Dokumentární snímek Dopis z Ma-san-ťia. Oba žijí na jiném konci světa. Spojí je však dopis zaslaný z pracovního tábora v Číně, který vězeň uschová do krabice s výrobky, které musejí při otrocké práci v šestnáctihodinových směnách balit. (Flying Cloud Productions)
Dokumentární snímek Dopis z Ma-san-ťia. Oba žijí na jiném konci světa. Spojí je však dopis zaslaný z pracovního tábora v Číně, který vězeň uschová do krabice s výrobky, které musejí při otrocké práci v šestnáctihodinových směnách balit. (Flying Cloud Productions)
PRAHA – 4. prosince se na půdě Evropského parlamentu uskutečnilo promítání dokumentárního filmu „Dopis z Ma-san-ťia“, napínavého snímku odhalujícího realitu pronásledování a věznění náboženských skupin v Číně, zvláště pak příznivců kultivační praxe[1] Falun Gong. Promítání probíhá v rámci aktivit na ochranu lidských práv zastávaných Evropským parlamentem.

Snímek sleduje osud jednoho muže a jedné ženy. Oba žijí na jiném konci světa. Spojí je však dopis zaslaný z pracovního tábora v Číně, který vězeň uschová do krabice s výrobky, které musejí při otrocké práci v šetnáctihodinových směnách balit. Rozběhne se natáčení nebezpečného dokumentu, odhalujícího tvrdou realitu čínského režimu.

Po promítání snímku měli europoslanci možnost položit otázky přítomnému režisérovi snímku Leonovi Leemu, původem z Číny, který v současné době žije a tvoří v Kanadě. Lee produkoval několik oceněných snímků, mezi nimiž je pravděpodobně dosud nejúspěšnějším a nejznámějším dokument Člověk na prodej, mimo jiné odvysílaný také v České televizi.



Více o filmu Dopis z Ma-san-ťia (Letter from Masanjia) naleznete na:
* ČSFD * IMDB * WEB * Facebook
Snímek je nyní dostupný také na iTunes .


Poté co byl Lee v roce 2016 v Kanadě vybrán pro ocenění RBC Top 25 Canadian Immigrant, řekl: „Můj respekt a vděčnost vůči lidem a institucím v Kanadě opět vzrostly. Zde nejenom chráníte zastánce lidských práv, ale udělujete jim ocenění. Tam, odkud pocházím, je to úplně naopak. Toto uznání otevře oči obyvatelům pevninské Číny, ať už žijí tady nebo v Číně, a uvidí nebezpečná tajemství, která čínský režim ukrývá, a kterých si je zbytek světa dobře vědom.“

20101204-dopis-z-masanjia-dokument-ep-leon-lee
Režisér Leon Lee produkoval několik oceněných snímků, mezi nimiž je pravděpodobně dosud nejúspěšnějším a nejznámějším dokument Člověk na prodej, mimo jiné odvysílaný také v České televizi. (Human Harvest / Facebook)

Promítání snímku v Evropském parlamentu zorganizoval český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times sdělil, že promítání na půdě Evropského parlamentu vnímá „jako obrovskou příležitost představit šokující skutečnosti kolegům z Evropského parlamentu, kteří nemají osobní zkušenost s krutostí totalitního režimu. Jde o jeden článek v řetězu aktivit týkajících se lidských práv, kterým se v Evropském parlamentu dlouhodobě věnuji“.

„Tento film podle mne dech beroucím způsobem ilustruje nebezpečí, které čínský režim představuje uvnitř i navenek,“ míní Zdechovský.

„Tématika filmu nás velmi zaujala a moc děkujeme za to, že se povědomí o stavu lidskoprávní situace v Číně snažíte šířit nejen na půdě Evropského parlamentu,“ uvedla Eva Karlíková jménem europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) v e-amilové komunikaci s Asociací Falun Gong ČR.

Samotná Asociace Falun Gong vnímá represe v Číně jako formu genocidy. V rámci petice podané Senátu a Poslanecké sněmovně se odvolává na rezoluce Evropského parlamentu z roku 2013 nebo Sněmovny reprezentantů USA z roku 2016, které odsuzují represe duchovního hnutí a rovněž potvrzují existenci „důvěryhodných“ vyšetřovacích zpráv, dokládajících zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu k orgánovým transplantacím.

Podle expertních šetření proběhlo jenom v Číně od roku 2000 do dnešního dne více než jeden milion transplantací orgánů, které pocházely z neznámých zdrojů. Experti uvádějí, že výsledky jejich vyšetřování neúprosně vedou do čínského vězeňského systému, který se podle nich stal hlavním dodavatelem orgánů. Zdrojem však mají být nedobrovolní dárci z řad čínským režimem pronásledovaných skupin, z nichž tvoří následovníci Falun Gongu drtivou většinu takto zneužitých vězňů. [1]

748
Europoslanec Jiří Pospíšil se podepsal pod petici za ukončení represí Falun Gongu v Číně. (Se svolením Martina Samka)
 
Hlasy podpory z České republiky

O ukončení represí duchovního hnutí Falun Gong v Číně se různým způsobem zasadili také europoslanci Jiří Pospíšil nebo Jaromír Štětina (TOP 09 a Starostové).

