Jan Budař jako Karel Čapek a Martin Huba jako T. G. Masaryk v příběhu o spisování jedné slavné knihy česko-slovenské historie. (Bontonfilm)
Jan Budař jako Karel Čapek a Martin Huba jako T. G. Masaryk v příběhu o spisování jedné slavné knihy česko-slovenské historie. (Bontonfilm)


Žánr: Drama, historický
Režie: Jakub Červenka
Scénář: Pavel Kosatík
Kamera: Jan Malíř
Hrají: Jan Budař, Martin Huba

Velice důstojné a komorní oživení významných postav české historie.“

Při prvním pohledu na plakát k filmu Hovory s TGM. mě snímek zaujal. Trochu jsem podezříval tvůrce filmu, co chtěli říci tím, že skryli téměř celou tvář Jana Budaře pod Čapkovu čepici, a zároveň jsem byl velice zvědavý, jak si Budař právě s touto postavou poradí.

Budař podrobně nastudoval pohyby, gesta i pohledy očí Karla Čapka a disciplinovaně ve snímku popíral svoji charakteristickou mimiku, která mu tu a tam uklouzla, aby se zase zpět ukázněně vrátil ke svojí postavě. Řekl bych, že právě na této roli je vidět Budařovo herecké umění, protože tento charakter jde opravdu mimo jeho dosavadní repertoár a ukazuje, že dokáže hereckým uměním zvládnout i postavu Karla Čapka a diváky skutečně přesvědčit, zhypnotizovat a vtáhnout do děje.

20181027-recenze-hovory-s-tgm-budar-huba-plakat1
 
Autenticky v roli prvního prezidenta působí také Martin Huba, který Masaryka nehraje tolika nápadnými gesty jako Budař Čapka, ale způsobem komunikace a postoji diváky přesvědčuje o charakteru postavy. Nabízejí se také umělecké pózy, v nich Hubu vidíme během dokonale vykreslených záběrů, evokujících dobové prezidentovy fotografie.

Za skvěle zvládnutou atmosféru snímku pravděpodobně sklidí ovace výprava, a především režisér s herci, kteří se do dobové nálady první republiky dostávali častým sledováním starých nahrávek a dokumentů.

Hlavní postavy jsou detailně vybaveny charakteristickými kostýmy a rekvizitami Masaryka a Čapka, a ve spojení s prací maskéra a záběry kamery, připomínající úhly, z nichž byly pořízeny některé jejich notoricky známé momentky, musím skutečně uznat: Martin Huba je skutečně prezident Masaryk a Jan Budař je skutečně spisovatel Čapek. Přinejmenším některé ze záběrů jsou velice přesvědčivé.

20181027-recenze-hovory-s-tgm-budar-huba2
(Vlevo) Tomáš Garrigue Masaryk (Martin Huba) a Jan Budař jako Karel Čapek. (Bontonfilm)

Při sledování snímku jsem si taktéž uvědomil, že mezilidská komunikace ještě nezemřela a že Masaryk byl vlastně posledním „českým“ prezidentem, který ve svých proslovech zmiňoval víru v Boha. „Demokracie je pro mě spojením víry v Boha a víry v člověka,“ mínil mimo jiné Masaryk.

Celé komorní drama se odehrává v Topolčiankách, tehdejším sídle prezidenta, v roce 1928, v době blížícího se 10. výročí založení republiky a v Masarykových 78 letech.

20181027-recenze-hovory-s-tgm-budar-huba3
(Vlevo) Tomáš Garrigue Masaryk (Martin Huba) a Jan Budař jako Karel Čapek. (Bontonfilm)

I když se jedná převážně o dialog dvou postav, nechybí v něm napětí, zvraty a překvapivé momenty. Toto komorní drama má jen velmi málo mezer a připomíná velice kvalitní divadelní umění s důrazem na jemné nuance mezilidských vztahů a povznesené společenské, politické, ale i filosofické debaty.

Trailer k filmu Hovory s TGM

Hovory s TGM také ukazují, kudy by se mohla česká kinematografie vydat a navázat na vynikající předválečnou a válečnou tvorbu černobílých snímků, jakými byli například Přítelkyně pana Ministra nebo Čtrnáctý u stolu a podobně. Zkrátka snímků, které mají rozum, úroveň a hodnotu.


Čímž je řečeno, lepší návrat k rysům významné české kinematografie než napodobování a následování vlivu současné hollywoodské tvorby akčních snímků, vyprázdněných bláznivých komedií a hrdinských trháků. To by bylo pro kvalitu a hodnotu českého filmu skutečně zhoubné.

20181027-recenze-hovory-s-tgm-budar-huba4
(Bontonfilm)

Pokud se tato kritizovaná moderní kinematografie odklání od skutečného života, potom se Hovory s TGM tomu skutečnému životu opravdově přibližují, a také proto jsou pro mě tak přitažlivé a dávám snímku sto procent za režii, kostýmy, kameru a herecké výkony. A budu se těšit na další podobně kvalitní snímky.


Hodnocení:

Premiéra 18. října 2018, délka 80 minut * ČSFD * WEB *


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.