Vlajky festivalu v ulicích Jihlavy. (Z. Danková / ET ČR)
Vlajky festivalu v ulicích Jihlavy. (Z. Danková / ET ČR)
Vysočina – Jihlava: 19. října proběhla v tzv. Majáku na hlavním náměstí tisková konference, která o 4 dny předchází zahájení 21. ročníku filmového festivalu dokumentárních filmů. Než dorazil Marek Hovorka, ředitel festivalu, vzal si slovo čestný host, hejtman kraje J. Běhounek a popřál festivalu, který je krajem podporován, naprostý úspěch. Také primátor města R. Chloupek popřál rozšíření a věhlas festivalu po všech stránkách.

Youtubeři

Andrea Slováková, dramaturgyně experimentálních dokumentů festivalu, vyjmenovala novinky, které letošní festival doprovázejí. Především jde o nové celebrity, kterými jsou: youtubeři. Symbol generačního přerodu audiovizuální zábavy, youtubeři se letos dočkají zvláštního uvedení ve festivalové premiéře.

Režisér Jiří Sládek se ve svém snímku Nejsledovanější snaží odhalit lidskou stránku těchto internetových hvězd. Na otázku, co to znamená být youtuberem, ve filmu odpoví třeba Pedro, Shopaholic Nicol, Gabrielle Hecl, Kovy nebo sesterská dvojice bloggerek A Cup of Style. Film vyslechne názory všech, kterých se sledování a vytváření YouTube videí dotýká: rodičů dětí, marketingových specialistů, sociologů, psychologů a samotných diváků.

„Byla to první parta lidí, která to chtěla dělat seriózně a nechtěla z výsledného filmu udělat bulvár,“ říká o natáčení jedna z protagonistek Gabrielle Hecl. Festivalového uvedení se osobně zúčastní režisér i bloggerky A Cup of Style.

Podle Marka Hovorky se youtubeři stávají globálním fenoménem, který hýbe světem. Navzdory generačnímu odporu bude český film youtuberech zařazen do středeční projekce, tj. 25.října.

Celým festivlaem se jako nit budou vinout Manželské etudy Heleny Třeštíkové, které budou obohaceny přítomností samotné režisérky a jejích aktérů.

Experimentální kinematografie v reálu

Slováková uvedla, že na náměstí bude v rámci festivalu k dispozici opět herní, tzv. game zóna s počítači. Vloni tam bývaly fronty již po ránu, jichž se účastnili nejen hosté festivalu, ale i rodilí Jihlavané. Některé hry mají smutný obsah, který vyvolává empatii, např. hra, kterou vytvořili rodiče, jimž zemřelo dítě, pak jsou zde hry s estetickým obsahem, jako např. Walden, který evokuje krajinu i přírodu. Objeví se zde také stimulátor autismu, ve kterém hráč může zažít svět očima autisty nebo filmová báseň irské umělkyně.

20171019-mfdf
Pohled z festivalového Majáku na Masarykově náměstí: pod ním ploše náměstí vyrostlo rovněž bludiště, jehož symbolikou  je podle slov Marka Hovorky: prolínání, propojení, zakrývání. (Z. Danková / ET ČR)

Snímek Kandidát: Vzestup Emmanuela Macrona 

Letošní světová premiéra dokumentu o cestě k moci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zakončí Ji.hlavu, jak se stal „Mladý a nezkušený prezidentem Francie“.

„S Macronem jsme si vysvětlili, že nejsem novinář, ale dokumentarista. K natáčení jsem přistupoval observačním přístupem a nekladl jsem si ambici vysvětlit vše. Ale trval jsem na tom, že chci k tématu přistoupit transparentním způsobem. A to se, myslím, povedlo,” popisuje vznik svého snímku režisér Yann L’Héronet. Ten s prezidentským aspirantem strávil osm měsíců a nabízí vhled do zákulisí kampaně nejmladšího prezidenta země galského kohouta. Bez hodnotícího přístupu se stává observační sondu o konstrukci mediálního obrazu velkých politiků.

