Vice-prezident Mike Pence. (Vice-prezident Mike Pence. (Foto: Chip Somodevilla / Getty Images)
Vice-prezident Mike Pence. (Vice-prezident Mike Pence. (Foto: Chip Somodevilla / Getty Images)
Projev, který přednesl americký vice-prezident Mike Pence ve Washingtonu 4. října, rozvířil diskuze mezi „pevninskými“ Číňany i těmi, kdo žijí v zahraničí. Pence mluvil o agresivní politice Pekingu a odvetné strategii USA. Americko-čínské vztahy tím zřejmě vstupují do nové éry.

Pence kritizoval přímo Komunistickou stranu Číny (KS Číny) a její široké portfolio taktik na prosazování svých zájmů jak v USA, tak i v globálním měřítku včetně vměšování se Pekingu do tzv. „průběžných voleb“ propagandou ovlivňující veřejné mínění. Pence upozornil také na porušování lidských práv na území Číny, cenzuru hollywoodských filmů vstupujících na čínský trh a na zastrašování Tchaj-wanu.

Zdůraznil, že Trumpova administrativa zaujme proaktivní přístup při bránění se agresi Pekingu, což nazval „resetem (novým nastavením)“ amerických ekonomických a strategických vztahů s Čínou.

Odpověď Pekingu

Oficiální odpověď Pekingu šlo předvídat. Mluvčí čínského Ministerstva zahraničí, Chua Čchun-jing, označila komentáře Pencea jako „ničím nepodložená obvinění“.

„Nejde o nic jiného než o nepodložené klepy, které mají za úkol zaměnit pravdu s nepravdou a vytvořit něco z ničeho,“ řekla Chua.

Čínská státní média výroky Pencea omítla. Státní tisková agentura Sin-chua vydala 5. října článek s názvem „Ne zrovna moudré šíření pomluv: americký lídr kritizuje a hanobí Čínu za použití absurdních argumentů“.

Například, ohledně státem sponzorovaného hackingu se v článku uvádí, že i Čína je jeho obětí. Anebo k otázce placených článků čínského státního média v Des Moines Register, jež měly za úkol ovlivnit voliče ve státě Iowa, se Sin-chua vyjadřuje, že takové reklamní články jsou běžné a jiné země to používají také.

K nátlaku Číny na země třetího světa v souvislosti s „dluhovou pastí“ skrze obří půjčky do infrastrukturních projektů, se v článku píše „Nebuďte závistiví a nenávistní vůči Číně, protože si pěstuje vztahy s rozvojovými zeměmi.“

Reakce

Wang Pcheng, umělec pocházející z Pekingu, řekl, že mnoho jeho přátel z Penceova projevu vnímalo, že USA konečně prohlédly podstatu domácí a zahraniční politiky KS Číny a pochopily, jak se k ním postavit.

Čínský intelektuál a bývalý vydavatel uměleckého magazínu Wu Cuo-laj, který momentálně žije v los Angeles řekl, že Penceův projev předznamenal významnou změnu v americko-čínských vztazích. „USA přešly od stavu zklamání z Číny do stavu, že to s ní už vzdaly,“ řekl Wu. Doufá, že vědomí USA ohledně ambicí Pekingu jim umožní držet čínskou agresi na uzdě.

Čchen Wei-ťian, šéfredaktor prodemokratického magazínu Beijing Spring, se obává, že i když Pence nastínil proaktivní strategii administrativy, mnoho pro-pekingských agentů bude ve Washingtonu lobbovat za posílení zájmů čínského režimu.

Zajímavé načasování

Před Penceovým projevem se objevily zprávy o tom, že pacifická flotila USA plánuje sérii operací během listopadu, aby varovala Čínu před její vojenskou agresí.

Z čeho by mohlo vycházet rozhodnutí o demonstraci síly USA?

Aby uvedl příklad čínské agrese, zmínil Pence nedávný incident, jenž se odehrál v Jihočínském moři.

30. září se pohybovala americká válečná loď USS Decatur v mezinárodních vodách poblíž Gavenových útesů. Jejím směrem se vydala čínská válečná loď 170, která se přiblížila na pouhých 41 metrů a donutila Decatur k úhybnému manévru, aby se lodě nesrazily.

Vzhledem k tomu, že u těchto útesů Čína nemá žádnou základnu (na rozdíl od mnoha jiných míst v Jihočínském moři) a americká loď jen pokojně proplouvala, šlo ze strany Číny o vyšší úroveň agrese, míní Bonnie Glaser, ředitel China Power Project z amerického Center for Strategic and International Studies.

„Vše co udělali, bylo, že pluli tím, co Čína považuje za teritoriální vody, a to vyvolalo dosud nejsilnější reakci,“ řekl Glaser 3. října v rozhovoru pro U.S. Naval Institute.

Glaser v rozhovoru vysvětlit, že takový krok byl v rozporu s protokolem a pravděpodobně vzešel od samotného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, protože „pravidla ozbrojeného střetu“ obvykle určuje Ústřední vojenská komise Komunistické strany, jejíž předsedou je samotný Si.

Glaser také řekl, že zvýšená agrese pravděpodobně souvisí s aktuální situací kolem obchodních sporů mezi zeměmi.

Ve svém projevu Pence odsoudil tento námořní incident jako součást čínských šikanujících taktik na mezinárodní scéně.

„I přes takové lehkovážné obtěžování bude americké námořnictvo pokračovat v plavbách a operacích kdekoliv, kde to mezinárodní právo dovoluje a naše národní zájmy vyžadují,“ řekl Pence. „Nenecháme se zastrašovat a nerezignujeme.“


Překlad a redakční úprava: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.