Logo Huawei viditelné v obchodech v Šanghaji začátkem května před obchodními jednáními mezi Spojenými státy a Čínou. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)
Logo Huawei viditelné v obchodech v Šanghaji začátkem května před obchodními jednáními mezi Spojenými státy a Čínou. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)


Kanada zvažuje, jak se postavit ke společnosti Huawei 

Společnost Huawei působí na kanadském trhu již od roku 2008. Někteří kanadští odborníci jsou nicméně toho názoru, že rizika ohrožení národní bezpečnosti převyšují přínosy plynoucí z investic společnosti do tuzemské ekonomiky.

Na základě zásad bezpečnosti státu kanadská vláda již v minulosti zablokovala pokus čínské Huawei převzít společnost Aecon.

Společnost Huawei získává finanční prostředky z kanadské provincie Ontario a vytvořila si pevný vztah s kanadskými univerzitami.

Výzkum firmy se nyní zaměřuje na technologii 5G sítí – nové generace bezdrátových přístupových bodů. Deník Globe and Mail informoval, že kanadští akademičtí pracovníci vědomě a dobrovolně přenášejí práva k duševnímu vlastnictví do rukou čínské společnosti.

Huawei dodává síťové vybavení společnostem Bell Canada a Telus. Na jih od kanadských hranic už ale pro Huawei není situace tak příznivá. Společnosti Best Buy, AT&T a Verizon buď přestaly nebo v nejbližší době plánují ukončit prodej zařízení této firmy.

Zpravodajské agentury Spojených států amerických průběžně informují spotřebitele, že nákup telefonů značky Huawei představuje bezpečnostní riziko. Společnost byla obviněna, že do svých produktů umísťuje takzvaná „zadní vrátka“, která mohou být později využívána ke špionáži.

Američtí bezpečnostní experti se domnívají, že čínský režim (Komunistická strana Číny) cílí na špičkové technologie, které by posílily vojenské schopnosti Číny, čehož se pokoušejí dosáhnout prostřednictvím kybernetického špehování s využitím značky Huawei. Tvrdý americký postoj vůči čínské firmě je ve výrazném kontrastu s ostatními zeměmi G7, kde společnost podniká poněkud svobodněji.

Odborníci z kanadské zpravodajské služby se domnívají, že Kanada bude brzy čelit výzvě. Přestože existuje řada nepřímých důkazů, je podle expertů velmi obtížné dokázat přímou spojitost krádeží duševního vlastnictví s činností čínského režimu.

Navíc kanadský vládní a soukromý sektor neberou varování zpravodajských agentur příliš vážně, a tudíž jsou mnohem méně informováni a nevěnují studiu této oblasti náležitou pozornost.

V České republice požádala Huawei Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o provedení prověrky, aby údajně dokázala, že její výrobky nejsou pro české uživatele bezpečnostním rizikem. Uvedl to portál sinopsis.cz.

Huawei v USA a Kanadě

„Huawei má velmi pochybnou minulost, počínaje jejím zakladatelem, bývalým vojenským důstojníkem,“ prohlásil v telefonickém rozhovoru Michel Juneau-Katsuya, bývalý šéf Kanadské bezpečnostní zpravodajské služby (CSIS) pro oblast Asie a Tichomoří.

Zakladatel čínské telekomunikační společnosti Ren Zhengfei byl důstojníkem Lidové osvobozenecké armády (PLA). PLA reprezentuje útočnou sílu Čínské komunistické strany, nejedná se o vojenskou složku, která má za úkol ochraňovat veřejnost.

Firma uskutečnila řadu pochybných kroků a kvůli některým z nich čelí vyšetřování. Jedná se například o prodej zakázaných technologií Íránu či špehování čínských občanů. Čína pracuje na nové formě digitální autokracie.

Brian Lee Crowley, výkonný ředitel Institutu Macdonald-Laurier, důrazně varoval ohledně komunikační infrastruktury podniku Huawei v Kanadě.

„Kdoví, jaké sabotážní a špionážní funkce jsou integrovány do její telekomunikační infrastruktury. Čínský režim určitě uvažoval o tom, že západní vlády a země by se v budoucnosti mohly stát jeho potenciálními nebo i skutečnými vojenskými protivníky,“ uvedl Crowley.

Spojené státy zakázaly společnosti Huawei vstupovat do soutěží o vládní zakázky. Austrálie učinila stejný krok v případě vládního projektu v roce 2012. Ve stejném roce uvedli představitelé kanadského města Ottawa, že zabrání společnosti Huawei v účasti na výběrovém řízení k zakázce na vybudování telekomunikační a e-mailové sítě pro kanadskou vládu.

Juneau-Katsuya, generální ředitel skupiny NorthGate, která provádí hodnocení ohrožení a rizik pro korporátní klientelu, uvedla, že Kanada zaujala oproti Spojeným státům, které varovaly veřejnost o možných rizicích, odlišný přístup. Kanada nechala soukromý sektor učinit vlastní rozhodnutí, zda chce mít s čínským telekomunikačním gigantem co do činění.

