Milují ji lidé po celém světě, bez ohledu na původ, náboženství, výchovu a vzdělání. Odhaduje se, že čokoládu jí každý den přes jednu miliardu lidí. Průměrný Američan zkonzumuje za rok kolem 5 kilogramů čokolády (ekvivalent 86 tyčinek Snickers).


O čokoládě se někdy mluví jako o pamlsku, o potravině, kterou si uklidňujeme nervy. Někdy se k ní také přistupuje jako k přímo luxusní komoditě, která nás má rozmazlovat.

Zároveň však slýcháme a tušíme, že přejídání se čokoládou a sladkými věcmi všeobecně není pro naše zdraví dobré, zvyšuje riziko cukrovky a je překážkou na cestě ke zhubnutí.

Na druhou stranu si mnoho z nás neuvědomuje, že čokoláda opravdu může našemu organismu přinést řadu dobrých věcí.

Čokoláda může prospívat mozku

Možná nejde o převratné sdělení, obzvlášť jestli i vy si při zdlouhavém studování nebo duševně vyčerpávající práci dáváte nějakou tu čokoládovou tyčinku.

Ano, příval cukru do těla jistě dokáže nakopnout energií a dočasně pomoct při soustředění, ale v čokoládě se ukrývají i daleko důležitější složky, které mají podle vědců dlouhodobě prospěšné účinky na lidský mozek.

Jedná se o skupinu látek známých jako flavanoly. Ty zlepšují fungování kardiovaskulární soustavy a má se za to, že zlepšují také soustředění a paměť.

Jenže je tu háček. Cukr účinek flavanolů prakticky vynulovává, proto by ho mělo být v kombinaci s kakaem co nejméně. Řešením je proto hořká čokoláda.

background-birthday-candy-chocolate-chocolates-concept-1567371-pxhere.com
(pxhere)

Flavanoly se nacházejí i v dalších potravinách, například v hruškách, jablcích nebo čaji.

Studie realizovaná při University of L’Aquila v Itálii zjistila, že flavanoly mají přímý účinek na soustředěnost a vstřebávání informací, vedou k lepšímu uchovávání informací a k lepšímu pochopení. Také se díky nim zlepšuje pochopení čteného textu a vzpomínání. Jedinci, kteří konzumují potraviny s vysokým obsahem flavanolů, se snadněji soustředí na to, co dělají.

Přídavné látky, jako cukr, mléko a tuky používané při výrobě některých čokoládových sladkostí mohou mít na tělo negativní zdravotní dopady, proto doktorka Jacylin Londonová, která působí jako výživová ředitelka Good Housekeeping Institute, radí, že je důležité nepřehánět to s konzumací čokolády. Když nenaleznete vhodnou rovnováhu, čokoláda může přinést víc škody než užitku.
 

Hořká čokoláda může být dobrá na srdce

Proti srdečním onemocněním se často doporučuje vypít po těžkém jídle sklenici červeného vína, ale už ne každý ví, že hořká čokoláda může srdíčku prospět zrovna tak.

Studie publikovaná odborným časopisem American Journal of Clinical Nutrition uvedla, že u zdravých jedinců byly po požití hořké čokolády zaznamenány: nižší krevní tlak, vyšší hladina citlivosti na inzulin, snížení resistence vůči inzulínu a snížené riziko srážlivosti krve.

health-chocolate01-lg
(CC BY-SA 3.0 Nick Youngson / Alpha Stock Images)


Studie neukazují, zda má hořká čokoláda stejný účinek i na jedince, kteří s kardiovaskulárními chorobami či cukrovkou již bojují, a rozhodně není náhradou za jiné formy léčby.

Nicméně vlastnosti černé čokolády skutečně zlepšují zdraví vaskulárního endotelu, buněčné výstelky kolem srdce a krevních cév, a to zlepšuje funkci cév, omezuje riziko vzniku krevních sraženin a napravuje krevní tlak.

Tady je třeba si uvědomit, že všechny tyto prospěšné vlastnosti se v čokoládě vyskytují díky kakau. Čokoládové tyčinky typu Twix, Milky Way apod. jsou plné cukru, tudíž od nich nelze čekat prakticky žádné pozitivní zdravotní účinky.

Chcete-li tedy sáhnout po čokoládě, radíme zvolit si tabulku kvalitní hořké čokolády s vysokým podílem kakaa a bez přidaného cukru. 

Čokoláda a zdravá pokožka

Přejídání se cukrem může vést ke vzniku akné, proto spousta lidí automaticky předpokládá, že za špatnou pleť může čokoláda.

Přitom naprosto stačí, když budete čokoládu konzumovat v rozumném množství.

Hořká čokoláda má velký obsah antioxidantů, které jsou skvělé pro udržení zdravé a jemné pokožky. Antioxidanty však nepřinášejí jen hezkou pleť. Podle článku v odborném časopisu Antioxidants and Redox Signaling mohou antioxidanty ochraňovat kůži před UV zářením a újmou, které toto záření způsobuje.

Samozřejmě, to neznamená, že se místo natření ochranným krémem budete na pláži celý den nacpávat sladkostmi s polevou z hořké čokolády, nicméně čokoláda má významný vliv na to, jak se pokožka vypořádává se slunečními paprsky.

Čokoláda může mít v souvislosti s kůží také protizánětlivé účinky a může zmírňovat dopad spálení, ovšem stále je třeba věci vyvažovat. Všeho moc škodí, jak moudře pravili už naši předkové, a rozhodně byste se neměli čokoládou přejídat.


Upozornění: Tento článek je pouze informačního charakteru a nemá za úkol nahradit profesionální radu lékaře.

Překlad původního článku newyorské The Epoch Times.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.