Severokorejská vojínka hlídá na břehu řeky Yalu, která odděluje severokorejské město Sinuiju od čínského pohraničního města Tan-tung v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny, 26. dubna 2014. (STR / AFP / Getty Images)
Severokorejská vojínka hlídá na břehu řeky Yalu, která odděluje severokorejské město Sinuiju od čínského pohraničního města Tan-tung v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny, 26. dubna 2014. (STR / AFP / Getty Images)
Ze všech nelegálních obchodů mezi Čínou a Jižní Koreou patří obchod se zotročovanými Severokorejkami mezi ty nejtemnější.

Pro mnoho žen je opuštění Severní Koreje jediným řešením, jak uniknout sexuálnímu zneužívání a dalším formám týrání ve státě Kim Čong Una. Zdokumentované případy ukazují, že znásilnění je jedním ze způsobů, jakým tamní úředníci zneužívají svou moc. Některé případy ukazují, že bez trestu zůstávají dokonce i pedofilové (podobné případy se objevují i v Číně viz snímek Hooligan Sparrow).

Ovšem na ty, kterým se podaří utéct do Číny nebo tam jsou prodány, lepší vyhlídky často nečekají.

Již desítky let trvající politika jednoho dítěte v Číně a s tím související nucené potraty vyvolaly vznik populační krize – dnes je v Číně o 33 milionů více mužů než žen. A pro tyto muže, zvláště ty v chudých zemědělských provinciích poblíž Severní Koreje, je „koupě“ takové manželky přijatelným řešením jejich situace.

Čínská poptávka po ženách částečně vysvětluje proč až 85 procent severokorejských uprchlíků, kteří se nakonec dostanou do Jižní Koreje (přes Čínu), jsou ženy.

20171222-sk2
Prodavačka si prohlíží leták zatímco čeká na zákazníky ve svém obchodě s díly pro automobily v Pchjongjangu v Severní Koreji, 16. listopadu 2017. Ženy v Severní Koreji čelí násilí a sexuálnímu zneužívání bez naděje, že policie nebo jiné orgány pachatele potrestají. (ED JONES / AFP / Getty Images)

Výsledkem jsou však často smutné příběhy, které neustále vyprávějí další a další Severokorejky, které si naplánovaly uprchnout do Jižní Koreje přes Čínu. Jejich cesta za svobodou totiž často skončí právě v Číně, kde jsou donuceny ke sňatku, protože jsou v zemi ilegálně. Když je při útěku chytnou, jsou navráceny do své vlasti a poslány rovnou za mříže, kde je znásilňování běžnou záležitostí.

Otřesné zacházení se ženami v Severní Koreji je již dobře známo a rovněž podrobně zdokumentováno.

Vyšetřovací komise OSN pro situaci lidských práv v Severní Koreji zjistila v roce 2014 to, co lidskoprávní organizace Human Rights Watch popisuje jako zneužívání žen „v takovém rozsahu, že to nemá v současném světě obdoby – co se týče vyhlazování, vražd, zotročování, mučení, věznění, znásilňování, nucených potratů a dalšího sexuálního násilí“.

Ještě horší je, že tyto zločiny jsou páchány i na dětech.

„Zneužívání, kterému zde čelí děti, zahrnují zadržování v táborech politických vězňů, obchodování a sexuální vykořisťování severokorejských dívek čínskými muži, jakožto jejich manželek či v sexuálním průmyslu, a rovněž nedostatek občanských a politických práv a svobod už od jejich dětství,“ uvádí HRW.
20171222-sk3
Na fotografii pořízené 8. října 2017 vystupuje „pracující lid, mládež a studenti Pchjongjangu“ během slavnostního 20. výročí zvolení bývalého severokorejského vůdce Kim Čong Ila jako generálního tajemníka Korejské dělnické strany. (KIM WON-JIN / AFP / Getty Images)

Sexuální násilí je v Severní Koreji běžné, říká zástupce ředitele společnosti Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson.

„Drsná skutečnost spočívá v tom, že se Severokorejky každý den potýkají s vážnou diskriminací v práci i doma, jsou sexuálně obtěžovány a znásilňovány, a úřady s tím nic nedělají,“ uvedl Robertson v tiskové zprávě.

Severokorejci, kteří utekli, informovali, že ženy a dívky čelí diskriminaci již od školních let. „Ženy často čelí násilí doma, ale i na veřejných místech, a pro oběti neexistují prakticky žádné oficiální útočiště nebo ochranné mechanismy,“ uvádí Human Rights Watch.

Domácí násilí je považováno za soukromou záležitost a ženy o tom nehovoří kvůli strachu ze stigmatu a protože pachatele stejně nikdo nepotrestá. Ženy se také neodvažují hlásit znásilnění státním úředníkům kvůli obavě z odvetných opatření.

20171222-sk4
Severokorejští vojáci na hranici s Jižní Koreou, 27. listopadu 2017. (Korea Pool / Getty Images)

Totéž platí pro pedofily. Severokorejská vláda obhajuje důvod, že nikdo nebyl za znásilnění, sexuální zneužívání nebo zneužívání dítěte od roku 2008 potrestán, tím, že „takové činy jsou pro lid v KLDR nepředstavitelné a jsou považovány za to nejhanebnější chování“.

Skupiny pro lidská práva však tato tvrzení vyvrací na základě výpovědí mnoha uprchlíků. Situace uvnitř Severní Koreje vysvětluje, proč mnoho žen odtud utíká, ale to, co posléze zažívají v Číně, je často ještě děsivější.

„Se Severokorejkami, které uprchly ze své země, je často obchodováno za účelem nucených sňatků nebo za účelem sexuálního obchodu. Dokonce i když žijí v Číně již řadu let, stále tyto ženy nemají právo na zákonné bydliště a čelí možnému zatčení a repatriaci,“ poznamenává HRW.

Podle zprávy amerického ministerstva zahraničních věcí z roku 2016 o obchodování s lidmi jsou Severokorejky prodávané do Číny vystaveny nucené prostituci, nuceným sňatkům a taktéž otroctví.
20171222-sk5
Na fotografii pořízené 21. listopadu 2017 se žena chrání před chladem v přístavu Rason na severovýchodním cípu Severní Koreje, kde se tato izolovaná země disponující jadernými zbraněmi setkává s obřími sousedy Čínou a Ruskem. (ED JONES / AFP / Getty Images)

Ty, které jsou zachyceny a vráceny domů, však čeká stejný osud. Podle žen, které byly v Severní Koreji formálně zadržovány, ale po roce 2011 odtud utekly, jsou podmínky v těchto zařízeních naprosto děsivé. Řada z nich vypovídala, že byly sexuálně zneužívány nebo znásilňovány.

Jedna žena, které se podařilo uniknout, sdělila 11. prosince OSN, že než se jí konečně po čtvrté podařilo utéct, čelila po každém svém neúspěšném pokusu strašným trestům. Ministerstvo státní bezpečnosti Severní Koreje ji donutilo, aby po svém třetím neúspěšném útěku potratila dítě a jeho malou sestřičku prodali do otroctví.

Čína již řadu let čelí výzvám ze strany lidskoprávních skupin, OSN a ze zemí z celého světa, aby přestala repatriovat uprchlíky ze Severní Koreje. Přesto s tím dosud nic neudělala.


Pokud se vám článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na Facebooku.


Přeložil: Michal Cabejšek; Zdroj: small United States

Čtěte také:

Recenze filmu: Holligan Sparrow – autentický boj proti korupci s odérem totality

Čína staví uprchlické tábory na hranicích se Severní Koreou

Jižní Korea: Kim Čong-un má prý prokopané tunely do Číny