Jaromír Štětina dříve uvedl, že četl knihu Za Čínu spravedlivější od čínského advokáta Kao Č'-šenga, mimo jiné popisující pronásledování a mučení následovníků Falun Gongu v Číně. V reakci na knihu uvedl: „... Samozřejmě mi to připomíná jiný totalitní režim, který jsme my zažili zblízka, to byl totalitní režim sovětský a myslím si, že ten gulag, který existoval v Sovětském svazu, je srovnatelný s dnešním gulagem v Čínské lidové republice.“
V České republice se tématu dostala větší pozornost během nedávného veřejného slyšení v Senátu PČR a také díky zájmu Pirátské strany.

Slyšení v Senátu proběhlo díky petičním akcím za ukončení represí v Číně, pod které se od roku 2000 podepsalo více než 170 tisíc občanů České republiky. Výsledkem slyšení má být návrh senátního výboru pro lidská práva a petice k přijetí rezoluce odsuzující potupy čínského režimu porušující základní lidská práva, potažmo mezinárodní deklaraci lidských práv a svobod.

20101204-dopis-z-masanjia-dokument-ep2
Pan Sun Yi, který poslal dopis z pracovního tábora Ma-san-ťia, se setkal s Julií Keithovou, ženou z Oregonu, která nalezla jeho dopis. (Se svolením Flying Cloud Productions)

K ukončení represí vyzvali také některé české nevládní organizace a osobnosti. 

„Je velice důležité, že se tato diskuse odehrává. Osobně se několik let znám s některými českými příznivci Falun Gongu. Jsem hluboce přesvědčen o prospěšnosti Falun Gongu pro společnost,“ uvedl bývalý ministr kultury Daniel Herman během diskuse u příležitosti veřejného slyšení v Senátu PČR.

„Osobně jsem se setkala s několika bývalými vězeňkyněmi svědomí z Číny a viděla jsem dobře zpracované dokumenty o této problematice, například Free China nebo Hard to Believe. Je třeba o této problematice mluvit a dostávat ji do veřejného prostoru. Osobně nevidím důvod, aby nějaká vláda potlačovala skupinu, která se chce fyzicky a duchovně zlepšovat, jako to dělají příznivci Falun Gongu,“ uvedla bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

K situaci se vyjádřil také Český helsinský výbor, který vydal tiskové prohlášení, v němž mimo jiné „vyzývá k ukončení pronásledování a mučení osob praktikujících metodu Falun Gong a k přijetí rezoluce Senátu v této věci“.

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International v reakci na veřejné slyšení publikovala prohlášení o současné situaci duchovního hnutí Falun Gong v Číně. „Ačkoliv je obtížné dopátrat se množství praktikujících v současné Číně, oficiální čínské zdroje a zdroje Falun Gongu odhadují, že v 90. letech praktikovaly toto učení desítky milionů čínských občanů. Pokud praktikující odmítají odvolat své přesvědčení, jsou během zadržení podrobeni zvláště krutému zacházení. Výsledkem je, že desítky tisíc praktikujících Falun Gongu byly svévolně zadrženy a často nuceny se kvůli mučení a jinému špatnému zacházení vzdát svého duchovního přesvědčení. Podle informací Amnesty International byli i v roce 2017 lidé praktikující Falun Gongu nadále pronásledováni, svévolně zadržováni, vystaveni nespravedlivým soudním procesům, mučení a dalšímu špatnému zacházení,“ uvádí Amnesty v prohlášení.

Petici za ukončení represí Falun Gongu v Číně podepsala řada českých osobností, poslanců, senátorů a členů vlády. Jsou mezi nim například Jiří Bartoška, Marta Kubišová, Jan Potměšil, Zdeněk Svěrák, Jitka Hosprová, Matěj Rupert a další.Z politiků potom například Marek Hilšer, Michal Horáček, Michael Kocáb, Ivan Bartoš, Daniel Herman, Pavel Svoboda, Cyril Svoboda, Ivan Langer, ale také Andrej Babiš, Miroslav Kalousek, Ondřej Liška, Martin Bursík, Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg a celá řada současných a bývalých senátorů, poslanců nebo starostů.

Statistiky shromážděné pracovní skupinou pro lidská práva publikované na stránkách Falun Dafa Information Center uvádějí následující čísla: 450 000 až 1 milion následovníků Falun Gongu zadržovaných ve vězeňském systému laogai, 87 000 zdokumentovaných případů mučení, 4 258 zdokumentovaných obětí na životech.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.



POZNÁMKY:

[1] Kultivační praxe je výraz pocházející z čínštiny (xuilian – český přepis: šiu-lien). Kultivace označuje zušlechťování, rozvíjení, kultivování či pozvedávání. Ve spojitosti s metodou Falun Gong naznačuje zušlechťování nebo rozvíjení těla a mysli, tedy fyzická cvičení pro rozvoj těla a nauky o rozvoji charakteru pro rozvíjení mysli.

[2] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest ; vyšetřovací zpráva BH/S – An Update ; sedmiletý terénní výzkum shrnutý v knize Jatka ; autobiograficcká kniha čínského advokáta Za Čínu spravedlivější ; religionstická publikace Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí ; výsledky vyšetřování nevládní organizace WOIPFG ; výsledky vyšetřování mezinárodní koalice právníků, lékařů, etiků a akademiků ETAC ; mezinárodní sdružení lékařů DAFOH a jejich publikace State organs.



Čtěte také: Europoslanec Zdechovský žádá vyšetřování čínské transplantologie a zabíjení vězňů svědomí pro orgány

20160516-fg2
Europoslanec Tomáš Zdechovský. (Wikimedia Commons / Dandieczech)