Útok na americká Dvojčata – Twin Towers z 11. září 2001. (Robert Giroux / Getty Images)
Útok na americká Dvojčata – Twin Towers z 11. září 2001. (Robert Giroux / Getty Images)
Vysoký íránský představitel poprvé oficiálně přiznal, že jeho země pomáhala teroristům, kteří v roce 2001 naletěli letadly do dvojice mrakodrapů Twin Towers v New Yorku a do Pentagonu ve Washingtonu. Při útocích tehdy zahynuly téměř tři tisíce lidí. 

Mohammad-Javad Larijani, zástupce íránského soudnictví pro mezinárodní záležitosti, řekl v rozhovoru pro státní televizi, že íránská zpravodajská služba tajně poskytla průchod a útočiště teroristům z 11. září.

„Naše vláda se tehdy dohodla na tom, že nebude označovat pasy některým z dotyčných, neboť cestovali tranzitními lety a brzy přestupovali. Nicméně jejich pohyb byl pod neustálým dohledem íránské rozvědky,“ dodal.

Žádný vyšší íránský úředník nikdy dříve nepřipustil úlohu islámského režimu při útoku.

Komise pověřená vyšetřováním teroristických útoků z 11. září, dospěla k závěru, že Írán sehrál svou roli v masakru z 11. září tím, že pomohl teroristům al-Kájdy. Zpráva rovněž uvedla, že íránské kontrolní jednotky na hranicích nechávaly teroristy cestovat přes Írán, aniž by jejich pasy označovaly razítkem.

Newyorský soudce minulý měsíc nařídil Íránu, aby obětem útoků zaplatil 6 miliard dolarů. Írán na soudní proces nereagoval, a tak soudce rozhodl o předběžném rozsudku. V loňském roce Evropský soud v Lucemburku odmítl žádost na uvolnění zarezervovaných skoro dvou miliard dolarů, které se nacházejí na účtu vyhrazeném pro oběti útoků z 11. září.

GettyImages-1339521
(Spencer Platt / Getty Images)

Larijani stojí v čele íránské Vysoké rady pro lidská práva, která byla paradoxně mezinárodními organizacemi obviňována z porušování těchto práv a ututlávání záležitostí. Ve stejném rozhovoru Larijani potvrdil, že íránští zpravodajští představitelé byli v neustálém kontaktu s teroristy al-Kájdy.

V listopadu loňského roku CIA vydala řadu dokumentů, jež byly získány při akci, jejímž cílem bylo zneškodnit vůdce al-Kájdy, Usámu bin Ládina. Írán je prominentně zmiňován v řadě z nich.

Dopis od jednoho z vyšších členů al-Kájdy potvrdil, že Írán byl ochoten poskytnout všechny nezbytnosti nutné k poškození amerických zájmů v Saúdské Arábii a Perském zálivu. Tento zdroj také potvrzuje Larijaniho prohlášení o zapojení íránských složek zpravodajské služby při pomoci teroristům s vízy a bezpečným přechodem přes hranice.

Al-Kájda přijala nabídku Íránu. Prominentní člen rady Šúrá, hlavního poradního orgánu al-Káidy, Abú Hafs al-Mauritání, vyjednal v návaznosti na útoky z 11. září s Íránem dohodu.

Dřívější dokumenty uvolněné CIA v březnu roku 2016 obsahovaly dopis od bin Ládina s pokyny, jak přistupovat k Íránu. Teroristický vůdce napsal, že Írán je klíčových hráčem v plánech al-Kájdy.

Obdobně dokumenty z jiného soudního řízení v případu útoků z 11. září odhalily, že íránská velvyslanectví v Evropě pomáhala při cestách koordinátorovi útoků Ramzi bin al-Shibhovi. Íránské ambasády v Londýně a Berlíně mu vydaly cestovní víza.

Minulý měsíc odstoupil prezident Donald Trump od jaderné dohody s Íránem. Ta byla uzavřena jeho předchůdcem, bývalým prezidentem Barackem Obamou. Trump označil tuto dohodu známou jako „Společný komplexní akční plán“ za „strašnou, jednostrannou úmluvu“. Vypovězení ze strany Spojených států znamená, že Američané budou moci vůči islámskému režimu ukládat stále více sankcí.

Koncept zprávy vydaný Stálým senátním podvýborem pro vyšetřování začátkem června letošního roku odhalil, že Obama poskytl Íránu přístup do amerického finančního systému, a to navzdory veřejným prohlášením úředníků, že bude tento přístup odepřen.

Toto odhalení zachytilo Trumpovu pozornost, a ten teď volá po vyšetřování. Na svém Twitteru napsal: „Obamova vláda je nyní obviněna z pokusu poskytnout Íránu tajný přístup do finančního systému Spojených států. Toto je naprosto nelegální. Vyšetřujte!“


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.