Ilustrační foto aktivistů se symbolem „radiace“ na čepici při demonstraci ve Francii, 24. dubna 2016. (Frederick Florin / AFP / Getty Images)
Ilustrační foto aktivistů se symbolem „radiace“ na čepici při demonstraci ve Francii, 24. dubna 2016. (Frederick Florin / AFP / Getty Images)
Náctiletý mladík z Tennessee se stal nejmladší osobou v Americe, a pravděpodobně i na celém světě, jež sestrojila funkční jaderní reaktor a dosáhla fúze.

Dle USA Today se nyní čtrnáctiletý Jackson Oswalt do projektu pustil ve svých 12 letech a jen pár hodin před svými 13. narozeninami, 19. ledna 2018, dosáhl jaderné fúze.

„Jediné, co jsem před několika lety dělal, bylo hraní videoher,“ řekl novinářům. „Pak jsem se ale rozhodl, že nechci trávit celý svůj život u videoher.“

Takto se rozhodl pro náročný úkol a začal studovat fúzní reaktory. Sestavil si seznam potřebných součástek a posléze je objednával, většinou z eBay. Některé musel trochu poupravit, aby mohly správně fungovat.

Mladíkův otec Chris se bál o bezpečnost a pomohl mu sehnat odborníky, kteří synovi poradili, jak se vypořádat s potenciálním rizikem radiace a silným elektrickým nábojem vznikajícím při fúzi.

Výsledky svého úspěšného pokusu o fúzi zveřejnil 1. února 2018 na fóru fusor.net (Open Source Fusor Research Consortium).

„Udělal jsem velký pokrok a odstranil nedostatky v systému. Věřím, že nyní mám výsledky, které stojí za to.“

„Pro ty, kteří se diví, že jsem nezveřejnil výsledky hned po 19. lednu, můžu říct, že to bylo kvůli tomu, že jsem si vůbec nebyl jistý, zda jsem fúze dosáhl,“ napsal Oswalt na margo časového nesouladu mezi narozeninovým úspěchem a datem zveřejnění výsledků.

Pokus mladíka uznal za platný Richard Hull, expert z Open Source Fusor Research Consortium, a potvrdil, že jde o nejmladšího člověka v historii USA a pravděpodobně i světa, kterému se fúze povedla.

Oswalt „sesadil“ z žebříčku nejmladšího Taylora Wilsona z Arkansasu, který postavil funkční fúzní reaktor ve čtrnácti letech v roce 2008.

Píle

Hull řekl pro USA Today, že dosáhnout něčeho takového vyžaduje „vervu, dobré nervy a kuráž“ a také osvojení si mnoha vědeckých disciplín.

„Pro mě jako rodiče bylo úžasné pozorovat, jak byl takto po 12 měsíců do projektu zapálený,“ řekl mladíkův otec pro Fox News. „Každý den se něco dělo; každý den se naučil něco nového; každý den se něco nepovedlo, ale pracoval na tom, aby vším prošel.“

Oswalt-fusion-results-600x360
Výsledky reakce nukleární fúze zaslané na Open Source Fusor Research Consortium Jacksonem Oswaltem 1. února 2018. (Screenshot z Fusor.net)

Redakční úprava a překlad původního článku: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.