Přední stránky lékařských magazínů American Journal of Transplantation, Journal of Medical Ethics a Tempus Medicorum. (Screenshots/Internet)
Přední stránky lékařských magazínů American Journal of Transplantation, Journal of Medical Ethics a Tempus Medicorum. (Screenshots/Internet)

Navzdory prohlášením čínského režimu, že od roku 2015 přestala čínská transplantační centra přijímat orgány od popravených vězňů, je světová lékařská komunita i nadále znepokojena neetickými postupy transplantací orgánů v Číně.

V několika lékařských časopisech lékaři vyzvali k zákazu spolupráce s transplantačními lékaři v Číně, dokud nebude čínský systém fungovat tak průhledně, že bude možné nezávisle ověřit, zda byly proklamované reformy v praxi skutečně realizovány. Výzvy se v minulosti objevily například v americkém časopisu o transplantacích American Journal of Transplantation (AJT) a žurnálu lékařské etiky Journal of Medical Ethics (JME).

K lékařské etice ve spojitosti s Čínou se vyjádřil také docent bioetiky Jan Payne, který se stal kmotrem knihy Jatka od investigativního novináře Ethana Gutmanna, která shrnuje jeho sedm let dlouhý výzkum pozadí zdrojů orgánů transplantovaných v Číně po roce 1999. „Za krajní cynismus zla lze pokládat vyšetřování vězňů nikoliv kvůli jejich zdravotnímu stavu, ale kvůli stavu orgánů pro případnou transplantaci těm, kdo mají na to, aby za to zaplatili,“ napsal v reakci na závěry vyšetřování Payne.

O tom, že Čína čelí tlaku kvůli využívání orgánů vězňů pro transplantace, napsal v roce 2015 také český lékařský magazín Tempus Medicorum.

20150613-cina-transplantace-neeticke
Vynucené darování orgánů odsouzenými k smrti a vězni svědomí spadá do kategorie obchodování s lidmi, které zapovídá celke šest významných lékařských etických norem a deklarací. (Peter Perks / AFP / Getty Images)

„Nedávné zprávy diskutují nepravděpodobný nesoulad mezi oficiálně hlášenými pravidelnými ročními souhrny prováděných transplantací a prudkým rozšířením transplantační infrastruktury v Číně,“ uvádí článek v American Journal of Transplantation ze srpna 2016. „Dokud nebudeme mít nezávislé a objektivní důkazy o úplném zastavení neetické poptávky po orgánech vězňů, má lékařská komunita profesionální odpovědnost za dodržování akademického embarga na čínské transplantační profesionály.“

Výkonná komise pro Čínu působící v rámci Kongresu USA, která monitoruje stav lidských práv v Číně, zveřejnila v říjnu 2017 výroční zprávu, v níž zmiňuje znepokojení lékařské komunity nad zprávami, že „pro četné transplantace prováděné v Číně byly používány orgány zadržovaných vězňů včetně následovníků duchovního hnutí Falun Gong.“ Dle zprávy je lékařská komunita rovněž „skeptická vůči tvrzením čínských zdravotních úředníků, že systémy získávání orgánů k transplantacím byly reformovány v souladu s mezinárodními standardy“.

Čínský režim opakovaně odmítá obvinění, že čínská transplantační centra získávají orgány od vězňů svědomí, kteří jsou dle lidskoprávních organizací často odsouzeni v mimosoudním řízení. Od roku 2015 rovněž prohlašuje, že ukončil oficiální program odebírání orgánů popraveným vězňům.

Nedůvěryhodnost reformy podle expertů tkví v tom, že proběhla bez přijetí jakéhokoliv nového zákona, který by poskytl reformě nějaký právní základ a stanovil nové hranice a trestní odpovědnosti. Dalším otazníkem je to, že počet transplantací po zavedení údajné reformy v Číně neklesl, přestože měla transplantační centra přestat využívat zdroje, které do té doby zajišťovaly drtivou většinu orgánů k transplantacím.

Evropský parlament, Sněmova reprezentantů USA a další instituce vyzvaly k trestnímu stíhání všech, kteří se v Číně podíleli na odebírání orgánů nedobrovolným dárcům, kterými jsou podle předkládaných vyšetřovacích zpráv [1] vězni svědomí z různých, čínským režimem pronásledovaných, skupin.


Zdroj.


Čtěte také:

David Kilgour: „Čína není připravena připojit se k hodnotové základně světové transplantační komunity jako rovnocenný, důvěryhodný partner“

Vyšetřovatel nelegálního odebírání orgánů v Číně nominován na Nobelovu cenu míru

Čínské aerolinky masově přepravují podivný náklad – lidské orgány. Odkud ale pocházejí?

Diskuse u kulatého stolu: Čínská transplantační chirurgie – jaký je zdroj desítek tisíc transplantovaných orgánů?




POZNÁMKY:

[1] [a] Nevládní organizace (WOIPFG), Investigation Report on the Chinese Communist Party’s Ongoing Crime of Live Organ Harvesting against Falun Dafa Practitioners. LINK

[b] Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, shrnutí sedm let dlouhého terénního výzkumu, autor Ethan Gutmann. LINK

[c] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (Kravavá sklizeň, 2006), autoři David Kilgour, David Matas, WEB. LINK (v češtině)

[d] Rozšířená vyšetřovací zpráva z roku 2016, An Update to Bloody Harvest & The Slaughter. Spoluautoři zprávy, bývalý kanadský ministr zahraničí a státní návladní David Kilgour (david-kilgour.com), kanadský právník David Matas, žurnalista Ethan Gutmann. LINK


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.