Fotografie z roku 1995 amerického prezidenta Billa Clintona a první dámy Hillary v národním parku Grand Teton. (LUKE FRAZZA / AFP / Getty Images)
Fotografie z roku 1995 amerického prezidenta Billa Clintona a první dámy Hillary v národním parku Grand Teton. (LUKE FRAZZA / AFP / Getty Images)

WASHINGTON — Dva finanční vyšetřovatelé předložili IRS (americký centrální daňový úřad) tisíce dokumentů, které dle nich ukazují na to, že Clintonova nadace se mohla vyhnout placení daní z milionů, ne-li miliard dolarů. Tuto informaci sdělili 13. prosince na slyšení podvýboru Sněmovny reprezentantů pro dohled nad vládní správou.


Lawrence Doyle a John Moynihan z DM Income Advisors řekli, že první stížnost podali na IRS z srpnu 2017 u pobočky IRS v Ogdenu v Utahu.

Prostudovali daňová přiznání nadace, další veřejně dostupná data a udělali rozhovory s několika zaměstnanci nadace. Pokusili se porovnat výdaje na charitativní činnost s dalšími náklady, jako cestovné výlohy, platy a administrativní výlohy.

„Pokusili jsme se srovnat všechny příjmy a výdaje. Základ naší stížnosti je v tom, že to neblo možné udělat (pozn. překladatele: znamená to, že z jejich pohledu příjmy a výdaje účetně neseděli),“ řekl Moynihan.

Kromě jiného zjistili, že až 60 % příjmů nadace bylo vynaloženo na platy, cestovné, granty a obdobné věci. Dle Moynihana by měl charitativní spolek vynakládat na takové položky jen kolem 15 %.

Místo charity označují Doyle a Moynihan Clintonovu nadaci jako „úzké partnerství“.

Zmínili také, že viděli několik e-mailů, které dokazují, že Clintonovi přijali zdroje na Clintonovu prezidentskou knihovnu od dárců, se kterými rokovali o potenciálních darech pro zdravotní programy (které nebyly částí mise knihovny dle oficiálního zápisu v rejstříku).

Na základě svého šetření Doyle a Moynihan věří, že Clintonovi dluží na daních z 0,4 – 2,5 miliard dolarů, a že jestli IRS prokáže, že nadace není charitou, dokonce i její dárci by mohli být vystaveni dodatečnému zdanění z jejich příspěvků.

Také prohlásili, že i když se na to specificky nezaměřovali, během svého šetření našli známky nekalého chování ve vztahu mezi dárci, nadací a Hillary Clintonovou v pozici ministryně zahraničí v letech 2009–2013.

Dle rozhovorů s bývalými zaměstnanci tvrdí, že Bill Clinton „neustále míchal dohromady svůj osobní byznys s nadací“.

Vyšetřování FBI

John Huber, státní zástupce za Utah, který byl pověřený bývalým ministrem spravedlnosti (nejvyšším státním zástupcem) Jeffem Sessionsem vyšetřováním případného provinění Clintonovy nadace, odmítl na slyšení vypovídat.

Moynihan a Doyle řekli podvýboru, že kromě IRS předložili svou více než šesti tisícistránkovou dokumentaci i FBI a kanceláři státního zástupce v Salt Lake City. Věří, že FBI už otevřelo kriminální vyšetřování nadace.

„Jestli říkáte, že už probíhá kriminální vyšetřování, možná je to důvod, proč sem pan Huber nepřišel,“ řekl Mark Meadows (republikán za S. Karolínu.), předseda podvýboru. „Jestliže se nemohl vyjádřit k vyšetřování, tak je to pravděpodobný důvod, proč nepřišel.“


Čtěte také: Model Clintonovy nadace „kdo maže, ten jede“ pod drobnohledem [Infografika]


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.