Radioteleskopy, ilustr. foto. (MARTIN BERNETTI / AFP / Getty Images)
Radioteleskopy, ilustr. foto. (MARTIN BERNETTI / AFP / Getty Images)
Institut pro extraterestriální výzkum (SETI) v srpnu 2016 ohlásil, že považuje rádiové signály detekované ruskými astronomy za potenciální známku obyvatel v jiném hvězdném systému, který je od nás vzdálený 94 světelných let.

„Existuje mnoho dalších možných vysvětlení pro tenhle údajný přenos, například pozemní rušení. Bez potvrzení zdroje tohoto signálu můžeme pouze říct, že je zajímavý,“ napsal Seth Shostak, astronom pro SETI v technické analýze.

Nicméně, Shostak zvážil možnost inteligentního mimozemského života. Při analyzování síly signálu prohlásil, že by musel být vyslán civilizací, která je schopná najednou vygenerovat minimálně bilion wattů. To je porovnatelné s celkovou elektrickou spotřebou celého lidstva.

Je pravděpodobné, že signál přichází z hvězdného systému HD 164595, který je uspořádán kolem hvězdy s jasem porovnatelným s našim sluncem. Ví se, že má ve svém orbitu planetu o velikosti Neptunu, její těsné obíhání s hvězdou však znamená, že existence života je tam nepravděpodobná. Shostak ale prohlásil, že je možné, že v systému HD 164595 budou nalezeny nové obyvatelné planety.

Signál byl zachycen rádiovým teleskopem RATAN-600 v Zelenčukskaje na severní straně Kavkazských hor. SETI bude pokračovat s monitorováním hvězdného systému s jejich Allen Telescope Array, aby zjistili, zda se signál nezopakuje.

Tento signál trval déle než samozvané „rychlé rádiové výboje“ (FRBs - Fast Radio Bursts), které trvaly pouhé milisekundy. V posledních osmi letech bylo zaznamenáno celkově 17 FRBs, nicméně jejich původ zůstává neznámý.

Studie zveřejněna v deníku Nature v březnu 2016 mezinárodním týmem vědců odhalila, že FRBs jsou více záhadné, než se předtím myslelo.

Předešlé výboje byly detekovány jako jedna neopakující se událost mimo naši galaxii. Toto vedlo k hypotéze, že tyto signály pocházejí z kataklyzmatických událostí, jako například kolaps neutronových hvězd, které mohou vyslat šokovou vlnu skrz vesmír.

Výzkumníci však zjistili, že následovalo 10 dalších výbojů ze stejné lokace FRB 121102. Studie tvrdí: „Z toho jednoznačně vyplývá, že FRB 121102 je opakující se, a zároveň to také ukazuje na to, že její zdroj není ovlivněný energetickými událostmi, které způsobují výboje.“

Studie spekuluje, že zdroj může být mladá neutronová hvězda, ale Shami Chattterjee, výzkumník z Cornell univerzity, který se studie zúčastnil, řekl ve zprávách: „Vypadá to, že jsme tento enigmatický fenomén rozlouskli.“


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.