Tréning Jamese Owena s trenérem. (Havey Productions)
Tréning Jamese Owena s trenérem. (Havey Productions)

Nikdy není pozdě na to, začít cvičit

Každý, komu je přes padesát, se možná setkal s tímto pocitem: zachytíte svůj obraz v zrcadle a máte pocit, že tvář a tělo, které jste vždy znali, musely být nahrazeny nějakým škodolibým čarodějem, který se vás snaží oklamat.


Když se Jamesi Owenovi, nyní nejprodávanějšímu autorovi, blížily 70. narozeniny, sledoval videoklip své přednášky, na které byl mluvčím, a začal být zdeptaný, když se musel dívat na sebe, jak zestárl.

„Nevypadalo to jako já. Vypadalo to jako nějaký starý chlápek, který se nějak náhodou ochomýtl na pódium. Je to tak ponižující, pomyslel jsem si: 'Můj bože, tak takhle vypadá staroba.'“

Owen se však také jako stařec cítil. Jeho záda ho nesnesitelně bolela a rotátorová manžeta na rameni byla téměř zamrzlá. Velmi to s ním otřáslo, když si pomyslel, v jakém stavu s takovouto bude za dalších pár let.

„Musel jsem si pro sebe stanovit nějaký cíl,“ říká. „Rozhodl jsem se, že pro začátek budu chodit po dobu 30 dní každý den na procházku.“

Začal pomalu, jen tolik, kolik dokázal zvládnout. Velmi rychle však zaznamenal, že se cítí lépe, a i jeho žena si všimla, že vypadá více svěže. Po úspěšně zvládnutých třiceti dnech měl touhu dokázat víc. Začal postupně cvičit, jeho zdraví se zlepšovalo víc a víc, a také jeho sebevědomí stoupalo.

Owen má nyní 77 let, avšak skoro by se chtělo říct, že je v nejlepší formě svého života: je štíhlý, silný a věřte, nevěřte, nic ho nebolí! Jeho lékař při nedávné návštěvě jen nevěřícně kroutil hlavou, jak se jeho zdravotní stav mohl tak rychle zlepšit.

Owen také vydal knihu (Just Move: A New Approach to Fitness After 50), ve které se snaží inspirovat i další postarší pány i dámy, že začít s cvičením je to nejlepší, co pro sebe mohou udělat „Pokud také začnete, vaše tělo vám poděkuje," radí Owen.

Od gaučového povaleče k fitness závislákovi

20171201-zdravi2
James Owen. (Foto: Robert Dawson)
I když Owen nyní cvičení miluje, většinu svého života strávil v rozporu s tím. Na střední škole se snažil být sportovcem, ale byl pomalý a nekoordinovaný, a obvykle skončil se zateplováním lavičky.

Ve čtyřicítce zkusil intenzivní rutinní cvičení, avšak kvůli bolestem kolen a zad s tím zase brzy sekl. No a od té doby se pomalu stával certifikovaným gaučovým povalečem – byl příliš zaneprázdněný a unavený, než aby se pohyboval více, než musel.


Když Owen zkusil na stará kolena znovu cvičit, byl tentokrát opatrnější, a také měl jiný cíl. Jeho inspirací nebylo nijaké fantazijní číslo na váze nebo pekáč buchet na břichu, ale něco daleko záslužnějšího: výzkum.

„35 let své pracovní kariéry jsem byl finančním manažerem,“ říká. „A jako investiční chlapík jsem výzkum zbožňoval.“

Ačkoli moderní medicína již dlouho slibuje, že nový lék nebo postup může brzy zvrátit účinky stárnutí a nemocí, reálná věda ukazuje, že skutečná fontána mládí spočívá prostě jen ve zdravém stravování a ve více pohybu. Velká část výzkumu za posledních 30 let odhaluje, že pravidelné cvičení chrání před chronickým onemocněním mnohem lépe, než jakékoliv jiné dostupné pilulky nebo léčba.

Tento koncept není nový. Například nejstarší texty tradiční čínské medicíny poukazují na dobu, kdy si starší lidé dokázali zachovat své zdraví do dlouhého věku. Jedním z nejčastějších rad z těchto starověkých knih je pravidelné cvičení, aby se tělo cítilo mladistvě.

