Žena z dřívějška v Městském divadle Brno.
Žena z dřívějška v Městském divadle Brno.
Populární německý dramatik Roland Schimmelpfennig, který patří k nejhranějším německým, světovým autorům dneška, přichází na prkna Městského divadla Brno s inscenací Žena z dřívějška. Drama, které propojuje horor, poezii a grotesku, bylo poprvé uvedeno ve vídeňském Burgtheateru v roce 2004. V Česku inscenaci premiérově uvedlo Švandovo divadlo o dva roky později. Žena z dřívějška byla s úspěchem uvedena na mnoha evropských, ale i mimoevropských scénách (Francie, Polsko, USA, Čína, ...).

Tým MdB přizval ke spolupráci mladou hostující režisérku Alžbětu Burianovou, která s Mošovým divadlem spolupracuje vůbec poprvé. Komorní rodinné drama, které je určeno pro pět herců, bude mít premiéru na Činoherní scéně v sobotu 4. listopadu 2017.

Když minulost zaklepe na dveře…

Spokojená středostavovská rodina se chystá po letech stěhovat – daleko, až někam za moře. Byt je vyklizený, nábytek na lodi, všechen zbylý majetek naskládaný v krabicích. Všichni se těší na nový začátek, na nový život. Syn Andi se ještě musí rozloučit se svou dívkou, Frank a Klaudie mají před sebou poslední večer v bytě, v němž žili po celých devatenáct let svého manželství. Když v tom se ozve zvonek – a za dveřmi stojí žena, Romy Vogtländerová. S úsměvem Klaudii sdělí, že s jejím manželem měla v létě před čtyřiadvaceti lety vztah. A tehdy jí Frank přísahal věčnou lásku. Nyní si přichází jeho slib „vybrat“: chce, aby opustil ženu i syna, odešel s ní a už nikdy se nevrátil zpět…

Úvodní zápletka vtahuje diváky do dobře rozehrané dramatické situace, která na sebe pozvolna nabaluje další a další střípky událostí. Podle dramaturga MdB Jana Šotkovského příběh začíná v rovině komedie o manželské nevěře a končí až volnou variací na pradávný mýtus o Médeji.

Práce s minulostí a osudovostí

Mladá divadelní režisérka Alžběta Burianová tvorbu Rolanda Schimmelpfenniga nebude uvádět poprvé – v červnu letošního roku byla pod její režijní taktovkou představena jiná Schimmelpfennigova hra, Arabská noc, která měla premiéru v Divadle A. Dvořáka v Příbrami.

K výběru hry Žena z dřívějška Burianová říká: „Zaujalo nás téma práce s rovinou minulosti, která ovlivňuje současnost, kterou si často idealizujeme, přetváříme a která je v našich vzpomínkách často deformována. Začátek hry se odehrává v jakémsi bezčasí. Postavy se ocitají ve zlomovém okamžiku svého života, kdy po devatenácti letech opouštějí místo, kde žili, a vše, co je s ním spjaté. V tomto období, které je plné velkých očekávání toho, co bude, je vztah všech přítomných již narušen. Postavy se jej pokoušejí obnovit, znovu ´nakopnout´ a od změny bydliště si slibují nový začátek, ale zároveň se zabývají bilancováním a minulostí. Téma minulosti je nejvíce rozvinuto v postavě Frankovy dávné lásky Romy, která utíká od neuspokojivé reality do vzpomínek a dojde to až tak daleko, že se její vnímání dostává až do určité patologie, kdy přestává rozlišovat mezi minulostí a fantazií.“

„Další téma, se kterým autor pracuje, je rozpor Frankovy touhy po svobodě, která je konfrontována s pocity bezpečí a jistoty, které zažívá v současném vztahu. Spojení obou protipólů je však pro Franka zcela neslučitelné. Myšlenky na opuštění stávající rodiny mu sice dávají spontánnost, hravost a pocit, že doopravdy žije, ale na druhé straně se bijí s jistotou a bezpečím, které mu zajišťuje stávající vztah. Otázkou zůstává, zdali únik do minulosti může být východiskem z jeho momentální situace. Významným prvkem hry je osudovost, kdy jedna nepatrná skutečnost spustí řetězec nezastavitelných událostí. Na začátku stojí Frankův nevinný slib, a na konci je za něj tvrdě potrestán. Zůstává otázkou, zdali osudová (až antická) krutost jako příčina všeho může být pro kohokoli z nás akceptovatelná…,“ dodává režisérka Alžběta Burianová.

Komorní rodinné drama

Inscenace slibuje komorní drama pro pět herců. Kromě manželského páru, který ztvárňuje Igor Ondříček (Frank) a Radka Coufalová (Klaudie) se ve hře představí Markéta Sedláčková v roli dávné Frankovy milenky, Vojtěch Blahuta v roli syna Andiho a Eliška Skálová, která ztvárňuje Andiho přítelkyni Tinu a zároveň zastane i roli vypravěčky.

Hra Rolanda Schimmelpfenniga Žena od vedle bude uvedena v překladu Jiřího Balvína a režii Alžběty Burianové. Tvůrčí tým tvoří dramaturgické stálice MdB – Jan Šotkovský a Jiří Záviš. Scény a kostýmů se zhostila Pavla Kamanová, o hudbu se postará Jakub Kudláč.

Premiéra proběhne v sobotu 4. listopadu 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.