Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a českého premiéra Andreje Babiše – co bylo řečeno a co by to pro ČR mohlo znamenat

NZ6 4346
Prezident USA Donald Trump a premiér Andrej Babiš s manželkami v neformálním rozhovoru v Oválné pracovně, 7. března 2019. (fotokredit: vlada.cz)

Minulý týden, 7. března 2019, přijal americký prezidentský pár v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše s manželkou. V
rozhovoru v Oválné pracovně se probíral plán prezidenta Donalda Trumpa na pozvednutí USA, kybernetika, energetika, plynovody a problémy v Sýrii. Premiér Babiš prezidenta Trumpa v podstatě podporuje. Vztahy i osobní provázanost členů Bílého domu s Českou republikou jsou historicky zajímavé.


Kromě amerického prezidenta se český premiér setkal také s ministrem zahraničí Mikem Pompeem, viceprezidentem Michaelem Pencem nebo poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem.

Trump složil poklonu České republice a pochválil dobré vzájemné vztahy a spolupráci v obchodě a kybernetické bezpečnosti. „Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,“ uvedl Trump. „Máme s Českou republikou báječné vztahy. Setkání je pro mě velká čest.“

Faktem zůstává, že Mike Pompeo během své cesty po Evropě Českou republiku nenavštívil. Namísto toho Bílý dům pozval českého premiéra do USA. Nabízí se úvaha, jakou roli v tomto diplomatickém gestu sehrály pozitivní postoje a výroky českého prezidenta Zemana vůči čínskému totalitnímu režimu nebo vedení Ruské federace.

Z politologického hlediska se nabízí ke zhodnocení fakt, že zatímco prezident Miloš Zeman, který o návštěvu v Bílém domě skutečně usiloval, nebyl do USA ani po dlouhodobé diplomatické snaze pozván, návštěva premiéra byla zorganizována v urychleném tempu. Můžeme se pouze domnívat, že vedení Bílého domu tím vysílá České republice určitý diplomatický signál.

Premiér si setkání s Donaldem Trumpem pochvaloval. „Dlouze jsme mluvili s manželkami, o dětech, bylo to velmi neformální. Moje paní byla nadšená, Trump mluví normálně, na nic si nehraje,“ sdělil o setkání s prezidentem český premiér.

„Pane prezidente, sledoval jsem váš letošní Projev o stavu unie, a naprosto rozumím vašemu plánu, jak obnovit velikost Ameriky,“ řekl premiér Babiš americkému prezidentovi a dodal, že má „podobný plán, jak obnovit velikost České republiky“.

„Obnovit velikost Ameriky“, neboli „Make America Great Again (MAGA)“ byl Trumpův předvolební slogan v prezidentských volbách v roce 2016. Podobný slogan v minulosti používal také americký prezident Ronald Reagan.

Během prvních dvou let v úřadě prezidenta splnil Donald Trump převážnou většinu svých předvolebních programových bodů a Spojeným státům se daří v ekonomickém růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti. Do dalšího volebního klání údajně půjde Trump s heslem „Keep America Great“, neboli „Udržet velikost Ameriky“.

Pokud budeme vycházet z Trumpova přístupu, měl by Babišův model, jak „obnovit velikost České republiky“, zahrnovat zejména kroky ke snížení daňového zatížení na individuální i korporátní úrovni. Vzhledem k vládní koalici ANO s levicovou ČSSD s podporou komunistů je takovýto krok v současné době málo pravděpodobný. Takový krok by vyžadoval nejenom vůli na straně hnutí ANO, ale také buďto širší volební úspěch Babišova hnutí, nebo koalici s jinými stranami.

Trumpova administrativa se silně vymezuje proti vlivu čínského režimu a vytlačuje z amerického trhu čínské kybernetické firmy Huawei a ZTE, které považuje za bezpečnostní hrozbu. Dále se pokouší řešit imigrační krizi z jihoamerického kontinentu – podobnou krizi řeší také EU. Trumpův přístup je však mnohem razantnější zejména vůči ilegální imigraci. V těchto ohledech zastává český premiér v praxi podobné postoje.

Český premiér ještě před setkáním s Trumpem ocenil jeho diplomatické vyjednávání se Severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Agentuře Associated press (AP) Babiš sdělil, že vyjednávání je podle něho lepší než ozbrojený konflikt.

Dále uvedl, že by USA mohly využít svoji pozici v OSN a pomoci vyjednat mír v Sýrii, v čemž podle Babiše je zahraniční politika Evropské unie dlouhodobě neúspěšná. „Sýrie je zvláště pro Evropu důležitý problém,“ sdělil premiér Babiš AP. „V Jordánsku, Libanonu a Turecku je více než šest milionů uprchlíků, kteří se samozřejmě chtějí vrátit domů.“

Premiér Babiš během pobytu v USA pozval Ivanku Trumpovou i prezidenta Trumpa na česko-americké obchodní fórum v Praze. Dcera současného amerického prezidenta Ivanka je dítětem prezidentovy bývalé ženy Ivany Trumpové, která pochází z Československa.

Vztah k Československu má také současný ministr zahraničí Mike Pompeo, který vzpomínal, že ještě jako mladý voják hlídkoval na hranicích Československa a pozoroval zločiny komunismu. Pompeo během nedávné návštěvy Slovenska prohlásil: „Viděl jsem, co komunismus dokáže, a nechci, aby se to znovu opakovalo.“

Zajímavostí je také to, že do vrcholové politiky USA se zapsali také čeští rodáci. Významného postu v americké vládě dosáhla například česká rodačka Madeleine Albrightová, která se v roce 1997 stala první ženou v historii USA zastávající post ministryně zahraničí.

Do Bílého domu se dostala také Eliška Coolidge Hašková, která zde strávila osmnáct let jako náměstkyně ředitele protokolu a dalších deset let na ministerstvu zahraničních věcí Spojených států.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Rozhovor s paní E. Haškovou Coolidge o návratu domů, etice a etiketě

Svoboda projevu na amerických univerzitách – Trump ji chce posílit výkonným nařízením

ČR: Huawei hrozí úřadu pro kybernetickou bezpečnost soudem. Svoji práci děláme dobře, říká ředitel NÚKIB