Výstavy dramatických příběhů. (Post Bellum)
Výstavy dramatických příběhů. (Post Bellum)
Post Bellum, Paměť národa připravuje v podzemí bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné výstavu, jejíž přípravy spějí do finále.

První část expozice vyvolá působivé iluze – v kokpitu Spitfiru se zúčastníte bitvy o Británii, ocitnete se v roli výsadkářů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje nebo pocítíte úzkost během jízdy vlakem do koncentračního tábora.

V další části výstavy si vyslechnete intimní výpovědi lidí o dramatických událostech našich dějin. Venkovní část výstavy se bude skládat z panelů s tvářemi Paměti národa.

A především vás překvapí ze všech stran viditelný artefakt: 50 metrů dlouhá a přes 4 metry vysoká zeď, symbol totalit 20. století, symbol rozdělené společnosti i zdí, které si neseme v sobě. 

20180725-stalinPražský metronom, kinetický sochařský objekt V. Nováka v Praze na Letné. (Post Bellum)















„Na realizaci výstavy bylo vybráno zatím 8 milionů, a to i díky podpoře tisíců drobných dárců, čehož si velmi vážíme. Dva miliony nám však ještě chybějí. Moc bychom si přáli realizovat výstavu tak, jak jsme ji plánovali,“ sděluje Paměť národa ve své zprávě.


Kdo se podobně nadchne pro netradiční vyprávění příběhu naší republiky na tak symbolickém místě, může podpořit vznik výstavy nebo o sbírce říci svým přátelům a známým.


Dva z příběhů Paměti národa:

Jeden den nás vyhnali, druhý den zbourali dům

Příběh Viktora Parkána

 
Viktor Parkán s manželkou a kamarády vybudovali místo, kam se každý víkend sjížděli lidé z opozice a vůbec přátelé nezávislého smýšlení. Státní bezpečnost se proto rozhodla, že hnízdo „nepřátelských živlů“ zlikviduje. Díl o alternativní kultuře, disentu, represích komunismu a sympatickém Viktoru Parkánovi si rozhodně nenechte ujít. Můžete jej, stejně jako další pořady, poslouchat na cestách nebo na dovolené. K poslechu a ke stažení jsou všechny díly v archivu Českého rozhlasu. 
20180725-parkan
Viktor Parkan. (Post Bellum)

Moravské příběhy putují po Olomoucku a Zlínsku  

Po moravských městech v létě putují dvě výstavy s dramatickými příběhy z války, o vydávání samizdatu či kolektivizaci. Vzpomínky doplňují citlivě nafocené portréty pamětníků. V Lipníku nad Bečvou uvidíte první z nich do 25. července, v Uherském Brodě do 2. srpna. Poté se výstavy přesunou do dalších moravských měst. Místa můžete sledovat v kalendáři na www.postbellum.cz.

Více informací najdete zde.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.