Dodal také, že kanadský přístup způsobil americkým sousedům vrásky na čele, a to ještě předtím, než se do vedení země dostal Donald Trump. Tento přístup způsobil značné těžkosti bývalé telekomunikační firmě Nortel. Podle Katsuy by měla být kanadská veřejnost taktéž varována a poučena ohledně bezpečnostních rizik spojených se společností Huawei, díky čemuž by se mohli občané přinejmenším lépe a účiněji bránit případným krádežím dat.

20180709-huawei2
Bývalá pobočka firmy Nortel v Torontu. (The Canadian Press / Nathan Denette) 















Otázky ohledně vlastnictví

„Huawei je soukromá společnost, nikoliv státní podnik,“ prohlásil v telefonickém rozhovoru Scott Bradley, viceprezident pro korporátní záležitosti čínské firmy Huawei v Kanadě.

Mnozí se ovšem domnívají, že tomu tak úplně není.

Deník Epoch Times Bradleymu položil otázku, zda mezi Huawei a komunistickým režimem v Číně neexistovala žádná spojení. „Správně,“ odpověděl Bradley.

Juneau-Katsuya říká, že všechny velké čínské společnosti – hlavně ty figurující v citlivých průmyslových odvětvích, jakými jsou telekomunikace, podléhají vedení čínského režimu.

Vyšetřovací zpráva z roku 2012 zabývající se otázkou národní bezpečnosti USA uvádí že Huawei a další velká čínská telekomunikační firma ZTE nebyly ochotny spolupracovat a vysvětlit svůj vztah k čínské vládě či komunistické straně.

Autoři zprávy také nevěří, že dceřiné společnosti firmy Huawei působí v USA nezávisle bez dohledu z Číny. Je celkem logické předpokládat, že obdobný vztah mají její dceřiné společnosti v Kanadě.

Richard Fisher, zástupce Mezinárodního centra pro hodnocení a strategii, v předchozím rozhovoru s The Epoch Times uvedl, že Huawei a ZTE jsou „prodlouženou rukou Čínské komunistické strany, a tak bychom s nimi měli i zacházet“.

Scott Bradley, viceprezident pro korporátní záležitosti Huawei v Kanadě, se nevyjádřil k postoji USA vůči jeho společnosti, ale uvedl, že Huawei soutěží ve 170 zemích po celém světě a Kanada je podle něho stejně jako každý jiný trh na světě otevřený a konkurenceschopný.

Pád firmy Nortel

Bývalý zaměstnanec Brian Shields byl na přelomu tisíciletí v centru boje společnosti Nortel proti čínskému hackingu. Shields prohlásil, že nemá konkrétní důkaz, že společnost Huawei stála za krádeží citlivých dat jeho společnosti, avšak když si dal výsledky vyšetřování do perspektivy, silně naznačovaly zapojení firmy Huawei.

Čína chce v oblasti telekomunikačních technologií získat špičkové technologie a stát se dominantním hráčem na světovém trhu. Nortel byl v této oblasti číslo jedna, ale poté, co firma začala upadat, dostala se do popředí čínská Huawei.

„Čínská vláda má všechny důvody, aby zajistila, že společnost Huawei bude úspěšná,“ řekl Epoch Times v telefonním rozhovoru Brian Shields. „Nemyslím si, že bychom je mohli zastavit. Jednalo se v podstatě o kolos s podporou [čínské] vlády.“

Shields ještě dodal, že vedení společnosti Nortel bohužel po prvním hackerském útoku nezavedlo kroky k posílení ochrany, které doporučoval. Odhaduje, že stav ohrožení přetrvával neméně po dobu 10 let. Díky získaným materiálům, jakými byly technické a výzkumné zprávy, obchodní plány a e-maily zaměstnanců, by byl Huawei schopen přivézt konkurenční firmu k úpadku. Firma Nortel zkrachovala v roce 2009.

„Jediný kdo by profitoval z materiálů, které nám byly ukradeny, mohla být konkurence. Nikdo jiný,“ prohlásil Shields.

Podle zprávy The New York Times Trumpova vláda zvažuje zakázat čínským občanům podílet se na citlivých výzkumech na amerických univerzitách, neboť existují reálné obavy, že mohou intelektuální vlastnictví, s nímž přicházejí do styku, předat čínskému režimu.

Podobné závěry učinila také česká tajná služba BIS ve výroční zprávě za rok 2016.

Čína se snaží, aby její občané v cizině přišli do kontaktu s nejmodernějšími technologiemi, a díky tomu získala náskok v technologickém vývoji. Číňané se nyní snaží legitimizovat získávání cenného intelektuálního vlastnictví ujednáním sepsaným s univerzitami.

Kanada zahájila národní strategii v oblasti kybernetické bezpečnosti začátkem června letošního roku. Vláda uznala existenci hrozby kybernetické špionáže a vojenských aktivit podporovaných státem.

V současném stavu nicméně stále existují rozdíly mezi tím, jak na společnost Huawei pohlíží Kanada, a jak k ní přistupují sousedící Spojené státy.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.