Plastinace je proces, ve kterém se na tkáně mrtvoly použije silikonová guma, aby se zastavil rozpad její tkáně. „Exponát“ na fotce je z předešlé výstavy „The Human Body“, která se pořádala v Kyjevě. Tvář z úcty k zesnulému byla z fotografie elektronicky vymazána. (Sergei Supinsky / AFP / Getty Images)
Plastinace je proces, ve kterém se na tkáně mrtvoly použije silikonová guma, aby se zastavil rozpad její tkáně. „Exponát“ na fotce je z předešlé výstavy „The Human Body“, která se pořádala v Kyjevě. Tvář z úcty k zesnulému byla z fotografie elektronicky vymazána. (Sergei Supinsky / AFP / Getty Images)

LONDÝN – lidská těla na výstavišti ve Velké Británii mohla patřit vězňům svědomí z Číny, tvrdí lidsko-právní skupina.


Přes 30 profesorů medicíny, právníků a aktivistů zaslalo otevřený dopis Britské vládě, žádajíce ji o uzavření a vyšetřování výstavy Real Bodies v NEC v Birminghamu. Dopis otisknul také magazín The London Times.

Výstavu tvoří 20 mrtvých těl a přes 200 orgánů, jež pocházejí z Číny. Pořadatelé ji propagují jako „vzdělávací zážitek“.

Těla pocházejí z továrny Dalian Hoffen Bio-Technique Co. Ltd. (mapa), sídlící v čínském přímořském městě Ta-lien v provincii Liao-ning. Na těla byla použita metoda plastinace, jež využívá tekutou silikonovou gumu, která zabraňuje rozkladu tkáně.

Otevřený dopis, který podepsala i prominentní právnička Fiona Bruce, uvádí, že těla nemají žádnou dokumentaci, která by dokládala jejich původ, a pravděpodobně pochází od vězňů svědomí.

Dále se v dopisu píše, že vyšetřování ukázalo, že mezi těly z plastinační továrny v Ta-lienu jsou i těla vězňů svědomí z pracovního tábora ležícího poblíž továrny. Mnozí z těchto vězňů jsou praktikující Falun Gongu, největší skupiny vězňů svědomí v Číně.

Žádná dokumentace

Pořadatel výstavy The National Exhibition Centre (NEC) v Birminghamu tvrdí, že vystavené mrtvoly „jsou nevyzvednutá těla, která byla darována příslušnými orgány zdravotnickým univerzitám v Číně. Vystavená těla byla darována legálně, nepatřila jakýmkoliv vězňům,  nevykazují jakékoliv známky traumatu nebo zranění, neměla infekční nemoc a původci těl zemřeli přirozenou smrtí“. 

Nicméně, Tom Zaller, výkonný ředitel Imagine Exhibitions, v dubnu připustil, že neexistuje žádná dokumentace prokazující identitu těl nebo souhlas dárců s jejich posmrtným využitím.

Zákon Spojeného království o lidských tkáních z roku 2004 říká, že „odběr, uchovávání nebo používání lidských tkání … bez náležitého svolení“ je trestným činem. Ale protože „exempláře“ byly dovezeny ze zámoří, onen zákon se na ně nevztahuje.

Signatář otevřeného dopisu, Lord Alton z Liverpoolu, požádal vládu skrze parlament o prozkoumání smrti vystavených těl birminghamským koronerem.

Parlament odpověděl tím, že výstava je povolená a „zodpovědnost za pořádání exhibice a udržení etického standardu nese NEC“.

Rachel Dunachie z NEC reagovala, že kdyby byla výstava neetická, nedostali by k ní licenci od úřadů.

Dle BBC kancelář birminghamského koronera otevřený dopis viděla, ale rozhodla se žádnou akci nepodniknout.

Vzorky DNA

Výstavy plastinovaných těl již zakázali ve Francii, Izraeli, na Havaji a v některých městech USA. ČR upravila svůj zákon o pohřebnictví (s platností od 7. července 2017) tak, že předtím, než taková výstava vstoupí do země, musí být doložen důkaz o souhlasu zesnulých.

Investigativní novinář a spoluzakladatel Mezinárodní koalice pro ukončení transplantačního zneužívání, Ethan Gutmann, žádá vzorky DNA z těl, aby se mohl ověřit jejich původ.

Gutmann věří, že vzorky DNA by prokázaly problematiku orgánových loupeží od vězňů svědomí. Této tématice se novinář věnuje již řadu let.

Ta-lien, ve kterém jsou plastinace prováděny, je druhým největším městem provincie Liao-ning, a dle Gutmanna jde o epicentrum perzekuce praktikujících Falun Gongu.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Odkud pocházejí těla na výstavě Body The Exhibition v pražských Holešovicích?

Výstavy mrtvých těl v ČR končí, novela zákona nařizuje doložit souhlasy zesnulých