Simulace násilného odběru orgánů živým následovníkům Falun Gongu. (zdroj: minghui.tv)
Simulace násilného odběru orgánů živým následovníkům Falun Gongu. (zdroj: minghui.tv)
Opustila Čínu, aby vyprávěla svůj příběh. Má důvodná podezření, že její otec zemřel při násilném odběru orgánů ve vězení

Deset policejních aut doprovázelo malou skupinku rodinných příslušníků, kteří v červenci 2014 přicházeli prohlédnout tělo zesnulého Chan Ťün Čchinga. Na místě nebylo povoleno používat kamery nebo fotoaparáty, přítomnost novinářů byla zakázaná.

Dcera zesnulého, slečna Chan Jü, ale nepotřebuje žádnou fotografii ani článek na to, aby si jasně vzpomněla, co v ten den viděla.

Při rozhovoru pro Epoch Times uvedla: „Otcovo tělo bylo extrémně hubené. Na tváři měl jizvy a pod levým okem mu chyběl kus tkáně. Celý obličej měl plný zeleno-fialových modřin.“

„Všimla jsem si dlouhé jizvy po skalpelu, kterou zašili černou nití. Jizva začínala na hrdle a pokračovala směrem dolů k hrudníku, kde ji zakrývalo oblečení, a tak jsem se mu pokusila rozepnout košili. Bohužel policisté mě zastavili a vyhodili ven,“ vzpomíná dívka.

1ED3137F-A012-43DE-A5BE-149CDFC4E5D3-7959-000001EEEA5AA034-600x449
Starší fotografie Chan Ťün Čchinga. (foto poskytla Chan Jü)

Do místnosti, v níž leželo tělo Chan Ťün Čchinga vpouštěli pouze dva lidi najednou. Neustále je sledovali dva policisté. Místnost se nacházela v budově, okolo níž policisté v uniformách utvořili kordon.

„Když tam vešla moje teta se strýcem, odtrhli otci knoflíky na košili a uviděli, jak jizva pokračovala od hrdla až k břichu.“

„Zatlačili mu na břicho a zjistili, že v něm nejsou žádné orgány, namísto toho bylo naplněné ledem.“

V té době ještě nikdo v zahraničí netušil, že Čínský režim zneužívá vězně svědomí k orgánovým transplantacím a umožňuje násilně odebírat jejich životně důležité orgány. Tato praxe byla odhalena kanadskými vyšetřovateli až v roce 2006 a široce diskutována jak v lékařských kruzích, tak na vrcholných vládních úrovních. Evropský parlament a Sněmovna reprezentantů USA přijali rezoluce odsuzující tuto praxi na přelomu let 2013 a 2014, tedy až po sedmi letech vyšetřování a opakovaných slyšeních.


Čtěte také: Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně


IMG 5116-e1550162575529-600x450
Starší fotografie Chan Ťün Čchinga. (foto poskytla Chan Jü) 

Pronásledování

Když byl otec slečny Chan Jü poprvé zatčen, ona a její bratr jen přihlíželi, když ho policisté vyváděli z domu a jak prohledávali a rozbíjeli věci po celém domě. V té době byla Chan Jü ještě normální 14letá teenagerka.

„Říkala jsem policistovi, že zatýkají dobrého člověka, ale on zvedl ruku, aby mě udeřil. Po měsíci zatkli i mou nevlastní matku, takže jsme zůstali doma sami, jen já a můj bratr.“

Rodiče Chan Jü byli zatčeni za praktikování Falun Gongu, též známého jako Falun Dafa. Jedná se o metodu pro rozvíjení těla a mysli, která obsahuje meditativní cvičení a učení o morálních hodnotách a rozvíjení charakteru. Nauky o ctnosti obsahují prvky buddhismu a taoismu, dvou velkých tradičních čínských náboženství. Na Západě, ale i v Číně, lékařské studie ukázaly vynikající účinky Falun Gongu na zdraví člověka. V Číně se však masová popularita této praxe stala „trnem v oku“ čínského režimu.

Lidé v Číně mohli Falun Gong více méně svobodně praktikovat až do roku 1999, kdy tehdejší vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min přesvědčil členy politbyra, že Falun Gong představuje hrozbu jejich absolutní moci. 20. července 1999 začala v Číně státem řízená systematická kampaň na jeho vyhlazení.

