Ilustr. foto. (Pixabay.com)
Ilustr. foto. (Pixabay.com)
Mobilní telefony naprosto ovládly za pouhých pár desetiletí naše životy. Kdy jste naposledy vytáhli z přihrádky v autě mapu, abyste se podle ní někam dostali? Nebo jste trčeli v dešti a zoufale mávali na taxík?

Tato zařízení přinášejí spoustu výhod, ale jsou úplně bezpečná? Měli bychom mít strach z jejich dopadu na své zdraví?

Přenosné telefony se nepoužívají tak dlouho, abychom mohli vyhodnotit jejich dlouhodobý dopad na zdraví či říct, že jejich používání způsobuje konkrétní choroby. Jenže stejné to bylo u cigaret. Trvalo desetiletí, než se našly nezpochybnitelné důkazy, že jejich kouření vyvolává rakovinu plic.

Možné dopady mobilních telefonů

Samozřejmě tu neříkám, abychom své přístroje zahodili. Nicméně následující zjištění vám možná poskytnou důvod přijmout rozumná opatření k minimalizování rizika...

Rakovina mozku

Mobilní telefony vydávají neionizující záření, což jsou rádiové vlny známé jako druh elektromagnetické radiace. Víme, že lidská tkáň nacházející se nejblíže anténě telefonního přístroje absorbuje část této energie. (1)

Přestože studie, které spojují používání mobilních telefonů s rakovinou mozku, přinášejí smíšené výsledky, hlavní zdravotní funkcionář Americké společnosti pro rakovinu se postavil za jeden konkrétní výzkumný projekt.

Americký národní toxikologický program zveřejnil v roce 2016 data týkající se rozsáhlé a nákladné studie, která zkoumala riziko vzniku rakoviny v souvislosti s používáním mobilních telefonů. Výsledky? Vyzařování velmi silného signálu z mobilních telefonů mělo za výsledek lehce zvýšené riziko maligních nádorů v mozku.

Rovněž se zvýšilo riziko vzniku neurinomů, zřídka se vyskytujících nezhoubných nádorů, které vznikají na nervových buňkách srdce. Se zvýšenou dávkou záření se zvyšovalo také riziko rakoviny.  (2, 3)

Světová zdravotnická organizace zařadila v roce 2011 záření z mobilních telefonů jako karcinogen 2B. Tato klasifikace značí, že záření z mobilních telefonů „může být pro lidi karcinogenní“. (4)

Lékařská literatura prohlašuje, že začít používat mobilní telefon v dospívání má za výsledek čtyř- až pětinásobně vyšší riziko rakoviny mozku. (5)

Problémy se štítnou žlázou

V první studii svého druhu publikované v Oman Medical Journal zjistili vědci, že studenti, kteří přiměřeně nebo intenzivně používali mobilní telefony pro volání, měli výrazně změněnou hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu.

To se nemusí zdát jako něco strašného, avšak je třeba si uvědomit, že i drobné změny v hladině hormonů štítné žlázy mohou změnit funkci mozku. Autoři studie tvrdí, že „na základě těchto výsledků se dá dojít k závěru, že elektromagnetická pole vyzařovaná mobilními telefony mohou způsobit určité neblahé účinky na hladinu hormonů stimulujících štítnou žlázu. (6)

Záření z mobilních telefonů může aktivovat negativní účinky na hypothalamo-hypofisální systém, čímž rozhodí normální hladinu endokrinních hormonů. (7) Nicméně studie z roku 2016 publikovaná v International Radiation Biology neobjevila žádné spojení mezi elektromagnetickým zářením z mobilů a rakovinou štítné žlázy. (8)

Poškození spermií

Pánové, dvakrát si rozmyslete, zda opravdu chcete nosit mobil v kapse nebo připevněný za opaskem. Spermie mužů vystavených záření z mobilních telefonů umírají třikrát rychleji než u těch, kdo záření vystaveni nejsou. U spermií také dochází k třikrát vyšší míře poškození mitochondriální DNA. Čili pro zdraví mužů a plodnost žádné dobré zprávy. (9)

Jak se chránit

Když přijde na záření z mobilních přístrojů, hrajte na jistotu. Vystavení se radiaci lze drasticky snížit, aniž byste se museli telefonu vzdát. Tady je pár rozumných rad:

  • pište pokud možno smsky a když už hovoříte, používejte raději hands-free nebo hlasitý odposlech

  • když do telefonu mluvíte, držte si ho dva centimetry nebo více od hlavy

  • telefonem uskutečňujte pouze krátké a nezbytné hovory

  • vyhněte se nošení telefonu na těle (v podprsence, ponožce apod.)

  • nepoužívejte mobil při řízení (ani pro smsky) 

  • pokud se chystáte na mobilu sledovat film, nejdřív si ho stáhněte a pak při jeho pouštění přejděte do režimu Letadlo 

  • nevolejte v autě, výtahu, ve vlacích nebo autobusech. Mobilní telefony tam vydávají více záření, jak se snaží protlačit signál přes kov.

  • nedávejte mobil dětem a hlavně dávejte pozor, ať se jim nedostane do pusy (10

Pár závěrečných shrnutí

Mobilní telefony intenzivně používáme teprve někdy od 90. let. To zdaleka nestačí, abychom vyhodnotili plné spektrum jejich potenciálních dlouhodobých rizik pro lidské zdraví. Nezapomínejme, že to trvalo desetiletí, než jsme určili definitivní spojení mezi rakovinou plic a kouřením cigaret.

Studie spojující mobilní telefony s rakovinou, obzvláště rakovinou mozku, přinášejí smíšené výsledky, nicméně několik dobře provedených studií z poslední doby tvrdí, že používání mobilů může lehce zvýšit riziko některých druhů rakoviny mozku.

Elektromagnetické záření z mobilů může zasahovat do hormonů, spánku, duševního zdraví a další.

Vystavení mobilnímu záření můžete silně omezit za použití jednoduchých taktik, jako posílání smsek místo dlouhého telefonování, nošení přístroje mimo tělo a v době spánku jeho přepnutí do režimu Letadlo nebo zanechání v jiné místnosti.


Dr. Josh Axe je naturopat, klinický dietetik a publicista, který provozuje jednu z největších internetových stránek o přírodní léčbě na světě – DrAxe.com.


Přeložil O. H.; Zdroj: small United States