Snímek ukazuje potraviny bohaté na hořčík – cizrnu, fazoli měsíční, sóju, steaky z platýse, špenát, muffiny z otrub, dýňová semínka, pohanková mouka, ořechy a nízkotučný jogurt. (Volné dílo)
Snímek ukazuje potraviny bohaté na hořčík – cizrnu, fazoli měsíční, sóju, steaky z platýse, špenát, muffiny z otrub, dýňová semínka, pohanková mouka, ořechy a nízkotučný jogurt. (Volné dílo)
Naše tělo obývá celá řada minerálů. Železo pomáhá vytvářet červené krvinky, vápník potřebujeme pro stavbu kostí a snoubení iontů sodíku a draslíku přináší do buněk energii.

Nerosty zapalují jiskru nezbytnou pro všechen organický život. Hořčík přispívá k více než 300 enzymatickým reakcím. Je hnací silou, která stojí za funkcemi svalů a nervů, rovnováhou cukru v krvi, imunitou a tak dál.

Navzdory tomu, co všechno má hořčík na starosti, mu moderní medicína nevěnuje příliš pozornosti. Přestože se většině z nás tohoto minerálu nedostává, vyšetření hladiny hořčíku se dnes moc nevidí. Odborníci odhadují, že až 80 procent Američanů nemá dostatečný denní příjem hořčíku, tj. 350 miligramů na den pro ženy a 420 miligramů pro muže.

Před nějakými sty lety Američané konzumovali kolem 500 miligramů na den. Dnes se stěží přehoupnou přes 200 miligramů. K tomuto deficitu přispívá řada věcí, například pití balené vody, která je ve filtračním procesu často zbavována minerálů, ale také obecná averze k potravinám bohatým na hořčík (např. ořechy, listová zelenina, semínka nebo celozrnné obiloviny).

Foto: Snímek ukazuje potraviny bohaté na hořčík – cizrnu, fazoli měsíční, sóju, steaky z platýse, špenát, muffiny z otrub, dýňová semínka, pohanková mouka, ořechy a nízkotučný jogurt. (volné dílo)

Na druhou stranu je tu fakt, že potřebujeme hořčík víc než kdy předtím. Spoustu ho spálí stres, ale také cukr, kofein, léky a dokonce běžné doplňky stravy. Naše strava roste v půdě chudé na hořčík a chemická hnojiva s vysokým obsahem na draslík a fosfor tlumí vstřebávání hořčíku. Herbicidy jako glyfosáty se v půdě vážou na hořčík, a ten se tak k plodinám vůbec nedostane.

Tento minerál nám chybí na všech úrovních, ale většina lékařů je k tomu hluchá a slepá, upozorňuje doktorka Carolyn Deanová, autorka bestselleru Hořčíkový zázrak (The Magnesium Miracle). „Na lékařských fakultách nás o hořčíku neučili, ale když jsme ochotni otevřít oči, uvidíme důkazy,“ říká lékařka.

Sama se o hořčíku poprvé dozvěděla po absolvování konvenční lékařské fakulty, když začala studovat naturopatickou medicínu. Při práci na své knize objevila, že k nedostatku hořčíku se váže spousta zdravotních problémů. Svědčí o tom řada dat, například více než 15 tisíc článků na odborném lékařském portálu PubMed, které se dopadem hořčíku na náš organismus zaobírají.

Lepší vyšetření

Vzhledem k tomu, že hořčík hraje roli v tolika tělesných procesech, jeho nedostatek může přispět k široké škále příznaků. Cukrovka, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, migrény, syndrom dráždivého tračníku, zácpa, infarkt, ADHD, osteoporóza a mnoho mnoho dalších zdravotních problémů, ty všechny se vážou na nedostatek hořčíku.

