Protestující předvádějí cvičení Falun Gongu v ulici Portland Place, zatímco autobusy s turisty projíždějí kolem. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)
Protestující předvádějí cvičení Falun Gongu v ulici Portland Place, zatímco autobusy s turisty projíždějí kolem. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)
Nedaleko od rušné Oxford Street, na ulici Portland Place, se odehrává něco mimořádného. Začalo to před více než 15 lety. Zatímco my spíme v teplých postelích nebo si užíváme života, skupina lidí čelí nepřízni počasí, aby upozornila svět na utrpení druhých. 

Pátého června 2002 uspořádala skupinka meditujících poklidný protest naproti čínskému velvyslanectví v Londýně. Jejich cílem bylo informovat veřejnost o pronásledování Falun Gongu (Falun Dafa) čínským režimem. A od té doby už nikdy neodešli.

Tento tichý protest probíhá non stop již téměř 16 let. Když to převedeme na hodiny, je jich už přes 140 tisíc. Aktivisté se při protestu střídají. Každý věnuje ze svého volného času několik hodin, během kterých předvádí cvičení Falun Gongu nebo rozdává letáčky. Pak danou osobu vystřídá další dobrovolník.

Proč jsou tak vytrvalí? A Vyplatí se jejich úsilí vůbec?

20180528-protest2
U protestního stánku naproti čínské ambasádě lze podepsat petici proti pronásledování Falun Gongu v ČLR. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Falun Gong neboli Falun Dafa je starobylý meditační systém, který byl v Číně v 90. letech obrovsky populární. Díky svým pověstným zdravotním účinkům se mu věnovalo i mnoho vysoce postavených funkcionářů komunistické strany. Začátkem roku 1996 se stal ze Zhuan Falunu, hlavní knihy Falun Gongu, bestseller a k roku 1999 dosáhl podle státních médií počet stoupenců této duchovně-cvičební disciplíny v celé zemi až 100 milionů.

20180528-protest
Jeden z aktivistů medituje naproti čínskému velvyslanectví v Londýně (budova s ozbrojenými policisty). (©YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Jeho rychle se šířící popularita však vyvolala v tehdejším vůdci Komunistické strany Číny, Ťiang Ce-minovi, silnou závist a nenávist. Přikázal proto 20. července 1999, aby byl Falun Gong „vyhlazen“.

20180528-protest4
Turisté si z autobusu prohlížejí protestní stánek Falun Gongu v Londýně. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Bezpočet stoupenců bylo nezákonně zatčeno a uvrženo do vězení. Knihy a další materiály s učením Falun Gongu byly veřejně páleny a ničeny a státní propagandistická mašinérie začala ve velkém chrlit očerňující kampaň jakoby vystřiženou z dob kulturní revoluce.

20180528-protest5
Následovníci Falun Gongu rozvíjejí na náměstí Nebeského klidu v Pekingu transparenty se slovy „Pravdivost, Soucit, Snášenlivost“, tři klíčových principů Falun Dafa, aby tak protestovali proti politice celonárodní perzekuce. (© The Epoch Times)

Tisíce lidí bylo umučeno k smrti za to, že se odmítli vzdát své víry, a řadě dalších byly násilím odebrány orgány za účelem lukrativních transplantací pro zahraniční klienty. Přestože pronásledování probíhá dodnes, turista se s ním běžně nesetká.

Meditující demonstranti na Portland Place v Londýně se dokáží do utrpení svých spolupraktikujících v Číně vcítit. Dobře vědí, jakého ukrutného zacházejí se jim v Říši středu dostává, a odmítají s protestem přestat ukončit, dokud perzekuce v ČLR nebude zastavena.

20180528-protest6
Meditující Falun Gongu při protestu v Londýně. (© Legends Unfolding)

O non stop protestu Falun Gongu v Londýně byl natočen dokumentární snímek Candlelight Across the Street, ve kterém jeden z aktérů říká: „Když jsou podkopávány základní hodnoty lidstva - pravdivost, soucit, tolerance -, ublíží to nám všem.“

O protestu v Londýně byl natočen dokumentární snímek Candlelight Across the Street, ve slovenštině uvedený jako Pokiaľ to neskončí. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Teploty v Londýně někdy spadnou i pod nulu, s deštěm, plískanicemi a sněhem. Praktikující Falun Gongu dochází na směny většinou na 3 – 4 hodiny, ale někdy to může být i déle. Hlavně noční směny, od 22:00 do 6:00 mohou být někdy pěkně nepříjemné, jak měl možnost zjistit i francouzský fotograf Phil Le Gal, který dokumentováním demonstrantů strávil 24 hodin.

