Zleva-doprava bývalý dočasný ředitel FBI Andrew McCabe; kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová; bývalý prezident Barack Obama; Zástupce generálního prokurátora Rod Rosenstein. (Mark Wilson / Getty Images; JEWEL SAMAD / AFP / Getty Images; Alex Wong / Getty Images; Zach Gibson / Getty Images)
Zleva-doprava bývalý dočasný ředitel FBI Andrew McCabe; kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová; bývalý prezident Barack Obama; Zástupce generálního prokurátora Rod Rosenstein. (Mark Wilson / Getty Images; JEWEL SAMAD / AFP / Getty Images; Alex Wong / Getty Images; Zach Gibson / Getty Images)

Odtajněná zpráva Sněmovního zpravodajského výboru odhaluje, jak byl neověřený spis společnosti Fusion GPS, jehož vytvoření hradil volební tým Clintonové a opoziční Národní výbor demokratů (DNC), použit FBI a ministerstvem spravedlnosti (DOJ) k získání soudního povolení pro sledování a odposlouchávání Trumpova volebního poradce Cartera Page. 

Ve zprávě se uvádí, že ani FBI, ani ministerstvo záměrně neuvedli, kdo vytvoření pochybného spisu o Trumpovi financoval. Tím se jim podařilo získat od Soudu pro dohled nad zahraniční špionáží (FISA) povolení ke sledování lidí kolem současného prezidenta Trumpa.

Toto povolení bylo vydáno v říjnu 2016 a následně třikrát prodlouženo na základě podpisů osob z vedení FBI a DOJ. Jedním z nich byl i současný 1. náměstek ministra spravedlnosti, Rod Rosenstein. 

V jednom případě byl jako důkaz pro prodloužení soudního povolení použit článek z internetu, a to i navzdory faktu, že neověřená informace přišla ze stejného zdroje. 

Zpráva nicméně neprozrazuje, jak bylo soudní povolení použito. Epoch Times použil další zdroje včetně odtajněné, přísně tajné zprávy FISA, která podrobněji popisuje plný rozsah očividného zneužití pravomoci. 

Po prvotním schválení sledování, které FISA vydal, vzneslo několik vysoce postavených osob v tehdejší Obamově vládě desítky, ne-li stovky žádostí ke špionáži na „opoziční tábor“ republikánů. 

Současně s tím se roztrhla lavina s tajnými informacemi „uniklými“ na veřejnost. Tyto informace byly samoúčelné a nepřesné s cílem diskreditovat Trumpa jako člověka spolupracujícího s Ruskem a zabránit jeho úspěchu ve volbách.

Špehování a úniky informací pokračovaly i po nástupu Trumpa do funkce, opět s cílem nového prezidenta zdiskreditovat. Za těmito snahami stáli údajně opoziční demokraté –  lidé v Obamově vládě, Národní demokratický výbor a volební tým Hillary Clintonové.

20180207-trump2
Infografika: Grafika znázorňující síť spojení souvisejících se „spisem Trump“ – Insurance Policy (Pojistná taktika). Pro zvětšení obrázku klikněte sem.

POZNÁMKA: Grafický algoritmus ilustruje, kdo takzvaný „Trumpův spis“ vytvořil a kdo jej předal FBI, britské tajné službě a rozšířil do médií.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Přeložil Ondřej Horecký; Zdroj: 
small United States


Čtěte také: Vyšetřování: Fusion GPS a „pojistná taktika“ k zabránění Donaldu Trumpovi v získání postu prezidenta