19letý čínský hráč GO Kche Ťie přemýšlí nad svým dalším tahem proti programu AlphaGo společnosti Google. (STR/AFP / Getty Images)
19letý čínský hráč GO Kche Ťie přemýšlí nad svým dalším tahem proti programu AlphaGo společnosti Google. (STR/AFP / Getty Images)
S rozvojem společnosti dochází k rozšiřování digitálních technologií. Průkopníky v této oblasti většinou bývají nadnárodní digitální korporace, jako Google, Amazon atd. Následně jsou tyto trendy přesunuty na úroveň jednotlivých národů.

V Číně se v poslední době mluví o technologii rozpoznávání obličeje, jež se využívá k nákupům zboží, k platbě v restauracích a hlavně jako systém dohledu nad pořádkem. V současnosti tvoří tento systém v Číně 20 miliónů bezpečnostních kamer. V plánu je rozšířit pokrytí na celou zemi s cílem shromažďovat osobní údaje v reálném čase.

Další známá technologie Mobile pay, v současnosti dostupná v hlavních velkých městech, umožňuje občanům platit za taxi, jídlo na ulici či autobusovou dopravu. To vše přetažením palce po displeji svých chytrých telefonů či oskenováním.

Čínské orgány přistupují k implementaci nejnovějších technologií s obrovským zápalem. Mnozí tento přístup vidí jako vystřižený z knihy George Orwella 1984.

Čínské ambice zde nicméně nekončí.

Dle zpravodajského deníku DW News letos čínský režim oznámil své odhodlání stát se světovým lídrem v oblasti umělé inteligence. Učinil tak na pravidelné světové konferenci o internetu, která se konala mezi 3. a 5. prosincem ve městě Wu-čen v provincii Če-ťiang.
20171218-cina2
Tim Cook, ředitel společnosti Apple, hovoří během slavnostního zahájení světové konference o internetu. (AFP / Getty Images)

Článek vydaný čínskou internetovou společností Tencent uvádí, že pokud jde o počet firem věnujících se umělé inteligenci, je Čína na světovém trhu druhá hned za Spojeným státy. Co se ovšem týče samotné implementace, konstatuje, že se nedá popřít, že se východní mocnosti daří mnohem lépe.

Ať už v oblasti autonomních vozů, chytrých domovů či v oblasti lékařství. Dalším příklad, který článek uvádí, představuje technologie „Skynet“, která využívá umělou inteligenci k předpovídání vlastnosti lidí zachycených bezpečnostní kamerou.

V červenci čínský režim předložil návrh plánu nazvaný „Nová éra plánu rozvoje umělé inteligence“, jenž předpokládá, že do roku 2030 vzroste hodnota IT odvětví na 520 miliard dolarů. Tato částka by měla v roce 2030 odpovídat 2 procentům HDP.

20171218-cina3
AI robot předvádí kaligrafii. (VCG via Getty Images)

V nedávné době Čína také oznámila, že se chce stát inovátorem při vývoji technologie 5G. Deník South China Morning Post oznámil, že Čína by chtěla zvýšit svůj podíl na právu duševního vlastnictví technologie 5G na více než 10 procent. To se v oblasti 4G čínským společnostem nepovedlo.

Účast dvou vysoce postavených úředníků, Wang Chu-ninga a Chuang Kchun-minga, na konferenci jen dokazuje, jak vysokou prioritu čínský režim technologickým inovacím dává.

Deník South China Morning Post citoval Wanga, který na konferenci prohlásil, že Čína chce mít větší slovo v tom, jak internet funguje po celém světě.

Čínští uživatelé internetu začali konferenci ihned komentovat.
 
„Lidé, kteří cenzurují internet, si pozvou lidi zvenčí, aby se bavili o sdílení internetu. Jaký to má smysl?“ poznamenal jeden z uživatelů.

Další uvedl, že by se konference měla přejmenovat na „404 konference nenalezena.“ (Odkaz na chybu prohlížeče 404 stránka nenalezena, která se uživateli v Číně objeví v důsledku cenzury. – poznámka redakce)


Ke článku přispěli Wen Pchu a Čang Tun

Pokud se vám článek líbil, pomůžete nám tím, že ho budete sdílet na sociálních sítích. 

Přeložil: Petr Matějček; Zdroj: small United States