Pod záštitou předsedkyně petičního výboru Heleny Válkové se uskutečnilo jednání u kulatého stolu na téma „Petice za ukončení genocidy praktikujících metody Falun Gong páchané čínským režimem“. (Jiří Chlebníček / Epoch Times)
Pod záštitou předsedkyně petičního výboru Heleny Válkové se uskutečnilo jednání u kulatého stolu na téma „Petice za ukončení genocidy praktikujících metody Falun Gong páchané čínským režimem“. (Jiří Chlebníček / Epoch Times)

Pod záštitou předsedkyně petičního výboru Heleny Válkové se uskutečnilo jednání u kulatého stolu na téma „Petice za ukončení genocidy praktikujících metody Falun Gong páchané čínským režimem“. Akce pořádaná v poslanecké sněmovně začala 21. 6. 2018 ve dvě hodiny odpoledne.

Účastníci kulatého stolu zde mimo jiné vyslechli výpověď Čchen Čen-pching, ženy, která přežila 13 let v čínských pracovních táborech, kde ji věznili kvůli její víře ve Falun Gong. Dalším pozvaným byl spisovatel Ethan Gutmann, autor knih Ztráta nové Číny, Jatka (C-press 2014) a dlouholetý expert na Čínu, který zde hovořil o výzkumu v oblasti čínské transplantační chirurgie.

Celou výpověď paní Čchen Čen-pching naleznete zde.

Gutmann a další vyšetřovatelé [1] z výpovědí, analýzy dat a dlouholetého výzkumu došli k závěru, že čínská transplantační centra ve spolupráci s vězeňským systémem zneužívají vězně svědomí  jako nedobrovolné dárce orgánů.

Paní Čchen Čen-pching ve své výpovědi několikrát zmínila, že lidé z jejího okolí v pracovních táborech často mizeli beze stopy. Lékaři jim ve vězení dělali podrobné zdravotní prohlídky a odběry krve. „Přestože jsem neměla důkazy, že mizí kvůli násilným odběrům orgánů, všichni praktikující Falun Gongu byli čtyřikrát do roka posíláni na lékařské prohlídky a testy krve a čas od času se stávalo, že prostě zmizeli,“ uvedla paní Čchen.

(Uprostřed) Čchen Čen-ping přežila 13 let v čínských pracovních táborech, kde ji věznili kvůli její víře ve Falun Gong. Do Finska se dostala díky mezinárodní podpoře a Amnesty International. (Jiří Chlebníček / Epoch Times)
(Uprostřed) Čchen Čen-pching přežila 13 let v čínských pracovních táborech, kde ji věznili kvůli její víře ve Falun Gong. Do Finska se dostala díky mezinárodní podpoře a Amnesty International. (Jiří Chlebníček / Epoch Times)

 

Nyní žije se svými dvěma dcerami ve Finsku, kam se jí podařilo odletět a získat status uprchlice díky mezinárodní lidskoprávní organizaci Amnesty International .

„Tohle je lidskoprávní katastrofa!“ apeloval na poslankyni Válkovou Gutmann, podle něhož Západ ve vztazích s Čínou selhal. Podle aktuálních zpráv Gutmann a další reportují, že terčem násilných odběrů orgánů se nyní může stát ujgurské etnikum žijící v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, též nazývané Východní Turkestán . O situaci Gutmann podrobně promluvil v rozhovoru pro Český rozhlas .

Pozoruhodnou okolností kulatého stolu byla nepřítomnost jakéhokoliv dalšího poslance, kromě předsedkyně petičního výboru Heleny Válkové. Přestože byli pozváni všichni poslanci i senátoři, nepřišel ani jediný. Spekuloval bych o tom, že příčinou je kombinace nezájmu, nátlaku a upřednostňování ekonomického obchodu s Čínou nad morálními hodnotami.

Portál Hlídací pes také napsal, že došlo ke zrušení plánovaného kulatého stolu v Senátu, kde měli Gutmann a paní Čchen také vypovídat. Byla sem pozvána i čínská velvyslankyně, která na pozvání nereagovala. Více zde...

(V pozadí) Ethan Gutmann, autor knih Ztráta nové Číny, Jatka a dlouholetý expert na Čínu hovoří o svém výzkumu v oblasti čínské transplantační chirurgie. (Jiří Chlebníček / Epoch Times)
(V pozadí) Ethan Gutmann, autor knih Ztráta nové Číny, Jatka a dlouholetý expert na Čínu hovoří o svém výzkumu v oblasti čínské transplantační chirurgie. (Jiří Chlebníček / Epoch Times)



Čtěte také:

Žena přežila 10 let v čínských pracovních táborech. Teď předstoupí před české senátory a poslance

 

POZNÁMKY:

[1] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/

Publikace Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/

Vyšetřovací zpráva Nevládní organizace WOIPFG - Investigation Report on the Chinese Communist Party’s Ongoing Crime of Live Organ Harvesting against Falun Dafa Practitioners.
On-line: 
http://www.upholdjustice.org/node/389

Mezinárodní sdružení lékařů DAFOH - Věnuje se otázce neetického získávání orgánů v rámci čínské transplantační chirurgie
On-line: 
http://www.dafoh.org/call-upon-international-community-to-stay-alert-on-chinas-organ-sourcing/

Usnesení Evropského parlamentu o nedobrovolném odebírání orgánů v Číně (2013) česky
On-line: 
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2013-0603+0+DOC+XML+V0//CS

Written declaration 0048/2016, submitted under Rule 136 (2016), anglicky
On-line: 
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=PV&reference=20160912&secondRef=ANN-02&language=EN 

Rezoluce Sněmovny reprezentantů USA H.Res.343 - state-sanctioned forced organ harvesting in China (2016),anglicky
On-line: 
https://www.congress.gov/bill/114th-congress/house-resolution/343