„Ukázalo mi to odhodlání těch protestujících a počasí, jakému musí čelit každý den, každý rok, od velice chladného až po upršené,“ prohlásil Le Gal.

20180528-protest8
Jedna z hrdinek filmu, mladá Číňanka Amy, jejíž rodiče si v Číně odseděli řadu let. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Ve výše zmiňovaném dokumentárním filmu je obzvlášť silný příběh Amy. Oba její rodiče byli zatčeni a posláni do vězení za to, že nesouhlasili s pronásledováním Falun Gongu v Číně. Jednou, když se Amy vrátila domů ze školy, neznámý muž jí položil ruku na ústa a zašeptal: „Buď zticha. Přišli jsme zatknout tvou matku.“

Otec Amy si stále odpykává více než 15letý trest.

20180528-protest9
Otec Amy na fotografii z vězení. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Vyrůstat bez milující péče svých rodičů bylo pro Amy velmi těžké, ale zároveň jí to přineslo určitou odolnost, jejímiž svědky můžeme být při sledování dokumentu. K protestu na Portland Place se přidala v rámci svých snah zachránit otce a další ilegálně uvězněné praktikující.

Když byla Amy ještě v Číně, občas dostala povolení otce navštívit. Jednou jí řekl: „Věci, které teď právě dělám, jsou kvůli tomu, aby mohla tvoje generace v budoucnu žít na lepším místě.“ 

20180528-protest11
Aktivistka Jü-tung Kao medituje v rámci své noční směny u velvyslanectví. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Další postavou z filmu je Jü-tung Kao. Jednou strávila u protestního stánku tři dny a tři noci, protože sněhová vánice zastavila dopravu a ostatní praktikující se nemohli do centra Londýna dostat, aby ji vystřídali. Protože zastává roli koordinátorky této akce, rozhodla se, že druhé dobrovolníky zastoupí.

Čtvrté ráno poprosila ochranku ve vedlejší budově Spolku královských architektů, jestli by si tam nemohla umýt vlasy a trochu se poupravit. Pak šla rovnou do práce. Spolupracovníci na ni pokřikovali, že musela být někde na dovolené, protože doslova září.

20180528-protest12
Jü-tung Kao hovoří s kolemjdoucí. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Jü-tung ráda medituje v dešti: „Někteří lidé se rádi v dešti procházejí. Myslí si, že je to romantické. Já, když v dešti medituji, mám pocit té transcendence, jakou kultivující pociťují,“ uvedla, ale přiznává, že když prší několik dnů v kuse, je to těžké, protože oblečení je neustále vlhké.

Jedním z prvních meditujících, kteří se k protestu přidali, byl Luo Jüan, odborný asistent na Middlesex University. Posledních deset let si vždy bere sobotní noční směnu. Přiznává, že nejtěžší je pro něho zima. Někdy je jedno, co na sobě máte, promrznete tak či tak.

20180528-protest13
Jedna z účastnic londýnského non-stop protestu medituje při noční směně. (© Legends Unfolding)

Turistický průvodce Siao-lung Lin si také brává noční směny. „Hlavně v zimě se rozklepete, už když otevíráte dveře auta. Ale v Číně procházejí praktikující pronásledováním ve vězení. V porovnání s tím tohle nic není,“ říká a dodává: „A když nepřijdete, někdo to musí zatáhnout za vás.“

20180528-protest14
Siao-lung Lin si brává noční směny. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)

Za uplynulých 16 let si protest získal neochvějnou podporu mnoha kolemjdoucích. Někteří píší meditujícím vzkazy s vyjádřením podpory, jiní přinesou nějaké to jídlo a pití, další nosí květiny. Tisíce z nich podepsaly petice, které mají pomoct ukončit perzekuci a násilné odebírání orgánů v Číně a které jsou umístěny společně s informačními materiály na protestním stánku.

20180528-protest15
Podpisem petice vyjadřují kolemjdoucí podporu Falun Gongu a zároveň vyzývají vládu a OSN k nátlaku na čínský režim. (© YouTube Screenshot / Legends Unfolding – 傳奇時代)


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.