Česká virtuoska na violu Jitka Hosprová. (jitkahosprova.com)
Česká virtuoska na violu Jitka Hosprová. (jitkahosprova.com)

Česká virtuoska na violu Jitka Hosprová pořádá už šestým rokem velmi zajímavé Procházky uměním. Původní nápad pořádat hudební koncerty na zajímavých místech, které mohou divákům sloužit nejenom jako místo poslechu vážné hudby, ale také jako výstavní prostory či zajímavé architektonické destinace, se ukázal jako zajímavá cesta.

Jitka Hosprová, kromě vlastního virtuosního umění obohacuje diváky schopností organizovat a nazkoušet velice pestrou škálu hudby s různými významnými hudebníky. Někdy ji můžete zastihnout v Praze na Kampě v doprovodu kytary a flétny, jindy zase v doprovodu harfy a zpěvu nebo akordeonu. Během koncertů nechává vyniknout různé umělce a jejich tvorbu, což znamená, že celý koncert není pouze o Jitce Hosprové.

Večer nazvaný V objetí virtuosních smyčců se konal v kostele sv. Rocha, který je architektonickým skvostem a jeho vnitřní prostory nabízejí skvělou akustiku. Jitka Hosprová zde představila Kolegium českých filharmoniků, které čítá smyčcové nástroje od basy, přes violoncello a housle k viole, a také nadějnou houslovou virtuosku Shapiru.

Jitka Hosprová v Obecním domě

Musím pochválit vynikající výběr skladeb a samozřejmě jejich mistrné provedení. Navíc živému poslechu se nic nevyrovná a můžeme se bavit o vynikající reprodukci a moderních hudebních nosičích, které přenesou zvukové záznamy koncertů do vašeho obývacího pokoje, ale stejně říkám, že živému koncertu se nic nevyrovná.

Při jednom z rozhovorů s Jitkou Hosprovou jsme toto téma probírali, a jak jsem pochopil, při hudbě jde především o rezonanci různých materiálů. V případě klasických strunných nástrojů se jedná hlavně o rezonanci strun a dřeva z něhož jsou nástroje vyrobeny. Tyto rezonance rozechvívají lidské tělo a mohou tak člověka naladit do určitého fyzického a následně také psychického stavu rovnováhy, klidné a čisté mysli. Mnohdy se po koncertu vážné hudby nebo návštěvě opery můžeme cítit pozdviženi na těle i na duši, což poslech hudby z reproduktorů nemůže tak dobře docílit.

Rezonance lidského hlasu a dřevěných nástrojů je úplně jiná než rezonance vytvářená chvěním reproduktorů při poslechu nahrávky. Proto jsem zastáncem návštěvy živých koncertů. Navíc je to zároveň jedinečný zážitek z návštěvy koncertního místa a společného poslechu s ostatními diváky. Po koncertu můžete často ještě zavést konverzaci s umělci, kteří jsou divákům nějakou chvíli k dispozici. Hudba v tomto podání je vytříbeným zážitkem, který člověka bezesporu pozvedne a obohatí.

20180511-jitka-hosprova
(jitkahosprova.com)

Takže děkuji všem, kteří organizují podobné příležitosti, neboť si troufám tvrdit, že jejich kulturní a osobní přínos je pro člověka mnohonásobně větší, než u mnohé současné moderní tvorby, elektronických nástrojů či počítačové hudby.


Čtěte také:

Tajemství klasické hudby tkví v rozpoložení mysli, říká virtuoska Jitka Hosprová

Rozhovor s mistrem kordu Jiřím Beranem: „Šermuji od svých devíti let“

Martina Ptáčková, mistryně světa v kickboxu: Když chci uspět, musím mít život v rovnováze

Jiří Menzel: „Hitler padl, a já si ho představoval někde v zákopech, zastřelený v uniformě, a bylo mi ho líto. Nevěděl jsem, co je Hitler zač“


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.