79 % vyrobených plastů skončilo na skládkách nebo někde v přírodě včetně našich oceánů. Pouze 9 % bylo recyklováno. (Screenshot/Youtube)
79 % vyrobených plastů skončilo na skládkách nebo někde v přírodě včetně našich oceánů. Pouze 9 % bylo recyklováno. (Screenshot/Youtube)
Láhev a taška

Pro většinu mořských želv jsou medúzy velice oblíbenou potravou. Je v tom ale jeden háček: želvy nepoznají rozdíl mezi medúzou a plovoucím plastovým sáčkem. Tato zdánlivě drobná chyba je pro ně ale často smrtelná. Plastové sáčky, které želvě zaplní žaludek, vytváří vzduchové kapsy a želvu nadnáší. Nemůže se pak potápět do hloubky za potravou, plavat ani jíst – a pomalu umírá. Toto je jen jeden z mnoha tragických důsledků plastového znečištění.

Zástupci Greenpeace si uvědomili, jaký dopad má zvýšená výroba plastických hmot, která se šíří zhruba v posledních 10 letech. A protože ne každý si uvědomuje svoji odpovědnost vůči životnímu prostředí, začali ochránci začali aktivně upozorňovat na tento jev.

„Boj s plastovým odpadem nikdo nemůže vyhrát sám a neměli bychom nechávat řešení tohoto problému jen na spotřebitelích,“ sdělují Greenpeace. „Společnosti, které vyrábějí tuny plastů na jedno použití, musí převzít zodpovědnost a řešit problém tam, kde vzniká - ve vlastní produkci.“

Omezit množství jednorázových plastů může každý z nás. Jak ale začít, aby byl dopad co největší, nejrychlejší a nejjednodušší?

Odpovědí jsou dvě slova: Láhev a taška.

Láhev a taška jsou věci naší denní potřeby.

Láhev

Jak zmínil například Český rozhlas, každou minutu se na světě prodá jeden milion plastových lahví. Co je nejčastěji jejich obsahem? Paradoxní na tom je, že z velké části je to obyčejná voda.
 
A nahradit plastovou lahev je přitom tak jednoduché. Stačí koupit nerezovou lahev na cesty, džbán nebo hrníček do práce a lahev na sport.

Máte-li strach, že kohoutková voda není dostatečně kvalitní, jsou vaše obavy zbytečné. Kohoutková voda je kontrolována častěji než voda balená. Je čerstvá – nebyla skladována měsíce ve skladech před prodejem. Balená voda je navíc asi 500x dražší. Koupí balené vody platíte prakticky jen za obal a reklamu.

20171003-duha
Loď Rainbow Warrior upozorňuje na plastové znečištění ve Středozemním moři. Na fotce je proto obklopená gigantickými obaly. (Greenpeace)

Taška

Od 1. ledna 2018 bude v ČR platit nový zákon, který zakazuje obchodníkům plastové tašky nabízet zadarmo. Účinnost? Například ve Velké Británii zavedení minimálního poplatku pěti pencí za plastovou tašku snížilo jejich spotřebu o neuvěřitelných 85%!

I tak je ale důležité si uvědomit, že nejšetrnější plast je ten, který se nevyrobí. A to se týká i plastových tašek za korunu. Jak se jich tedy zbavit? Noste tašku vlastní.

Z výzkumů vyplývá, že většina zákazníků je ochotna nosit svou vlastní tašku na nákupy. Za největší překážku ale považují vzít si tašku na nákup s sebou předem. Často nakupují cestou z práce, a tašku zapomněli přibalit.

Připravili jsme proto 4 nápady, jak na tašku nezapomenout:

  • Dejte si tašku k východu. Třeba ji pověste na kliku.
  • Noste do práce větší tašku, do které se nákup vejde.
  • Pořiďte si malou skladnou a lehkou látkovou tašku, kterou udržujte stále v kabelce či pracovní tašce.
  • Po vyložení nákupu ji hned do kabelky vraťte.
  • Jezděte na kole s nosičem.

Každou vteřinu se na světě prodá asi 20 000 plastových lahví. Lidé velkou část z nich po jednom použití zahodí. Lahve se nerecyklují, nezpracovávají. Místo toho znečišťují na stovky let krajinu, oceány, ohrožují život v mořích i na souši a nakonec i lidi samotné.

Proč opustit plastové láhve

Máme technologie, prostředky i znalosti na to, abychom velkou část plastových lahví vůbec nepoužívali. Máme 6 důvodů, proč opustit plastové lahve:

Jsou drahé. Balená voda stojí až 500 x více než voda kohoutková.

Rozklad jedné lahve v přírodě trvá stovky let.

Plastové láhve jsou často skutečně určeny jen na jedno použití. Při opakovaném použití s různým obsahem tekutin dochází k porušování plastu a uvolňování toxických látek do tekutiny.

PET láhve jsou jen málokdy stylovou záležitostí, kterou byste se chtěli chlubit. Nosíte si na party hrdě igelitku z obchodu? Stejně tak je to s plastovými lahvemi.

Ve vodě se plastové lahve časem rozpadají na mikroskopické částice, které na sebe vážou nečistoty a toxické látky. Mikroplasty se pak prostřednictvím krilu dostávají do potravinového řetězce, a ohrožují tak mořské živočichy a nakonec i samotné lidi.

Nahradit plastové láhve skleněnými nebo kovovými ušetří peníze!

Průměrná čtyřčlenná česká domácnost vyprodukuje za rok asi 1,2 tuny plastu. To je skoro pětinásobek jejich průměrné váhy (244 kg). Velká část plastů, které rodina spotřebuje, jsou plasty jednorázové, které lze nahradit jinými prostředky.

Co udělat proto, aby se spotřeba plastů snížila?

Prvním krokem je plastový audit.

Jak získat přehled o své spotřebě plastů? Nám se nejvíce osvědčilo prostě plast jednoduše sbírat a schraňovat.

Na každý den si připravte nádobu, do které budete celý den dávat plasty, které byste jinak vyhodili. Buďte k sobě spravedliví a buďte na sebe přísní. Každý malý kousek plastu, který vám projde rukama, vhoďte do sklenice.

Sbírat odpadky stačí jeden týden. Až skončíte, sepište vše, co jste za celý týden vyhodili. Audit je u konce. Kolik toho bylo?

Zde na plastové kalkulačce si můžete zjistit, jak na tom jste s používáním plastů.


Zdroj: web Greenpeace


Čtěte také:

Plasty: Jak můžeme omezit svoji plastovou stopu

Plasty: Jak žít bez plastů? Recyklováno bylo pouze 9 %!