„Potenciální čeští kandidáti na prezidenta byl měli vidět tento snímek,“ podotkl Marek Hovorka. „Jak ustát tlak ve vypjatých momentech nebo jak reaguje Macronův tým na média,“ přibližuje ředitel festivalu a upozorňuje, že kdo premiéru snímku o volbě francouzského prezidenta nestihne, může ji vidět ještě v neděli 29. října po ukončení festivalu.

Vzácní hosté z východu

Inspiračního fóra, tradiční diskuzní platformy festivalu, se zúčastní ruská exilová novinářka Žanna Němcovová, kontroverzní divadelní režisér Oliver Frljić i polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska, jejíž kniha Ku-klux-klan. Tady bydlí láska právě vyšla česky.

„Ji.hlavský festival je od prvního ročníku místem, kde jsou diskuze po filmových projekcí i mimo ně součástí duše festivalu. Tento charakter rozvíjí i unikátní model Inspiračního fóra, který letos ještě posílíme celodenním programem. Po pět dnů se diváci budou moci setkávat s výraznými osobnostmi nejrůznějších vědeckých i uměleckých oborů. Pozornost si jistě získá povolební diskuze organizovaná týdeníkem Respekt, diskuze porot nových soutěžních sekcí Svědectví spojených s vyhlášením vítězných filmů či setkání s výtvarníky Kateřinou Šedou či Kryštofem Kinterou. Vstup na diskuze je zdarma,“ zve návštěvníky ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka, který se právě vrátil z New Yorku.

Ozvěny v New Yorku

Marek Hovorka v NY navštívil české centrum Ozvěn MFDF, které právě dalo do programu loňský 20. ročník našeho festivalu.

„Není snadné naše české filmy do severní Ameriky dostat,“ dělí se o své dojmy Hovorka a dodává, že tamní distribuce je podmíněna ziskem, takže síť festivalového centra je pomáhá prosadit. V sekci Opus Bonum právě běží film o uprchlících Strašidla obcházejí Evropou. Jeho přijetí bylo zajímavé a vyvolalo bouřlivou diskuzi. Není nepovšimnutelné, že právě migranti, kteří v USA žijí 20 let, jsou dnes sami proti přílivu uprchlíků. Jako perličku Marek Hovorka přidává, že třeba právě Steve Jobs se narodil syrskému uprchlíkovi.

20171019-mfdf3
Představenstvo kraje a města na tiskové konferenci v Majáku. (Z. Danková / ET ČR)

Filmové dílny pod vedením českých dokumentaristů

Ve čtvrtek, v pátek i v sobotu dopoledne se návštěvníci Ji.hlavy budou moci zapojit také do filmových dílen. Povedou je přední čeští dokumentaristé Jaroslav Kratochvíl, Vít Klusák a Ivo Bystřičan, kteří se ve 2–3 hodinových workshopech zaměří na žánr ankety, reportáže či miniportrétu teoreticky i prakticky v terénu. Při natáčení si účastníci vyzkouší modely nového fotoaparátu Panasonic Lumix GH5, který je určen speciálně na tvorbu videí.

Podle Slovákové svoji účast na festivalu přislíbilo již tisíc zahraničních hostů. Nejen projekce, ale následující debaty s režiséry snímků jsou stejně důležité. Dokument reflektuje žitou realitu, kritická je zpětná vazba. Není bez důrazu, že festival je zaměřen na východní tvorbu.

Letošní novinkou bude rozšíření Inspiračního fóra o speciální pětidenní program, který bude od 25. do 29. října probíhat v nově zbudovaném sále v DKO. 

21. festival Ji.hlava proběhne ve dnech 24. až 29. října, otevře se i milovníkům počítačových her, virtuální reality a také divadla. Jak podotkla jedna příznivkyně festivalu: Konečně se Jihlava na pár dní stane „normálním“ městem!