Tradiční požehnání rodičů novomanželům se v Thajsku provádí vléváním vody z lastury do spojených rukou. (Flickr.com / Clay Irving)
Tradiční požehnání rodičů novomanželům se v Thajsku provádí vléváním vody z lastury do spojených rukou. (Flickr.com / Clay Irving)
Stále více a více párů v Thajsku se rozhoduje mít své zásnuby a svatební obřad v jeden den. Zásnuby se konají ráno nebo dopoledne, odpoledne následuje sňatek a večer je časem pro svatební oslavu či recepci.

Den svatby je pečlivě určen mnichem, který na jeho výpočet používá datum a čas narození nastávajících manželů.

Než může dojít k zásnubám, musí rodiče ženicha získat souhlas od rodičů nevěsty a zjistit velikost věna. V thajštině se věno nazývá „thong mun“ – „thong“ znamená zlato a „mun“ zásnuby. Jeho hodnota je určena společenskou vrstvou ženy. Obvykle jsou věnem zlaté šperky a hotovost, někdy nemovitosti.

Thajské svatby mají kořeny v buddhismu a nazývají se „rod nam sang“. „Rod“ znamená lít, „nam“ vodu a „sang“ je lastura. Během sňatku jsou ženich a nevěsta spojení květinovým věncem, který zdobí jejich hlavy.

Následně rodiče a prarodiče požehnají novomanželům, kteří klečí, vléváním vody do jejich spojených rukou. Pro tento účel se používá speciální druh lastur. Někdy jsou také zváni mniši, aby během ceremonie zpívali buddhistické posvátné texty.

Obvykle páry po takovém sňatku už oficiálně neregistrují své manželství. Buddhistický obřad je často považován za důležitější než jeho právní uznání.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.