Cvičení pomáhá nejen s fyzickým zdravím, ale i duševním. Nedávná studie zjistila, že ti, kteří cvičí byť i jen jednu hodinu týdně, mohou významně snížit riziko deprese.

Bohužel se dnes pohybujeme méně než kdy jindy. Běžný dospělý člověk sedí v průměru 10 až 13 hodin denně. Nečinnost je čtvrtým největším rizikovým faktorem pro celosvětovou úmrtnost, a je přímo zodpovědná za 3,2 milionu úmrtí za rok.

Samozřejmě, je přirozené, že se lidé s přibývajícím věkem pohybují méně, avšak zdá se, že většina z nás jakoby už nikdy neplánovala opustit sedačku. „Naši pra-prarodiče pracovali na polích i ve věku 70 nebo 80 let, nyní většinu dne prosedíme.“

Stereotypy stárnutí

Podle certifikované instruktorky jógy a čínského cvičení čchi-kung Cynthie Singletonové mají velkou zásluhu na tom, proč jsou starší lidé neochotní cvičit, stereotypy, jak by stáří mělo vypadat. „Všichni jsme slyšeli [stížnosti na stárnutí] od starších příbuzných… Avšak často si neuvědomíme, že naše zkušenosti mohou být zcela jiné.“

Přesto se najde pár starších jedinců, kteří těmto stereotypům vzdorují, například 99letý pan Singleton, který nedávno tančil na rodinném srazu. Stále ještě každý den chodí, aby dohlédl na  dobytek na svém malém ranči.

Cynthie tvrdí, že to, co udržuje lidi ve vysokém věku v dobrém zdravotním stavu, je pravidelný pohyb: „Pohyb je život a naše tělo bylo k pohybu stvořeno“.

Sedavý životní styl si může začít vybírat svou daň dřív, než si dokážeme představit. Nejen, že začneme nabírat na váze již v mladém věku, ale i naše tělesné funkce začnou rychleji upadat. Už ve dvacítce člověk začíná pociťovat ztrátu vnitřní rovnováhy. Ve třicítce začíná klesat spotřeba kyslíku a snižuje se hustota kostí. V další dekádě začíná trpět naše paměť a od padesátky se s každou další dekádou ztrácí svalová hmota zhruba o 15 procent a akumulace tuku se také zrychluje.

No a v pokročilém věku se období minulých sedavých návyků začne výrazně projevovat a přispívá k různým chronickým nemocem. V tomto okamžiku se cvičení již nejeví jako dobrá volba, protože i drobné pohyby mohou být nesmírně bolestivé. Ale přesto s tím můžeme začít něco dělat.

„Jistě, je to těžší, když je vám 70, než když jste měli 40 nebo 50 let. Jsem však živým důkazem toho, že nikdy není příliš pozdě,“ inspiruje Owen.

Zdraví – motivace k cvičení

Možná vám připadá, že cvičení je věcí spíše mladých lidí, a že když jsme starší, je již těžké si vyvinout cvičební návyky.

Mladí lidé mají tendenci přistupovat k fitness s krátkodobými cíli, jako vypadat lépe v plavkách nebo ztratit pár kil kvůli svatbě. Když Owen v sobě našel  v sedmdesátce sportovce, začínal s jinou prioritou.

„Když jste v mém věku, je to motivováno zdravím,“ věří Owen.

Jeho kniha obsahuje program, který vyvinul se zdravotními odborníky, aby dosáhl toho, co nazývá „pěti-dimenziální funkční kondice“: síla, flexibilita, stabilita středu těla, rovnováha a kardiovaskulární vytrvalost.

20171201-zdravi
Kniha Jamese Owena. (National Geographic)

Můžete zde najít pohyby, které jsou zábavné a lze je provádět při jakémkoli stupni vašich pohybových schopností. Nenakládejte si toho na sebe však hned příliš mnoho, protože se tím zvyšuje riziko zranění. Cvičení může být sice trochu nepohodlné, ale kouzlo je v podrobení vašeho těla malým výzvám každý den, což ho popožene k lepší práci.

Jakmile zaznamenáte, že se cítíte lépe, může vás to inspirovat, abyste nepřestali: „Vždy jsem velmi hrdý, když se podívám zpátky a vím, že tohle bych před měsícem ještě nedokázal,“ uzavírá Owen.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Přeložil: Michal Cabejšek; Originální článek: small United States