Čínští mniši při ceremonii v chrámu Šaolin. (STR/AFP / Getty Images)
Čínští mniši při ceremonii v chrámu Šaolin. (STR/AFP / Getty Images)
Čínská komunistická strana přišla s novým obchodním konceptem. Vzhledem k zájmu západu o tradiční umění se rozhodla podpořit rozvoj chrámů a klášterů. Tato místa jsou poté přeměněna na turistické atrakce.
 
Šaolinští mniši, světoznámí praktikující buddhismu, jsou zobrazováni v nesčetných filmech a pořadech. Avšak pod vládou Čínské komunistické strany se historické chrámy stávají pouhým stínem svého původu. Nejde již o místo pro duchovní vzestoupení, nýbrž o podnikatelské impérium, jehož součást tvoří filmové a televizní společnosti, malířské akademie či vydavatelství a divadelní společnosti.

Dnes šaolinští mniši pronajímají své pozemky za účelem konání různých akcí, jako například soutěž krásy Bikiny, konaná v roce 2009. Tentýž rok se jeden z čínských buddhistických chrámů pokoušel dostat na burzu cenných papírů. Patriarcha šaolinského chrámu se dokonce mohl pochlubit džípem s náhonem na čtyři kola, který dostal od místního centra pro turistický ruch, nebo i vlastní značkou nudlí.

Tato očividná komercializace náboženství probíhá v Číně již celá desetiletí. V době kulturní revoluce se tehdejší vůdce Čínské komunistické strany Mao Ce-tung rozhodl odsoudit staré myšlenky, kulturu a zvyky. V celé zemi přikázal zničit nespočet historických památek, chrámů, klášterů a míst podstatného kulturního významu.

Při otevření čínské ekonomiky západu místní úřady objevily, že lidé mají zájem o buddhistické chrámy a taoistické kláštery, a využily této lukrativní turistické poptávky k rozvoji místních ekonomik. Rozhodly se některé zničené stavby zrekonstruovat a přeměnit na turistická místa.

Avšak už se nejedná o místa k uctívání bohů nebo svaté chrámy k duchovnímu vzestupu mnichů. Podobně jako u mnoha jiných fenoménů čínské společnosti je hlavní motivací vydělávání peněz, které prostupuje od budování malebných parků k přilákání turistů přes prodej soch Bohů zaručujících požehnání.

V nedávné době komunistická strana rozhodla, že tato komercializace nevypadá dobře, a vyzvala náboženské organizace, aby v ní postupně ustaly. Koncem listopadu 2017 se dvanáct ústředních orgánů strany včetně ústředního oddělení propagandy rozhodlo zveřejnit pravidla, které zakazují buddhistickým a taoistickým organizacím fungovat jako korporace. Tato skutečnost zahrnuje zákaz jakéhokoliv podnikatelského kapitálu, osobních investic nebo kontraktů, stejně jako prodej drahých vstupenek do chrámových areálů. Výdělky pravděpodobně nyní půjdou do kapes státních center pro turistický ruch.

Mniši spolupracující s vládnoucí stranou

Dekády deformace náboženství zanechaly v tradičních náboženstvích znatelné stopy. Strana na povrchu umožnila existenci buddhistických a taoistických organizací, čímž dosáhla vnějšího dojmu, že v Číně tradiční náboženství přetrvala a že zde požívají náboženské svobody, avšak ve skutečnosti jsou opati pod vlivem strany.

Nejznámějším příkladem je opat Š' Jung-sin stojící v čele chrámu Šaolin na úpatí hory Sung-šan. Zastával několik administrativních míst včetně místopředsedy Buddhistické asociace Číny, orgánu vedeného komunistickou stranou, který dohlíží na činnosti buddhismu. Bývalý vůdce Ťiang Ce-min ho také jmenoval jako osobu reprezentující buddhismus, jež může jednat s Národním lidovým kongresem.

20180125-saolin2
Š' Jung-sin (uprostřed) zúčastňující se čínské televizní soutěže v kung fu. (China Photos / Getty Images)

Podle zprávy zveřejněné časopisem Caixin měl Š‘ Jung-sin blízké vztahy s čínským exprezidentem Ťiang Ce-minem, dále členem stálého výboru politbyra Li Čchang-čchunem a prezidentem buddhistického svazu Čao Pchu-čchuem. Právě Čao byl tím, kdo nařídil změnit chrám Šaolin na obchodní impérium.

Přihlédneme-li k faktu, že právě Ťiang Ce-min a také další výše jmenovaní funkcionáři stojí za nejrozsáhlejším pronásledováním věřících v Číně, dostává současná situace punc dobře sehrané komedie, která na povrchu ukazuje tradiční čínskou kulturu a náboženskou svobodu, ale v pozadí tahá za nitky a operuje komunistická strana, jejíž program úředníkům ukládá udržovat náboženství pod kontrolou.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil Petr Matějček, upravil Milan Kajínek; Zdroj: small United States