(Zleva) Senátor Marek Hilšer a poslanec Mikuláš Peksa spolupracují na úpravě transplantačního zákona. (ceske-volby.cz / pirati.cz)
(Zleva) Senátor Marek Hilšer a poslanec Mikuláš Peksa spolupracují na úpravě transplantačního zákona. (ceske-volby.cz / pirati.cz)
Český poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a senátor Marek Hilšer (nezávislý) spolupracují na přípravě zákona, který by měl omezit možnosti nákupu orgánů v cizích zemích. Jejich postup je částečně reakcí na veřejné slyšení pořádané 19. listopadu 2019 v Senátu PČR, kde byla mimo jiné široce probírána otázka zneužívání vězněných následovníků Falun Gongu v Číně k orgánovým transplantacím.

V tiskovém prohlášení ze 14. ledna 2019 zveřejněném na webových stránkách Pirátské strany místopředseda strany Mikuláš Peksa uvedl, že posledních několik měsíců se v rámci týmu Pirátské strany zabývají orgánovou turistikou. „Stručně řečeno jde o to, že si zajedete do zahraničí nechat voperovat orgán nějakého chudáka, který ho v lepším případě prodal, v horším mu ho sebrali. V tomhle byznysu hraje smutný prim Čína, která kupčí s orgány vězňů v doslova průmyslovém měřítku,” řekl k situaci Mikuláš Peksa, který se osobně setkal s jedním z expertů na transplantační chirurgie v Praze.

Členové Pirátské strany se o problematiku zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím zajímají v dlouhodobém měřítku. Podle zdrojů Epoch Times si vyžádali řadu informací jak na vládní úrovni, tak na úrovni lidskoprávních organizací či nezávislých expertů. Inspiraci pro novelu zákona čerpají mimo jiné z kanadského návrhu zákona S-240, který momentálně projednává kanadský parlament.

Podobné snahy s poslanci sdílí také český senátor Marek Hilšer. „Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky. Vystupujeme-li zásadně proti mezinárodnímu obchodu se zvířaty, nesmíme tolerovat obchod s lidskými orgány,” uvedl ve společném tiskovém prohlášení z 14. ledna 2019 Marek Hilšer, který se rovněž zasazuje o novelu transplantačního zákona.

Senátor Hilšer vystudoval medicínu a mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě v Praze. V roce 2018 kandidoval na post českého prezidenta pod heslem „Budoucnost je na nás“. Následně byl na podzim 2018 zvolen do Senátu PČR. Hilšer při kandidatuře na prezidenta prohlásil, že svoji politickou činnost vnímá především jako službu lidem.

Společnou snahou poslance Peksy a senátora Hilšera je připravit nové znění zákona do června 2019. Podobně jako kanadský návrh zákona S-240 by měla česká novela zapovídat vstup do země osobám spojeným s ilegálním obchodem s orgány nebo ukládat příjemcům orgánů povinnost předložit certifikát o tom, že dané orgány získali od dobrovolného dárce.

Podle zástupců Pirátské strany je přijetí zákona také principiálním gestem, kterým mohou představitelé České republiky vyjádřit svůj postoj ke zneužívání transplantační chirurgie v čínském vězeňském systému a transplantačních centrech. „Nemůžeme schvalovat koncentrační tábory a loupeže orgánů,” dodává poslanec Peksa.

Podobné zákonné úpravy přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další. V poslední době o přijetí podobné legislativy uvažuje také Austrálie.

Opodstatnění pro přijetí novely zákona nabízejí například rezoluce Evropského parlamentu z roku 2013, rezoluce Sněmovny reprezentantů USA z roku 2016 nebo zákony přijaté v zemích po celém světě. Hlavním důvodem nově přijatých zákonů zůstává vzrůstající množství případů zneužívání moderních výdobytků transplantační chirurgie k likvidaci disidentů v Číně.

O zneužívání disidentů v Číně k orgánovým transplantacím pojednávají expertní vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update z roku 2016 nebo zpráva nevládní organizace WOIPFG. Na mezinárodní úrovni se o zneužívání transplantační medicíny v Číně zajímá sdružení ETAC.

Přijetí zákona má v ČR širší podporu

Bývalý ministr kultury Daniel Herman se s otázkou pronásledování věřících a etnických menšin v Číně setkal již během svého působení na postu ředitele Ústavu pro výzkum totalitních režimů (ÚSTR). Osobně se také několikrát setkal s autory vyšetřovacích zpráv z oblasti čínské transplantační chirurgie.