20171125-horcik2
Zkrystalizovaný hořčík. (CC 3.0/CSIRO)

Jenže i když vám lékař předepíše vyšetření hořčíku, je dost dobře možné, že nic neobjeví, protože takový test může být zavádějící. Krevní sérum bohužel neodráží přesně hladinu hořčíku v těle. „Když uděláte testy séra, skoro pokaždé se vám ukáží normální hodnoty, protože srdeční sval musí mít dostatek hořčíku, jinak přejde do křeče nebo arytmie,“ říká Deanová. 

Daleko vhodnějším testem je proto měření iontů hořčíku v těle. S tímto testem přišli v 90. letech profesoři Bella a Burton Alturovi ze State University of New York. Tento test sice není tak známý, ale podle doktora DiNicolantonia by v hledáčku doktorů rozhodně být měl.

DiNicolantonio je kardiovaskulární vědec ze Saint Luke’s Mid America Heart Institute a také spoluredaktor odborného časopisu Open Heart, který vychází pod hlavičkou prestižního British Medical Journal. Podle něj, kdyby o iontovém vyšetření vědělo více lékařů a nemocnic, brali by tento minerál daleko vážněji.

Nedostatek hořčíku mohou signalizovat symptomy, jako svalová křeč, srdeční palpitace a úzkost. Iontový test může poskytnout potvrzení. „Když vidíte člověka, který má vysoký krevní tlak, nespavost, migrény, často zjistíte, že mají nízký ionizovaný hořčík,“ vysvětluje Deanová.

Jak na nedostatek hořčíku

Manželé Alturovi, kromě iontového testu, věnovali svou kariéru zdůrazňování důležitosti hořčíku. Za čtyřicet let své práce přišli každý rok s asi deseti studiemi ověřenými kolegy–odborníky a prezentovanými v odborných časopisech.

Přesto tato data nezměnila nic na standardní péči o pacienty a ve skutečnosti může běžná léčba k nedostatku hořčíku přispět. „Čím víc léků lidé berou, tím více hořčíku si ze svých cenných zásob spalují, protože organismus potřebuje hořčík, aby se od léků detoxifikoval,“ říká Deanová.

Jedinou trvalou nápravou nedostatku živin je krmit tělo tím, co mu chybí. Farmaceutické společnosti mohou dočasně potlačit příznaky, jako vysoký krevní tlak, vysoký cukr v krvi a vysoký cholesterol, ale kořenem problému je nedostatek hořčíku a léky tento skrytý problém vyléčit nedokáží.

Výsledky testu v konečném důsledku určují, jakou léčbu lékař naordinuje. „Když mluvíte s vědci, kteří se tomuhle věnují už roky, ti to chápou. To jen systém je narušený, protože farmaceutické společnosti nemají pobídku k testování. Minerál si patentovat nemůžete,“ vysvětluje DiNicolantonio.

Zloději hořčíku

Pokud máte nízký příjem hořčíku, a přitom ho vaše tělo hodně potřebuje, doslova vás to bude jíst zevnitř. Když totiž nekonzumujete dost hořčíku, abyste uspokojili poptávku organismu, začne vám ho dolovat z kostí.

Když se hovoří o zdravých kostech, nejčastěji se zmiňuje vápník. Ale hořčík zde také hraje důležitou roli. Zatímco vápník dává kostem jejich hutnost a stavbu, hořčík poskytuje houbovitý polštář, díky němuž jsou kosti flexibilnější a méně náchylné ke zlomeninám.

Hodně starších žen každý den každý den polyká tabletku s vápníkem a potraviny obohacené vápníkem za účelem posílit kosti, ale aby organismus dokázal vápník vstřebat, potřebuje hořčík. Proto příliš velké množství vápníku může ve skutečnosti kosti oslabit a způsobit nedostatek hořčíku v těle.

Podobné je to s vitamínem D. Deanová proto své pacienty upozorňuje, aby se zvýšeným příjmem vápníku a vitamínu D navýšili také dávky hořčíku.

Jinak to vypadá u sodíku. Když jeho hodnota v těle klesne na příliš nízkou hladinu, tělo se ho snaží za každou cenu udržet tím, že obětuje hořčík. Pocením můžete přijít až od desetinásobné množství hořčíku, který se vylučuje namísto sodíku.

