Oceněné režisérky Širín Nafariehová, Tereza Plavecká a Pavla Mudráková. (My Street Films)
Oceněné režisérky Širín Nafariehová, Tereza Plavecká a Pavla Mudráková. (My Street Films)
Projekt My Street Films představuje letošní vítěze soutěže amatérských filmů. Vítězkou se stala Širín Nafariehová se svým snímkem Černý most, který ukazuje příběh jejího přátelství s podporovatelem nacionalismu Lukášem, který projde proměnou díky svému setkání s režisérkou. Černý most zachycuje setkání Širín a jejích spolužaček, které pocházejí z různých koutů světa, s Lukášem, jehož poznaly na protiimigrantské demonstraci. Režisérka převzala hlavní cenu na slavnostním večeru festivalu Film a architektura ve středu 4. října 2017.

Porota dokument ocenila za vyzrálou narativitu, schopnost dotáhnout příběh do pointy a především představit společensky aktuální konflikt bez očerňování jakékoli ze stran. Film je upřímný, autentický, a ačkoli hovoří o složitých tématech, jako je multikulturalismus a xenofobie, nechybí v něm humor typický pro českou dokumentární tvorbu.

Druhé místo získal střihový dokument Jiná perspektiva kolektivu autorů (Barbora Hlaváčková, Kateřina Kaclíková a Tadeáš Polák) o 17. listopadu z odlišného pohledu, než jaký ukazují televizní reportáže, který vznikl během workshopu zaměřeného na angažovaný dokument v Autonomním sociálním centru Klinika na Žižkově. Porota film ocenila za neotřelý koncept, který reflektuje a zároveň rozvíjí mediální obraz dne významného pro českou historii. Zaznamenaný observační materiál a rozhovory s lidmi jsou sestřihány s citem pro rytmus a tvoří pestrou mozaiku všedních okamžiků tohoto svátečního dne.

Dvě zvláštní uznání

Porota udělila také dvě zvláštní uznání pro snímky, které se zabývají přírodou. 

První získala režisérka Pavla Mudráková za dokument Nositelé života, který se dívá na zvířecí burzu jinýma očima. V kontextu diskuzí o právech zvířat často zanikají informace o chovatelích, pro něž jsou jejich králíci, slepice či holubi vším a starají se o ně s láskou a péčí.

20171010-snimek
Snímek z vítězného filmu Černý most. (My Street Films)

Druhé zvláštní uznání získala Tereza Plavecká za lyrické zamyšlení Les o Čimickém háji a nenávratnosti dětství. Oba filmy byly vyvíjeny v dílně námětů My Street Films pod vedením dokumentaristů Ivo Bystřičana a Violy Ježkové.

V porotě se sešli herečka Petra Nesvačilová, fotograf Tomáš Princ a vedoucí My Street Films Diana Tabakov.

Podívejte se do galerie na to, jaká byla cesta k filmu režisérů a lektorů letošního ročníku.

Pozvání pro filmaře amatéry

V rámci MFDF Ji.hlava, a to 27. října, se uskuteční jednodenní workshop s režisérem Martinem Marečkem. Můžete si vyzkoušet, jak lze během jednoho dne natočit film. Dílna se zaměří na scénář a jeho přípravu, natáčení, zachycení situace a záběr jako stavební kámen celého filmu. Přihlásit se lze na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Na jaře 2018 se tým lektorů My Street Films těší na vaše náměty a na podzim 2018 na vaše hotové filmy. Detaily obou soutěží a data uzávěrek se dozvíte na Facebooku a v newsletteru!

20171010-snimek2
Širín Nafariehová, vítězka soutěže. (My Street Films)