Jak bylo řečeno, represe zasáhly také rodinu Chan Jü. Policie jim prohledala celý dům a zabavila všechny materiály související s duchovní praxí.

Policie ale ani potom nenechala rodinu na pokoji. Jednou Chan Jü zavolala kamarádka, která se věnovala Falun Gongu s prosbou, zda může přespat v jejich domě. Druhý den ji šla vyzvednout na smluvené místo, ale všimla si, že ji sleduje policejní auto, a tak pouze předstírala procházku kolem bloku a vrátila se domů.
 
Asi tak hodinu poté přišli k jejím dveřím další policisté a násilím vnikli dovnitř, do jejího domu. Prohledávali dům a vyslýchali ji kam šla, a co dělala. Bylo tedy jasné, že policie také odposlouchávala její telefon.

Dívka, která jí volala, se už nikdy neozvala.

„Dokonce i bez mých rodičů mě stále zastrašovali. V té době jsem se začala opravdu bát policie.“

Rodiče dětí, které s ní chodili do školy, řekli dětem, aby se Chan Jü a jejímu bratrovi vyhýbali. Měli strach, že by tak i jejich rodiny mohly být do pronásledování zapleteny.

Během tohoto období se její devítiletý bratr stal velmi introvertním a začal odmítat chodit do školy. „Trpěl více než já, protože byl ještě velmi malý,“ řekla Chan Jü v rozhovoru s Epoch Times.

Návrat otce

Když se její otec konečně vrátil domů, už to nebyl stejný muž jako před tím. Když ho odváděli do vězení, přísahal, že si udrží svoji víru.

Její otec si z vězení přinesl tíživé zážitky z neustálého mučení. Často ho bila vězeňská stráž. Jednou ho mučili deseti elektrickými obušky najednou.

„Když začal praktikovat Falun Gong, změnila se celá atmosféra v naší rodině,“ vzpomíná Chan Jü. „V té době jsem byla šťastná jako nikdy předtím.“

Ale po návratu z vězení se vrátil ke špatným zvykům, které už před mnoha lety opustil, když se začal věnovat duchovní praxi. Vrátila se zpět jeho agresivita, jakož i jeho hazardní zvyky a nadměrná konzumace alkoholu a kouření cigaret. Před tím, než začal praktikovat Falun Gong byl v místní komunitě známým chuligánem.

Návrat k víře a další zatčení

Otci se ale podařilo po čase zotavit a znovu se vrátil i ke svojí víře, která mu pomohla změnit se k lepšímu. Opět se vzdal svých špatných návyků a přísahal, že se bude držet své víry ve Falun Dafa.

Ačkoli to v té době ještě nevěděl, podle Chan Jü tehdy vlastně přísahal na svůj život.

Pan Chan Jün Čin zemřel 4. května 2004. Tři měsíce potom, co byl zatčen podruhé a naposledy.

Slečna Chan Jü tehdy o zatčení otce nevěděla, protože už nežila doma, ale stále ještě žila v Číně. Zpráva o jeho smrti se k ní dostala skrze nečekaný telefonát.

„Byla jsem úplně v šoku a panice. Nemohla jsem tomu uvěřit.“

„Nemohla jsem uvěřit, že zabili mého otce. Myslela jsem, že ten telefonát byl omyl, dokud jsem nespatřila jeho tělo.“

Hlas Chan Jü se začal třást. Museli jsme rozhovor na chvíli přerušit. „Nemohla jsem tomu uvěřit, dokud jsem neviděla jeho tělo a viděla jsem, že je opravdu mrtvý. V té době moje mysl explodovala. Nemohla jsem spát, a když jsem usnula, měla jsem noční můry,“ pokračovala.

„Často se mi o mém otci zdálo.“

Po otcově smrti propustili z vězení její nevlastní matku. To, co ve vězení zažila ji vystrašilo natolik, že se už nikdy neodvážila vrátit ke své víře.


