Čínský vůdce řekl ozbrojeným silám, aby byly připraveny na válku. Prezidentka Tchaj-wanu vyzývá k mezinárodní podpoře proti hrozbám Číny. (asianews.it / publicdomain)
Čínský vůdce řekl ozbrojeným silám, aby byly připraveny na válku. Prezidentka Tchaj-wanu vyzývá k mezinárodní podpoře proti hrozbám Číny. (asianews.it / publicdomain)
Čínský vůdce Si Ťin-pching 4. ledna nařídil čínským ozbrojeným silám, aby zintenzivnily přípravu na válku. Čínský komunistický režim je uprostřed rozšiřování svých ozbrojených sil Lidové osvobozenecké armády (LOA), protože usiluje o posílení svých územních nároků v Jihočínském moři, zvyšuje také tlak na Tchaj-wan a konfrontuje Spojené státy v otázkách obchodu se statusem Tchaj-wanu.

V rozhovoru s vrcholnými vojenskými představiteli Ústřední vojenské komise generální tajemník komunistické strany Číny řekl, že čínské ozbrojené síly se musí „připravit na komplexní vojenský boj z nového výchozího bodu“, informovala o tom čínská státní tisková agentura Sin-chua.

Více v originálním článku v angličtině...

Tchaj-wan volá o pomoc

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen žádá mezinárodní společenství, aby bránilo demokratické hodnoty tím, že podpoří samosprávu ostrova tváří v tvář novým hrozbám čínského režimu.


Výzvy prezidentky přicházejí poté, co čínský vůdce trval na tom, že je Tchaj-wan součástí Číny a že obě země by měly usilovat o „sjednocení“ v projevu z 2. ledna 2019, v němž znovu přehodnotil postoj čínského režimu k Tchaj-wanu.

„My [Tchaj-wan] jsme důležitým a věrným zastáncem všech mezinárodně významných hodnot," řekla prezidentka Tsai novinářům v Taipei 5. ledna 2019.

Více v originálním článku v angličtině...

Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil a upravil Milan Kajínek.


Komentář k situaci: Komunismus vs tradiční kultura

Milan Kajínek – šéfredaktor Epoch Times ČR

Ostrov Tchaj-wan je samostatný od doby Čínské občanské váky, kdy vojska komunistické strany vytlačila tehdejší vládu (Kuomintang) na ostrov, kde se ocitlo bývalé vedení země i se svojí armádou.


Zatímco Tchaj-wan ctil a zachovával tradiční čínskou kulturu, Komunistická strana Číny pod vedením Mao Ce-tunga během Velké kulturní revoluce a dalších kampaní bourala chrámy, pálila kaligrafie, pronásledovala intelektuály a ničila kulturní dědictví, které bylo vytvářeno během pěti tisíc let za vlády 20 dynastií.

Čínský režim se dostává pod mezinárodní tlak kvůli závažným případům porušování lidských práv a pronásledování náboženských a etnických menšin. Zároveň se dostává pod tlak USA kvůli krádežím duševního vlastnictví a infiltraci.

Jak již bylo v historii několikrát k vidění, čínský režim se snaží výpady proti sousedům odvracet pozornost od vlastních problémů a demonstrovat sílu. Podobný případ byl k vidění v roce 2012 během sporů o ostrovy Senkaku s Japonskem. 

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.