Ujgurská studentka Guligeina Tashimaimaitiová záhadně zmizela poté, co se vrátila z Malajsie do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. (Amnesty International)
Ujgurská studentka Guligeina Tashimaimaitiová záhadně zmizela poté, co se vrátila z Malajsie do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. (Amnesty International)
ČÍNA – Ujgurská studentka byla naposledy viděna na malajsijském mezinárodním letišti Senai, kdy ji vyprovázela její kamarádka „Sammy“, než odletěla do svého rodného města. Krátce poté, co se vrátila z Malajsie do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, však Guligeina Tashimaimaitiová, doktorandka z Technologické univerzity v Malajsii, zmizela.

Je nezvěstná od 26. prosince 2017. Poslední dobou se jí nedařilo spojit se svou rodinou v Sin-ťiangu a měla o své blízké obavy, proto se rozhodla ze studií vrátit.

Nyní se její příbuzní obávají, že může být zadržována v převýchovném táboře a hrozí jí mučení a jiné špatné zacházení.

Amnesty International vypovídají:

„Před odletem se Guligeina se Sammy dohodla, že si každý týden změní profilovou fotku na WeChatu, čínské populární sociální síti, na znamení, že je v pořádku a nehrozí jí žádné nebezpečí. Guligeina totiž pochází z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang ležící na západě Číny. Se vzrůstající čínskou represí jsou Ujguři vystaveni masivnímu sledování, kontroly telefonů nejsou výjimkou.“

412ef80718ee87e0c2f0c499e7a69b3b43cb5841
Fotografie Guligeiny těsně předtím, než zmizela. Je nezvěstná od 26. prosince 2017.

WeChat vypověděl...

Guligeina podle domluvy změnila profilovou fotku týden po návratu do Yili, svého rodného města. Potom ale zůstala její fotka na WeChatu několik týdnů stejná. Jednoho dne se fotka náhle změnila, nebyla na ní však Guligeina, ale jen černobílá, ponurá fotografie něčeho, co vypadalo jako vězeňská cela.

gulgine
Fotka Guligeiny (také možné psát jako Gulgine) se náhle změnila na černobílou, ponurou fotografii něčeho, co vypadá jako postava ve vězeňské cele.

Vzhledem k současným represivním opatřením v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v severozápadní Číně namířeným proti Ujgurům a jiným etnickým menšinám se Sammy a Guligeinina starší sestra Gulzira obávají, že by mohla být zadržována v převýchovném táboře. Navzdory varování ze strany přátel, aby se domů raději nevracela, Guligeina přiletěla kvůli obavám o svoje rodiče, se kterými se jí od její poslední návštěvy v Yili v únoru 2017 nepodařilo zkontaktovat.


Guligeina Tashimaimaitiová měla zahájit své doktorské studium v únoru 2018. Poté, co se Gulzira a Sammy několik měsíců nedokázaly s Guligeinou spojit, kontaktovaly Malajsijskou univerzitu a mezinárodní média, aby na případ upozornily.

Od roku 2017 v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang významně vzrostl počet nejrůznějších zadržovacích, „výcvikových“ nebo „rekvalifikačních“ center a táborů. Tábory jsou často prezentovány jako vzdělávací střediska nebo rekvalifikační kurzy. Přitom se ale jedná o zařízení, ve kterých jsou lidé svévolně zadržováni na neomezeně dlouhou dobu a musejí například studovat čínské zákony a politiku.


Podle seznamzpravy.cz uvádí investigativní americký novinář Ethan Gutmann, „že situace je ještě vážnější, než je zjevné na první pohled“.

„V Číně se odehrálo něco zcela neobvyklého. Udělali tam testy DNA každému jednotlivému Ujgurovi. A zároveň udělali i krevní testy. Nebyl žádný důvod, aby něco takového dělali. Pro tyhle dvě věci existuje jen jedno vysvětlení – vyhledávání vhodných dárců. Oni hledají vhodné orgány – orgány k prodeji, které jsou ještě v něčím těle – srdce, plíce, ledviny, játra a zjišťují, jestli jsou vhodné pro někoho, kdo je ochoten utratit peníze, kdo si chce koupit takové orgány,“ varuje Gutmann.

Práva Ujgurů a ostatních, převážně muslimských etnických menšin v autonomní oblasti Sin-ťiang jsou dlouhodobě porušována. Především jejich právo na svobodu náboženského vyznání, sdružování a další základní lidská práva. Ke zvýšení nátlaku ze strany státních orgánů dochází zejména v posledních letech. Jedná se o svévolné zadržování, cenzuru internetu a kontrolu sociálních sítí, zesílení kontrolních stanovišť a ozbrojených hlídek a další praktiky zasahující do soukromí a porušující lidská práva.

V srpnu 2018 Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace kritizoval Čínu kvůli zacházení s muslimskými Ujgury a dalšími etnickými menšinami v provincii Sin-ťiang; Čína jakékoliv porušování lidských práv popřela.

O několik měsíců později čínská vláda v reakci na mezinárodní tlak připustila existenci táborů s tím, že se jedná o „střediska odborné přípravy“. Čínská státní média pokračují v publikování propagandistických článků a zpráv o tom, jak lidé zadržovaní v těchto táborech podstupují „odbornou přípravu“ a jak moc si váží toho, že byli posláni do těchto zařízení.

Etnické menšiny Ujgurů ze Sin-ťiangu se dosud nezastal ani jediný ze států, v nichž je islám státním náboženstvím, a ponechávají svoje souvěrce napospas perzekuci ze strany ČKS.

Čtěte také: 

Ujgurové: Příběh národa určeného k „převýchově“ aneb koncentrační tábory v Číně

Ujgurové z čínských internačních táborů vypráví o mučení, znásilňování a smrti

Máme silné důvody věřit tomu, že čínský režim násilím odebírá orgány obyvatelům Sin-ťiangu, říká prezident Světového ujgurského kongresu


Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho prosím na sociálních sítích.