Investor sleduje elektronickou obrazovku na burze ve městě Šao-jang, provincie Chu-nan, Čína 30. ledna 2012. (VCG prostřednictvím Getty Images)
Investor sleduje elektronickou obrazovku na burze ve městě Šao-jang, provincie Chu-nan, Čína 30. ledna 2012. (VCG prostřednictvím Getty Images)
Čínská společnost Grand Resources Group (GRG) je v současné době vyšetřována kvůli podezřelému chování na akciovém trhu, ukazujícím na manipulací s budoucími smlouvami.
 
Smlouvy o budoucích kontraktech se uzavírají mezi dvěma stranami o koupi a prodeji aktiv k budoucímu datu za dohodnutou cenu, obvykle jako způsob minimalizace rizika. Smlouvy jsou obchodovány na burze s mnoha komoditními produkty, od vajec až po benzín a drahé kovy.

Čínská společnost Grand Resources Group se sídlem v městě Ning-po, provincie Če-ťiang, byla nedávno vyšetřována nepojmenovanou agenturou Čínské komunistické strany, jak uvedla zpráva Beijing News zveřejněná 30. října 2017.

Podle internetových stránek společnosti se skupina specializuje na distribuci surovin včetně petrochemických, energetických, kovových a zemědělských produktů. V Číně má více než 30 dceřiných společností s celkovým objemem prodeje přes 75,7 miliard yuanů (přibližně 245 miliard korun).

S odvoláním na zdroj, který je dobře obeznámen s oficiálními dokumenty týkajícími se šetření, uvedly Beijing News, že bývalý předseda dceřiné společnosti GRP Grand Industry Holding Wu Siang-tung, předseda správní rady petrochemické dceřiné společnosti GRG Wang Kchaj-chung a nepojmenovaná zaměstnankyně oddělení řešícího smlouvy o budoucích kontraktech byli prošetřováni z údajné „manipulace s trhem smluv o budoucích kontraktech“.

Investor Li Č' nahlásil společnost RGB bezpečnostní regulační komisi, které poslal otevřený dopis ohledně budoucích smluv ve sklářském průmyslu, do kterých investoval on i ostatní. V důsledku manipulace s cenami prováděných společností GRG utrpěli velké finanční ztráty, tvrdí Li.

Li poukazuje na dramatický růst ceny skla v srpnu roku 2016, který má dokazovat, že společnost RGB zaujala trh tím, že použila taktiku z vysoké frekvence obchodování, jako je prodej velkého množství sama sobě a „vrstvení“, což znamená vydání a následné zrušení objednávky, kterou ve skutečnosti neměla v úmyslu provést. Tato metoda zavádí obchodníky a investory k názoru, že na firmu je vyvíjen značný nákupní tlak, ale ve skutečnosti tomu tak není.


Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil a upravil Milan Kajínek