To je jeden z důvodů, proč DiNicolantonio říká, že rady lékařů, aby konzumovali méně soli, mohou ve skutečnosti přinést víc škody než užitku. „Když se lidé řídí instrukcemi o nízkém příjmu soli, tělo začne schraňovat sodík a začne vytlačovat ven víc hořčíku… Z kostí se vám tím ztrácí víc hořčíku a víc ho vymočíte, protože máte zvýšenou hladinu aldosteronů,“ vysvětluje lékař.

Deanová to vidí na příkladu mladistvých sportovců, kteří vypotí všechen svůj hořčík, a v důsledku toho často trpí návaly úzkosti a paniky. Doporučuje proto přidávat si do pitné vody špetku soli místo konzumace přeslazených sportovních nápojů.

Kde vzít hořčík?

Abyste si zásoby hořčíku v těle uchránili, je třeba omezit chování, které organismus o hořčík připravují, a naučit se, jakým způsobem do sebe dostat hořčíku víc.

V prvé řadě začněte snížením stresu, zajistěte dostatečný spánek a konzumujte potraviny bohaté na hořčík. Tímto minerálem bohatě oplývají mandle, banány, avokádo, ryby nebo dýňová semínka, avšak na vrcholu žebříčku je jednoznačně kakao. Proto návaly chutě na čokoládu mohou být známkou nedostatku hořčíku, a to zejména u žen v období menstruace, kdy je hladina hořčíku v těle u žen nejnižší.

Problém je, že kakao se obvykle kombinuje s cukrem, který nás o hořčík okrádá. Vyřešit se to dá konzumací hořké čokolády. Vhodné jsou ty s obsahem kakaa přinejmenším 85 procent. Deanová doporučuje formu nejméně průmyslově zpracovanou – drcené kakaové boby.

20171125-horcik3
Kakaové boby. Drcené kakaové boby dnes patří mezi trendové superpotraviny. Obsahují velký podíl hořčíku. (CC0)

Nejkoncentrovanějším zdrojem hořčíku jsou doplňky stravy v podobě pilulek, ale tady je problém se vstřebáváním. Oxid hořečnatý, který se používá nejvíce, má naneštěstí projímavý účinek a těžko se vstřebává.

Řešením může být aplikovat hořčík v podobě síranu hořečnatého, který se přidá do horké koupele anebo ve formě hořčíkového oleje, jež se dá na kůži nastříkat.

Navíc spousta firem dnes prodává doplňky stravy sestavované tak, aby se ve střevech lépe vstřebávaly. Tady ovšem pozor, protože i tyto přípravky mohou při vyšších dávkách vyvolat průjem, i když to zase na druhou stranu může zabránit předávkování. „Hořčík je jeden z mála minerálů, kde nejde nic zkazit. Když ho máte příliš moc a buňky jsou nasyceny, projeví se laxativní účinky,“ říká Deanová.

Její rada zkusit ze všeho nejdřív hořčík může znít radikálně, vzhledem k tomu, že současný zdravotní systém je zaměřen spíše na podávání léčiv než na doporučování živin. Jenže když je 80 % chronických onemocnění způsobeno špatnou stravou a nedostatkem cvičení, možná je skutečně na čase změnit uvažování.

„Jestli se máme z této zdravotní krize, ve které jsme, dostat, musíme začít nemocem předcházet,“ míní DiNicolantonio.

Pro Deanovou je cesta k dobrému zdraví jednoduše o tom poskytnout tělu nástroje, které potřebuje, aby se mu dařilo. „Když se lidé nasytí hořčíkem, budou mít dostatek vody a svých základních stavebních bloků živin, postupně se uzdraví. Vidím to každý den,“ uzavírá doktorka.


Z angličtiny přeložil O. H.; Originální článek: small United States

Líbil se vám náš článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.