Na veřejném slyšení v Senátu PČR Herman uvedl: „Plně se stavím za iniciativu podpory Senátu, aby vznikla nějaká rezoluce proti orgánové turistice.“

Pro novelu transplantačního zákona je také bioetik Jan Payne z Karlovy univerzity, který se o oblast zajímá z etických důvodů. „Já mám svou vlastní zkušenost, protože už jsem se kolem těchto věcí pohyboval, tak navážu na problém, že řada lidí v Čechách tomu prostě nevěří. Pak je skupina, která tomu nechce věřit. A pak je skupina, která tomu nesmí věřit. Tak ty druhé dvě skupiny asi nezměníme a čínskou politiku taky nezměníme, ale bylo by dobré o tom hodně mluvit, jsou tady politici, jsou tady novináři, aby se to dostalo na veřejnost, aby ti, kteří tomu nevěří teď, ale mohou věřit, aby uvěřili, že to opravdu takhle strašné je,“ uvedl Payne v souvislosti s případy zneužívání transplantační chirurgie k likvidaci disidentů v Číně.

Podle Payneho je třeba o tématu vést veřejnou diskusi a seznámit se s výsledky vyšetřování, jinak je pro člověka obtížné obvinění fakticky a racionálně pochopit. On sám výsledky vyšetřování podrobně zná a podporuje přijetí zákona o transplantační turistice a osvětové činnosti v této věci.

Payne se, společně s bývalým ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem, stal kmotrem českého překladu knihy Ethana Gutmanna, v níž tento expert na Čínu shrnul svůj sedm let dlouhý terénní výzkum v oblasti zneužívání vězňů jako nedobrovolných dárců ke komerčním transplantacím v čínských transplantačních centrech.

Novelu zákona podporuje také Český helsinský výbor (ČHV). „ČHV vyjadřuje hluboké znepokojení nad stále se opakujícími a důvěryhodnými zprávami o systematickém, státem schvalovaném nedobrovolném odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně, mezi nimiž je i mnoho stoupenců Falun Gongu vězněných za jejich náboženské přesvědčení, a také členové dalších náboženských a etnických menšinových skupin.“

Neprůhledný čínský transplantační systém

Expertní zprávy a závěry z vyšetřování [1] ukazují, že v Číně transplantují orgány přímo z jednoho těla do druhého, což znamená, že živý dárce a pacient jsou v jedné nemocnici, kde dochází k vyjmutí životně důležitého orgánu (játra, srdce, obě ledviny...) a jeho okamžité transplantaci do těla příjemce. Což znamená, že dárce umírá v důsledku odebrání orgánu, na místě, přímo v nemocnici a orgán nemusí být zmrazen a převážen v ochranném boxu k dárci. Více zde...

Z popisu praxe lze logicky odvodit, že se jedná v podstatě o druh popravy na objednávku, kdy živý pacient čeká na usmrcení. Etický a právní problém leží především v tom, že onen „dárce“ je pravděpodobně vězeň, a to ke všemu politický vězeň nebo člen režimem pronásledované skupiny věřících nebo etnických menšin.

Vhodné orgány dokáží čínská transplantační centra shánět do 14 dnů, tak krátkého času je všude ve světě nemožné docílit při dodržování etických a zákonných norem. Čínské nemocnice podle velice detailní analýzy provádějí více než 60 tisíc transplantací ročně, což znamená masové zázemí potenciálních dárců orgánů, přičemž výzkumy ukazují, že systém dobrovolného dárcovství je v Číně nerozvinutý a zdroje orgánů podle Světové transplantační společnosti není možné nezávisle ověřit.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.



POZNÁMKY:

[1]
Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line: http://organharvestinvestigation.net/ anglicky , Ke stažení: http://organharvestinvestigation.net/report0701/report20070131-czech.pdf česky 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line: https://endtransplantabuse.org/an-update/ , Ke stažení: https://endtransplantabuse.org/wp-content/uploads/2017/05/Bloody_Harvest-The_Slaughter-2016-Update-V3-and-Addendum-20170430.pdf

Publikace –  Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line: http://www.cpress.cz/jatka-3/

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line: http://www.upholdjustice.org/ 

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line: https://endtransplantabuse.org/