Zleva: Patrick Ho. (CC BY-SA 4.0) Idriss Déby, čadský president. (U.S. Department of State) Sam Kutesa, ugandský politik. (BMEIA/Lauber)
Zleva: Patrick Ho. (CC BY-SA 4.0) Idriss Déby, čadský president. (U.S. Department of State) Sam Kutesa, ugandský politik. (BMEIA/Lauber)
Bývalý šéf mezinárodní nevládní organizace s vazbami na čínský energetický konglomerát byl 25. března 2019 odsouzen ke třem rokům vězení za uplácení a praní špinavých peněz.

Patrick Ho působil jako generální tajemník China Energy Fund Committee, nevládní organizace se sídlem v Hongkongu a americkém Arlingtonu. Tato na oko nezávislá organizace funguje pod křídly i u nás známé čínské společnosti China Energy Company Limited (CEFC), která vyvíjí podnikatelské aktivity zejména v Rusku, Africe a ve východní Evropě.

Americký soud Patricka Hoa usvědčil již v prosinci 2018 z uplácení politiků v Čadu a Ugandě s cílem prosadit zájmy CEFC. Výše trestu byla ale stanovena až tento týden.

„Patrick Ho uplácel představitele Čadu a Ugandy s cílem zajistit si nečestnou podnikatelskou výhodu pro čínskou energetickou společnost, jíž sloužil,“ uvedl Geoffrey S. Berman, státní žalobce za Jižní okrsek v New Yorku.

Organizace, pro kterou Patrick Ho pracoval, získala dokonce u OSN „speciální konzultační status“, ovšem Ho prosazoval hlavně zájmy svého chlebodárce CEFC China, která podniká s naftou, plynem a v bankovnictví.  

„Zahraniční korupce podrývá spravedlnost mezinárodních trhů, narušuje víru veřejnosti vůči svým vůdcům a je hluboce neférová vůči lidem a firmám, kteří hrají podle pravidel,“ uvedl Berman.

Africké kšefty

Podle žalobců Ho naplánoval dva oddělené komploty. V září 2014 využil své pozice, aby se zúčastnil Valného shromáždění OSN v New Yorku a setkal se tam s bývalým ministrem zahraničních věcí Senegalu, který se osobně zná s čadským prezidentem Idrissem Déby.

O několik týdnů později se Ho, společně s manažery z CEFC China, setkal v Čadu s prezidentem Débym, aby probrali odkup výhradních práv na využití naftových polí v zemi. Další schůzka proběhla v Čadu v prosinci 2014, kde Ho předal Débymu dva milionu dolarů v hotovosti ukryté v několika dárkových krabicích.

Prezident nabídku nejprve odmítl, ale později ji přijal jako dar čadskému lidu. Ho se tímto argumentem bránil i u soudu s tvrzením, že platba byla pouhým darem od jeho charitativní organizace, ale soud toto odůvodnění zamítl. CEFC China naftová práva v Čadu stejně nikdy nedostala.

Během Valného shromáždění OSN v roce 2014 se Patrick Ho sblížil se Samem Kutesou, tehdejším předsedou Valného shromáždění, a když se Kutesa v únoru 2016 vrátil zpět do rodné Ugandy a ujal se postu ministra zahraničí, Ho této konexe využil.

Kutesa si vyžádal od Hoa platbu výměnou za domluvení schůzky s ugandským prezidentem Musevenim (mimochodem jeho příbuzným) a dalšími vysoce postavenými představiteli. Uplynuly tři měsíce a Ho přiletěl s lidmi z CEFC do Ugandy.

Ještě předtím ale převedl na účet pofiderní Kutesovy dobročinné organizace 500 tisíc dolarů. Protože částka byla poslána přes banku na Manhattanu, případ řešila neworská prokuratura.

Šéf CEFC China, magnát Jie Ťien-ming, daroval na volební kampaň ugandského prezidenta dalších půl milionu dolarů, byť dodatečně, po znovuzvolení. „Ho měl v úmyslu použít tyto prostředky k ovlivnění Kutesyho a Museveniho, aby uplatnili svoji moc a zajistili CEFC China obchodní výhody,“ uvedla žaloba.

Oba ugandští politici následně dopomohli CEFC China získat podíl v ugandské bance. „Patrick Ho podplatil představitele na nejvyšších postech vlády v Čadu a Ugandě ve snaze o získání lukrativních naftových zakázek a dalších obchodních příležitostí, a to vše za použití americké nevládní organizace, která měla zamaskovat jeho kriminální komploty,“ prohlásil Brian A. Benczkowski z ministerstva spravedlnosti.

Patrick Ho si odsedí tři roky v americkém vězení, ale jeho boss Jie Ťien-ming, jehož snahy o získání vlivu sahají až do samotných Států a k několika vlivným lidem, zůstává nepotrestaný.


Překlad a úprava původního článku newyorské redakce: Ondřej Horecký