Screenshot z YouTube zobrazuje proces implantace RFID mikročipu do ruky. (Kanál YouTube: Andy Greenberg / Screenshot)
Screenshot z YouTube zobrazuje proces implantace RFID mikročipu do ruky. (Kanál YouTube: Andy Greenberg / Screenshot)
Americká společnost Three Square Market nabízí bezplatnou implantaci mikročipů svým zaměstnancům. Když šéf firmy oznámil v loňském roce tuto novinku, vyvolalo to vlnu mediálního zájmu. Jedná se o první případ tohoto druhu ve Spojených státech.

„Je to záležitost, které se v budoucnu nevyhneme, a my chceme být její součástí,“ uvedl pro americký rozhlas KSTP generální ředitel společnosti, Todd Westby. Firma sídlící ve Wisconsinu nabízí řešení pro samoobslužné automaty. Nápad s implantáty přišel ze Švédska, které začalo mikročipy využívat jako jedna z prvních zemí.

Firma Three Square Market nabízí zaměstnancům implantaci malého rádiového čipu (RFID) v hodnotě 300 dolarů zdarma. Čip pracovníkům umožňuje otevírat dveře, přihlašovat se do počítače nebo nakupovat potravu.

K čipování se podle údajů firmy přihlásilo 50 zaměstnanců. Provozní ředitel McMullan prohlásil, že mikročip však brzy budou chtít všichni.

„Mezinárodní trh je široce otevřený a věříme, že budoucí trajektorie celkového podílu na trhu bude řízena tím, kdo tuto oblast pokryje jako první,“ sdělil v tiskové zprávě McMullan.

Generální ředitel Todd Westby uvedl, že zaměstnanci, kteří by se však obávali o své soukromí, mohou být klidní. „Není tam žádné sledování přes GPS,“ řekl.

„Předpokládáme, že technologie RFID bude řídit vše, od nákupu v našem kancelářském prostoru, otevření dveří, používání kopírovacích strojů, přihlášení do kancelářských počítačů, odblokování telefonů, sdílení vizitek, ukládání lékařských/zdravotních informací - a také bude sloužit jako platba na jiných terminálech RFID,“ vysvětlil Wesby v tiskové zprávě. „Tato technologie se nakonec standardizuje a umožní nám ji používat i jako cestovní pas, pro veřejnou dopravu, veškeré nákupní příležitosti atd.“

20180109-cip2
RFID mikročip. (Youtube/Screenshot)

Trh s mikročipy se dynamicky rozvíjí. V dubnu loňského roku se objevila zpráva, že švédská start-upová firma Epicenter již začala implantovat čipy o velikosti zrnka rýže do rukou svých pracovníků, což jim umožňuje obsluhovat tiskárny, otevírat dveře či nakupovat jídlo – jen pohybem ruky.

Dánská firma BiChip oznámila začátkem ledna 2018, že její mikročipy budou nyní propojeny s virtuální měnou Ripple (obdoba BitCoin). Někteří tuto technologii označují za tzv. „cejch šelmy“, výraz z biblické Apokalypsy, kde se hovoří o tom, že pouze lidé, kteří budou mít na pravé ruce nebo na čele cejch, budou moci nakupovat a prodávat.

RFID čipy se používají u domácích zvířat již řadu let a firmy je také používají ke sledování dodávek.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích

Přeložil: MiC; Zdroj: small United States