Studenti na slavnostním předávání diplomů na univerzitě Vědy a technologie Huazhong ve městě Wu-chan v centrální čínské provincii Chu-pej, 20. června 2017. (STR / AFP / Getty Images)
Studenti na slavnostním předávání diplomů na univerzitě Vědy a technologie Huazhong ve městě Wu-chan v centrální čínské provincii Chu-pej, 20. června 2017. (STR / AFP / Getty Images)
Dokument, který v nedávné době unikl na čínský internet, ukazuje, jak těsný dohled si čínský režim udržuje v akademické oblasti, okamžitě potlačuje kritické hlasy a vyzývá občany, aby se navzájem udávali.

Jedná se o dopis odeslaný ze stranického oddělení Zhongnan univerzity ekonomie a práva, která se nachází ve městě Wu-chan v centrální čínské provincii Chu-pej. Adresován je čínskému ministerstvu školství, přičemž popisuje incident týkající se jednoho z členů fakulty.

20180603-uni2
Uniklý dokument z univerzity Zhongnan vysvětluje přestupek profesora Tia Ťie-chunga. (Screenshot prostřednictvím RFA.org)

Dopis uvádí, že jistá profesorka Tia Ťie-chungová vyučující obor veřejné správy na Zhongnanské univerzitě 25. dubna v přednášce kritizovala čínskou ústavu, státní podniky a Národní lidový kongres.

V přednášce údajně označila čínský zákonodárný orgán za razítkovače, který pouze formálně schvaluje rozhodnutí komunistické strany. Mluvila také o politických systémech jiných zemí.


V přednášce údajně označila čínský zákonodárný orgán za razítkovače, který pouze formálně schvaluje rozhodnutí komunistické strany.

Porfesorka Ti Ťie-chung „porušila učební disciplínu, přednášela o nesprávných názorech, vyjadřovala nevhodná stanoviska a vytvářela nesprávný vliv“, uvádí dokument výčet přestupků, které ukazují, že vedení školy pořizuje audio-vizuální záznamy přednášek svých profesorů (viz obrázek kamery v učebně níže).

20180603-uni3
Bezpečnostní kamera umístěná nad katedrou profesorů ve vysokoškolské třídě na univerzitě v Pekingu, 12. června 2010. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)

Dopis dále vysvětluje, že jeden ze studentů její výklad zpochybnil. Což možná ukazuje, kdo vedení školy informoval o „šíření nesprávných názorů“ jednoho z členů katedry.

„Vyšetřovací tým“ a „disciplinární komise“ sestavené stranickým odborem na univerzitě v dopise doporučují, aby byla dotyčná profesorka zbavena členství ve straně, přemístěna na jiné pracoviště, a aby se jí byla anulována pedagogická kvalifikace.

Rozhodnutí bylo již údajně schváleno stranickým výborem školy a během formálního řízení byly na profesorku zároveň uvaleny sankce.


Stranické orgány jsou po celé Číně zřizovány přímo na pracovištích, aby zajišťovaly, že rozhodnutí personálu a pracoviště budou probíhat v souladu se stranickou politikou, což jsou právě témata, které profesorka Tia Ťie-chungová ve své přednášce kritizovala.

Z veřejně dostupných záznamů je patrné, že Ti Ťie-chungová začala na univerzitě pracovat v roce 2001 a v roce 2014 se stal docentkou v oboru.

Přísný přístup k vyvracení kritiky komunistické strany připomíná interní stranický rozkaz ředitelům a profesorům univerzit, známý jako „Sedm zakázaných témat“, který byl univerzitám rozesílán v květnu 2013. Rozkaz zakazuje diskutovat o konkrétních tématech jako například občanská práva, svoboda tisku nebo občanská společnost.

Další směrnice ministerstva školství z října 2014 obsahovala seznam zákazů pro vysoké školy, mezi nimiž figuruje zákaz „mluvit nebo se chovat v rozporu s cestou, směrováním a politikou strany“.

V rozhovoru pro Radio Free Asia uvedl Cchao Čen-chua, bývalý profesor na univerzitě Guizhou Minzu, že školy běžně dosazují mezi studenty a členy fakulty „informátory“, aby podávali zprávy o jakýchkoli činnostech nebo názorech, které jsou kritické vůči komunistické straně nebo jsou jinak vyhodnoceny jako nevhodné.

„Každá třída má jednoho nebo dva studenty, kteří informují o přednáškách pedagogů a donášejí zpravodajům [státní] bezpečnosti,“ řekl Cchao Čen-chua.

Navíc se očekává, že instruktoři budou studentům vštěpovat komunistickou ideologii a budou se vyhýbat jakýmkoliv tématům, které jsou s ní v rozporu. Za účelem zvýšení dohledu nad vysokoškolskými učiteli byly „v mnoha univerzitních učebnách nainstalovány kamery,“ řekl Cchao Čen-chua v rozhovoru pro Radio Free Asia.

Další čínský profesor jménem Tchan Sung prohlásil, že kultura donášení na učitele je na univerzitách rozšířená. „Mozky [některých studentů] jsou plné rudého sentimentu. Jakmile slyší slova od učitele, která se liší od toho, co jim bylo vyučováno, instinktivně se zvednou a půjdou to ohlásit.“


Přeložil Milan Kajínek; Zdroj.


Čtěte také:

Co je na čínských univerzitách zakázáno?

Elitná čínska univerzita klasifikuje študentov za vernosť komunistickej strane

Jak v Číně dosáhnout právního státu: Rozhovor s čínským právníkem


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.