Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. (volné dílo)
Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. (volné dílo)
Jejich zraky se spojily a oni ihned věděli, že jsou si navěky souzeni… Scéna jako vystřižená z romantického filmu nebo z červené knihovny. Je ale možné, aby se člověk zamiloval na první pohled, aniž by toho druhého znal a cokoliv o něm věděl?

Vědci se domnívají, že ne. Láska se skládá ze široké škály citů, a proto u lásky na první pohled jde podle vědců pouze o silnou fyzickou přitažlivost. Dospěli k tomu na základě studie, kterou provedl Florian Zsok a jeho tým z Groningenské univerzity a která byla uveřejněna koncem listopadu v odborném časopise Journal of the International Association for Relationship Research.

„Tvrdíme, že láska na první pohled není nějakým druhem lásky, ale silnou prvotní přitažlivostí, které někteří říkají láska na první pohled, ať již v okamžiku prvního setkání či s časovým odstupem,“ uvedl Zsok.

Studie popisuje, že i lidé, kteří jsou již nějakou dobu ve vztahu a tvrdí, že se s partnerem do sebe zamilovali od chvíle, kdy se poprvé spatřili, si tento dojem vytvořili až později, jak se jejich vztah prohluboval. Jinými slovy, je to pouhá iluze vytvořená retrospektivně k posílení vztahu.

Předchozí studie ukázaly, že láska aktivuje určitá centra v mozku podle toho, o jakou lásku se jedná (platonická, mateřská, sexuální touha). Silná vášnivá láska aktivuje stejné oblasti v mozku jako u závislosti, zatímco dlouhodobá láska se odráží v částech mozku, které se pojí k náklonnosti a odměně.

Výzkum o lásce na první pohled, jeden z prvních svého druhu, zjistil, že se rychle zamilovávají více muži než ženy. Zajímavé také bylo, že ani v jednom případě nebyla tato zamilovanost opětovaná, což vědce přivedlo k závěru, že vzájemná láska na první pohled je zřídkavá, napsal server livescience.com.

Dobrá zpráva pro skeptiky a nenapravitelné romantiky je, že studie rozhodně není nenapadnutelná. Přestože se jí zúčastnilo 396 heterosexuálních jedinců z Německa a Holandska mezi 20–30 lety, velká část studie spočívala v promítání snímků opačného pohlaví na počítači, které měli účastníci vyhodnocovat dle sympatií, což vylučuje řadu dalších podstatných faktorů při okamžiku zamilování, jako je hudba, prostředí a další.

Navíc části výzkumu, která zahrnovala rande naslepo (speed dating), se zúčastnilo pouze 50 jedinců, tedy pouze malý vzorek ze zúčastněných, poznamenává článek na serveru Britské společnosti pro psychologii.  

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.