Brněnské Divadlo Husa na provázku oslaví 15. března 2018 své padesáté narozeniny. V ten den, přesně před padesáti lety se totiž uskutečnilo v Domě umění vůbec první veřejné představení tohoto divadla. „Provázek“ se svoje padesátiny rozhodl oslavit po svém a uspořádá setkání všech, kteří se na existenci tohoto divadla podíleli. Součástí oslav bude vernisáž výstavy s názvem 18 262 dnů Husy, komponovaný večer nebo koncert skupiny Meteor z Prahy.

V Domě umění se 15. března 2018 v 16 hodin uskuteční kulatý stůl mimořádnými hosty. Akci bude moderovat Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo. V 18 hodin na program naváže slavnostní vernisáž výstavy s názvem 18 262 dnů Husy. Jedná se o průřez z fotografií a grafických materiálů z uplynulých 50 sezon Divadla Husa na provázku. Slavnostní přípitek před vernisáží pronese dlouholetý člen divadla a současný ředitel CED Petr Oslzlý.

Od dvaceti hodin vypukne v prostorách Divadla Husa na Provázku na Zelném trhu komponovaný večer s názvem Panta Rei (Vše plyne). Účinkovat bude celý soubor Divadla Husa na provázku a jeho hosté. Průvodcem večera bude Miloš Štědroň. Po skončení bude následovat koncert provázkovské kapely Meteor z Prahy s hosty z nejrůznějších stran a společenské setkání kolegů a přátel divadla. V průběhu koncertu zazpívají například herci Jiří Vyorálek, Jiří Hajdyla, Michal Dalecký, Slávek Bílský, Andrea Buršová či Robert Mikluš.

Původně divadlo začínalo pod názvem Mahenovo nedivadlo Husa na provázku – tedy provizorní amatérský soubor Domu umění vedený Bořivojem Srbou, aby se o čtyři roky později změnilo na profesionální Divadlo na provázku. Divadlo Husa na provázku se v roce 1993 přestěhovalo do Domu pánů z Fanalu na Zelném trhu v Brně. 18 262 dnů Husy je výstava, která na padesáti panelech představuje padesát divadelních sezon. Připomíná důležité akce a především pět nejvýraznějších režisérů, kteří podobu divadla formovali: Zdeňka Pospíšila, Petera Scherhaufera, Evu Tálskou, Bolka Polívku a Vladimíra Morávka. Kromě režisérů se vedle nich představí i herci, dramaturgové, výtvarníci, tanečníci, muzikanti, fotografové, návrháři a mnoho dalších, kteří Divadlu Husa na provázku dali jeho jedinečnou tvář.

Výstava 18 262 DNŮ HUSY bude k vidění jen jeden jediný den – přesně padesát let poté, co Husa na provázku odehrála své první představení na tom stejném místě, tedy v Domě umění na Malinovského náměstí v Brně.

Dům umění bude otevřen v čase od 10,00 – 20,00, komentované prohlídky proběhnou v 10,00, v 10,30 a v 11,00 a vstupné bude 50 Kč.

Více informací: www.provazek.cz www.dum-umeni.cz 


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.