Čínský vůdce Si Ťin-pching na summitu G20 v Berlíně 5. července 2017. (Michael Ukas - Pool / Getty Images)
Čínský vůdce Si Ťin-pching na summitu G20 v Berlíně 5. července 2017. (Michael Ukas - Pool / Getty Images)
Pronásledování duchovního hnutí Falun Gong trvá již téměř 19 let. Současná situace v Číně zrcadlí boj znepřátelených mocenských skupin uvnitř komunistické strany

Analýza zpráv

Komunistická strana Číny oznámila v loňském roce, že mezi dalšími plánovanými reformami bude rozpuštění Úřadu 610, vytvořeného za účelem řízení represí a pronásledování tradiční čínské duchovní praxe Falun Gong, založené na morálních principech buddhismu a taoismu, obsahující pět meditativních cvičení.

Úřad 610 byl pod neformálním názvem „Ústřední vedoucí skupiny pro řešení otázky Falun Gongu“ vytvořený 10. června 1999. Úřad začal plnit své poslání až 20. července 1999, kdy čínský režim vyhlásil zákaz Falun Gongu a spustil jeho celostátní pronásledování. Pravomoci úřadu byly později rozšířeny na další náboženské skupiny, což vedlo k jeho přejmenování na „Hlavní vedoucí skupinu pro řešení kacířských náboženství“.

Komunistická strana Číny (KS Číny) oznámila vloni 21. března řadu plánovaných strukturálních reforem stranických a státních orgánů. Reformy mají ještě více soustředit moc do rukou ústředního vedení s prezidentem Si Ťin-pchingem. Mezi seznamem změn zahrnujícím 60 položek figuruje také rozpuštění kanceláře 610 a dalších dvou organizací souvisejících s kampaněmi proti Falun Gongu a za „udržování stability“, eufemismu režimu pro prosazování politického a společenského řádu. Reformy mají být podle plánu dokončeny v březnu 2019.

Komunistická strana si k Falun Gongu od začátku represí v roce 1999 zachovává svůj neměnný postoj jak to dokazují pokračující zatýkání, obtěžování a zinscenované soudní procesy s následovníky Falun Gongu. Čínský režim zrušením Úřadu 610 sice technicky vzato oslabuje represe duchovního hnutí, ale zároveň nepřiznává chybu a jinými prostředky jej i nadále pronásleduje.

Provozování úřadu je velice nákladné. Nevládní organizace Freedom House odhadla náklady na provozování poboček úřadu po celé Číně na 135 milionů USD ročně.

1
Dva čínští policisté zatýkají následovnici Falun Gongu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu dne 10. ledna 2000. Pronásledování tradiční praxe pro zušlechťování těla a mysli známé jako Falun Gongu nebo také Falun Dafa pokračuje téměř 19 let. (minghui.org)

Je obecně známo, že pronásledování Falun Gongu je doménou čínského ex-prezidenta Ťiang Ce-mina a jeho mocenské skupiny, s níž současný prezident Si Ťin-pching vede lítý boj. Několik stovek členů mocenské frakce Ťiang Ce-mina skončilo ve vězení pod tíhou obvinění z korupce a zneužití moci.

Zrušení Úřadu 610 je tedy další položkou na dlouhém seznamu ukazatelů, že zatímco si strana nemůže dovolit přiznat chybu a přestat Falun Gong pronásledovat, hlavní hybatelé represí již byli reálně odstraněni. Nyní přichází na řadu rozložení struktury, která odčerpává značné finance a byla poháněna mocenskou frakcí, která již přichází o moc.

Represe Falun Gongu přinesly čínskému režimu těžké škody, protože se při nich pronásledovatelé dopustili vysoce závažných zločinů. Od poškozování zdraví, přes mučení s následkem smrti až k důvodným podezřením ze zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu coby nedobrovolných dárců orgánů.

2
Tajná policie čínského režimu napadla člověka na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, který se věnuje meditační praxi Falun Gong . Snímek byl pořízen po červenci 1999. (Časopis Compassion)

Na bývalého vůdce Ťiang Ce-mina bylo u čínského soudu podáno na 2 miliony trestních oznámení, což je naprosto bezprecedentní. Vzhledem k tomu, že úřady dostaly příkaz oznámení přijímat, ukazuje to na jasný postoj současného vedení k ex-prezidentovi Ťiangovi a jeho násilné kampani na vyhlazení Falun Gongu.

Celostátní represe vypukly v době, kdy podle čínských vládních statistik počet příznivců Falun Gongu v Číně překročil hranici 70 milionů (podle jiných zdrojů až 100 milionů), což bylo o dost více než tehdejší počet členů komunistické strany.

Generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min, velký podporovatel zásahu proti studentům na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 (známého také jako Masakr na Ťiananmen), na sjezdu Ústředního výboru KS Číny prohlásil, že „komunistická strana Falun Gong musí potlačit“a obvinil Falun Gong z „boje se stranou a vládou o získání přízně lidu“ a nařídil „přísné zacházení“ s těmi, kteří se postojům strany nebudou chtít přizpůsobit.

5
V roce 2016 se svým jménem podepsalo 3 000 obyvatel z okresu Ťian-li v provincii Chu-pei pod trestní oznámení na bývalého čínského vůdce komunistické strany Ťiang Ce-mina a k podpisu připojilo otisky palce nabarveného červeným inkoustem. (Minghui.org)

Statistiky shromážděné pracovní skupinou pro lidská práva publikované na stránkách Falun Dafa Information Center uvádějí následující čísla: 450 000 až 1 milion následovníků Falun Gongu zadržovaných ve vězeňském systému Lao-kaj, 87 000 zdokumentovaných případů mučení, 4 258 zdokumentovaných obětí na životech.


Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times. Překlad a redakční úprava článku newyorské redakce Epoch Times: Milan Kajínek. Článek byl redakčně zkrácen.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.



Čtěte také:

Veřejné slyšení v Senátu řešilo represe duchovního hnutí Falun Gong v Číně

Čína: Vyšetřovatelé otevřeně kritizují Úřad 610 přezdívaný „Čínské gestapo“


Úřad 610 – zbraň namířená proti Falun Gongu