Ilustr. foto. (Volné dílo)
Ilustr. foto. (Volné dílo)
V sobotu 23. března proběhne Světový den vody. Jihlavská zoo zve všechny návštěvníky na oslavu, který bude probíhat v sobotu ve vzdělávacím centru PodpoVRCH. V letošním roce je téma zaměřeno na ochranu moří a zejména mořských želv.

Dopoledne od 10 do 13 hodin budou mít návštěvníci možnost seznámit se s projektem na ochranu mořských želv, želví hry, vyrábění želviček pro děti a promítání filmu o mořských želvách.

Odpoledne od 13 do 15 hodin bude v centru probíhat speciální kokosový workshop nazvaný „Kokos místo želvy″ a tématy budou pro zoo možná trochu netradičně móda a design šperků.

Kdo z dospělých nebo dětí bude chtít, může si pod vedením designérky osvojit netradiční techniku výroby náušnic či náhrdelníku ze skořápky kokosového ořechu. Domů si tak bude moci kdokoliv odnést vlastnoručně vyrobený malý dárek pro své blízké, případně se jím může ozdobit sám.

Kokos a želvovina

Mořské želvy jsou totiž stále v mnoha tropických oblastech chytány a zabíjeny kvůli tzv. želvovině, což je vrchní rohovinová vrstva z jejich krunýřů. Tato aktivita workshopu přímo navazuje na soutěž pro mladé designery, kteří navrhli a sami následně učili řemeslníky v Indonésii vyrábět šperky ze všude přítomného kokosu. Cílem bylo ukázat, jak lze jednoduše nahradit materiál ze želvích krunýřů.

Workshop bude vhodný pro děti i dospělé.

Na jeden nádech...

Od 15 do cca 16:30 bude následovat přednáška Hanky Svobodové „Želvy v úzkých″. Beseda bude nejen o nádherných mořských želvách a jejich neveselé situaci, ale i o tom jak se dívka ze země bez moře může stát známou a respektovanou ochranářkou mořské fauny v tropech.

Pobř. růžové žuly 18 2
Moře u Pobřeží růžové žuly (Côte de Granit Rose). (Z. Danková / ET ČR)

Od 16:30 do 18:30 bude následovat promítání filmu „A Plastic Ocean″ pod záštitou Greenpeace ČR. Při něm se návštěvníci budou moci s režisérem filmu a světovou rekordmankou ve freedivingu (volné potápění bez přístroje) ponořit do hloubky moří a oceánů a zjistit šokující a nepopulární pravdu o tom, že moře už dávnou nejsou jen přírodními ráji, kam se lidé jezdí rekreovat.

Mořské želvy dnes žijí v pouhých sedmi druzích v tropických mořích a oceánech. První se na Zemi objevily přibližně před 150 miliony let a jsou tedy starší a na světě déle než většina známých druhů dinosaurů. Přežily jak dinosauří zánik, tak všechna další geologická období s nejrůznějšími podivnými zvířaty až do dnešních dob.

Dnes jsou však všechny druhy přímo ohrožené vyhubením ze strany člověka. Lidé želvy hubí kvůli želvovině, na maso, lovem pro zábavu i omylem, když se želvy, které se musí pravidelně nadechovat nad hladinou, chytí do rybářských sítí. Želví vejce jsou navíc ohrožena turisty a sběrači vajec, neboť ta jsou považována místními lidmi za pochoutku.


Podle zdroje: TZ Zoo Jihlava

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.