Ostrov Štvanice v Praze ožívá při akci Ukliďme Česko
Ostrov Štvanice v Praze ožívá při akci Ukliďme Česko
Ve své pracovní době i ve volném čase přicházejí dobrovolníci na akce Ukliďme Česko. Pražská Štvanice je jedním z oblíbených míst pro odpočinek a častým cílem rodinných výletů. Ke zvelebení ostrova se zde sešli  dobrovolníci z různých firem a iniciativ.

Své síly spojily iniciativy, jako je Street Gardening nebo firma Mall.cz.

Mall zvolil tuto lokalitu jako cíl dobrovolnické akce a v rámci iniciativy Ukliďme Česko zde ve spolupráci s Prahou 7 vysadil novou zeleň.
 

Největší pražský ostrov postupně prochází obměnou, která má za cíl z něj vytvořit další frekventované místo klidu a odpočinku nejen pro obyvatele Prahy. Celý koncept revitalizace části pražského ostrova vznikl ve spolupráci s iniciativou Street Gardening, díky které se v těsné blízkosti přívozu přes Vltavu podařilo vytvořit úsek plný zeleně, kde návštěvníci najdou nově zasazené stromy, keře, květiny, ale i drobné jedlé bobuloviny.

20180405-mall
Úklid Štvanice. (mall.cz)

Do akce se zapojili dobrovolníci z řad zaměstnanců Mall.cz, kteří si spolu s Prahou 7 pražský ostrov vybrali jako blízkou destinaci jejich samotného sídla.

„Vnímáme to jako úžasnou možnost sousedské výpomoci, Praha 7 nám nejen jakožto sídlo naší firmy přirostla k srdci, tak bychom jí rádi něco vrátili. Snažíme se našim zaměstnancům přinášet zajímavé aktivity a jsme rádi, že jsme i tímto mohli podpořit naši jarní kampaň a spolu s tím pomoci dobré věci,“ říká Katarína Klíčová, PR manager Mall.cz.

Pražané, kteří si Štvanici vybírají jako cíl svých výletů, se mohou v budoucnu těšit na další revitalizaci a obměnu ostrova. Již v minulých letech zde byla vybudována tramvajová zastávka i přívoz, takže Štvanice je dobře dostupná nejen městskou hromadnou dopravou.

„Ostrov Štvanice je stále vyhledávanější odpočinkovou zónou, i vzhledem k blízkosti zastávky přívozu přes Vltavu. Štvanice je největší ostrov v Praze, a my máme velkou radost, že se na něm podařilo udělat další kus práce,“ dodává Mgr. Ondřej Mirovský, M.EM, zástupce starosty městské části Praha 7, která celou akci podpořila. 

„Jsme moc rádi, že přibývá stála více velikých firem, které chtějí našemu prostředí v ČR pomáhat. Líbí se, že Mall.cz akci pojal takto zeširoka, zapojil další zajímavé subjekty a společně si vzali za úkol zvelebit pražský ostrov,” doplňuje Radek Janoušek z iniciativy Ukliďme Česko a kvituje, že firmy nabízejí iniciativu svým zaměstnancům jako teambuilding nebo příjemnou doprovodnou aktivitu.

20180405-mall2
Štvanice z dronu. (mall.cz)

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek a zároveň kultivovat veřejné zóny. Oficiální start celorepublikové akce je 7. dubna 2018, kdy se mohou všichni zájemci zapojit do úklidu veřejných prostranství i okolí obcí.

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní postupně zanikly při regulacích říčního koryta. Ostrov Štvanice byl nazýván též například Velký ostrov či Velké Benátky.

Původní nechvalně známý název Štvanice (včetně variant Hetzinsel a Hec) pochází z konce 17. století, kdy byla na ostrově zřízena dřevěná aréna, v níž byly až do roku 1816 pořádány a opakovaně zakazovány štvanice psů na zvěř (medvědy, býky, jeleny i krávy). 

Zdroj: TZ Mall.cz


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.