumentaristka Šárka Slezáková, která ve své dílně "Filmoví sběrači času" představí světově proslulé časosběrné projekty,“ uvádí Veronika Bröcknerová, vedoucí mediální komunikace / head of media communication 

Imprese i mučení made in Tchaj-wan

Historicky dosud největší přehlídka tchajwanského dokumentu ve světě proběhne v Ji.hlavě v několika blocích, věnovaných městským a venkovským impresím, sondám do intimních sfér člověka nebo různým podobám politicky a sociálně angažované audiovizuality. „Setkávala jsem se u Tchajwanců s nadšením a radostí, že někdo v Evropě má zájem o jejich filmový dokument,“ vypráví dramaturgyně této sekce Andrea Slováková. „Považují jej totiž za jeden z nejvýraznějších projevů své národní a kulturní identity.“

20170919-jihl
Imprese i mučení made in Tchaj-wan. (MFDF)
Počátky tchajwanského dokumentu představí krátké reportáže a botanické časosběry ze třicátých let. Politický film bude reprezentovat reportáž z osmdesátých let Against Dupont in Liugang, která má svým vznikem blízko k legendárnímu československému Originálnímu Videojournalu. Nebudou chybět ani svědectví o nedávných studentských protestech The 561st Hour of Occupation (2014), nebo vizuálně vytříbený snímek na téma různých technik mučení. Specifika historického vývoje kinematografie na Tchaj-wanu představí na festivalu osobně filmový historik Lee Dau Ming.

Z Kopečka do Slavutyče a zpět

Český rozhlas, který je hlavním mediálním partnerem festivalu, představí letos spolu se Sdružením pro rozhlasovou tvorbu Ji.hlavě poprvé soutěžní přehlídku AudioREPORT. Ta nabídne návštěvníkům pestrou ukázku nejnovější produkce domácího rozhlasového dokumentu z veřejnoprávních i soukromých stanic. Přehlídka proběhne 24.–26. října v jihlavském Divadle Na Kopečku a doprovodí ji workshopy, kde si zájemci vyzkouší, jak se točí rozhovor. Zástupci několika rozhlasových stanic (Radiožurnál, Vltava, Radio Wave) budou přímo z Ji.hlavy živě referovat o aktuálním dění na místě a pozvou k mikrofonu jak soutěžící dokumentaristy, tak další hosty festivalu.

Ale je hudba...

Doprovodný hudební program nabídne i letos několik projektů šitých na míru přímo Ji.hlavě. „Představíme novinku Terezy Stehlíkové, úspěšné multimediální umělkyně, filmařky a performerky pracující v Londýně. Zájemci z řad publika se pak mohou stát členy sboru, s nímž během festivalu připraví vystoupení Oldřich Janota. Dějišti akcí se stanou jedinečná prostředí, jako obřadní síň jihlavského krematoria nebo městské podzemí,“ vypočítává kurátor programu Pavel Klusák. S hudbou z čerstvě vydaných alb se pak představí skupiny Kalle a Pátí na světě, nebo newyorská punkerka Shilpa Ray s kapelou.

„Pro Dům Gustava Mahlera vzniklo mezinárodní filmové pásmo Pocta Miku Vainiovi a Erkki Kurenniemimu, dvěma skvělým osobnostem světové elektroniky z Finska, které letos zemřely,“ uzavírá Pavel Klusák.

Jednadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava nabídne rozsáhlou přehlídku filmového dokumentu z Tchaj-wanu. Festival začíná v úterý 24. a potrvá do neděle 29. října 2017. Návštěvníci se mohou do 1. října akreditovat na festival za 480 Kč. Poté se cena za akreditaci zvýší na 700 Kč.

Více na www.ji-hlava.cz.