Čtěte také: Čína: Žena zemřela ve vězení po nuceném krmení hořčičným olejem. Případ zamlčovali 11 let


IMG 3385-e1550164217917-600x800
Dokument poskytnutý policejní stanicí v Pekingu ze 13. července 2004 uvádí, že soudní proces vedený proti Chan Ťün Čchingovi byl zrušen, protože zemřel ve vazbě. (Foto poskytla Chan Jü)

Cesta na západ za svobodou

Chan Jü praktikovala Falun Dafa se svými rodiči už jako malé dítě. Po otcově smrti však přestala.

Po několika letech se jí jedné noci v roce 2013 zdál podivný sen. Byl o jejím otci.

„Můj otec byl ve snu úplně jiný. Vypadal velmi zdravě a ostražitě. Řekl, že mě chce vzít na jedno místo. Zeptala jsem se ho kam, ale odpověděl jen pojď se mnou.“

„Přivedl mě před dva výtahy. Jeden jel nahoru a druhý dolů. Stál se mnou před tím, který směřoval nahoru. Snažil se mi říci, abych znovu objevila svoji víru, kterou jsem ztratila a zůstala jí věrná.“

Brzy po podivném snu, odcestovala Chan Jü do Hong Kongu. Ve městě jí čekal šok. Zjistila, že stále existují praktikující Falun Dafa. Tisíce jich proudili v ulicích Hong Kongu, mluvili s kolemjdoucími o násilí, které na nich páchá komunistický režim v pevninské Číně, o pronásledování a komunistické propagandě proti Falun Gongu.

Rozhodla se tehdy, že ještě jednou přijme svojí ztracenou víru.

IMG 5044-600x800
Chan Jü cvičí meditační cvičení metody Falun Gong. (Foto poskytla Chan Jü)

Útěk do USA

V roce 2015 odcestovala do Spojených států, aby se zde zúčastnila setkání praktikujících Falun Dafa z celého světa. Do pěti dnů po návratu z USA zpět do Číny byla zatčena spolu se svými dvěma přáteli, kteří byli také následovníky Falun Gongu.

Byla vyslýchaná na policejní stanici, aby vypovídala o krátkém pobytu ve Spojených státech amerických. Policie ji připoutala ke kovové židli a neumožnila jí jíst ani pít po dobu jednoho dne.

Policie ji nakonec propustila, protože neměla dostatek důkazů, že praktikuje Falun Dafa.

Chan Jü si tehdy uvědomila, že je čas rodnou Čínu rychle opustit.

Firmy v Číně nyní vyžadují od zaměstnanců poskytnutí čísel jejich sociálního zabezpečení a telefony všech občanů jsou pod kontrolou bezpečnostních složek komunistické strany.

Pro svůj útěk si vybrala USA. Při otázku, proč uprchla právě do Spojených států, se Chan Jü zasmála. „Proč Spojené státy? Protože je tam svoboda.“

15. října 2018 slečna Chan Jü bezpečně přistála na půdě USA a požádala o azyl. Dnes ve věku 33 let žije v New Yorku.

„Můj první pocit po příchodu (do Ameriky) byl svoboda. V Číně jsem musela být velmi opatrná při čtení knih Falun Dafa. Nikdy jsem si je nemohla vzít s sebou ven. Zde mohu číst knihu v metru, cvičit v parcích, dokonce cvičit i před čínským velvyslanectvím. Nemusím se starat o to, že budu zatčena nebo pronásledovaná.“

„Ale abych byla upřímná, stále je ve mně část, která z Číny neunikla, protože pokaždé, když vidím policii, stále pociťuji iracionální strach.“


Čtěte také: ČR: Senát vyzývá k ukončení násilných represí v Číně a propuštění politických vězňů


Pokojný protest před čínským velvyslanectvím

Nyní každý den v dešti nebo sněhu stojí Chan Jü odhodlaně před čínským velvyslanectvím v New Yorku. Drží transparenty a rozdává letáky nesčetným cizincům. Je to podle ní její vlastním úsilí o šíření pravdivých informací o tom, co se v dnešní Číně skutečně odehrává, o útlaku a násilí páchaném čínským režimem.

IMG 2997-1-e1550162252612-600x800
Chan Jü praktikuje cvičení metody Falun Gong před čínským velvyslanectvím v New Yorku. Před ní je upevněn transparent s nápisem: „Falun Dafa je dobrý,“ kterým protestující reagují na očerňující propagandu čínské ambasády. (Obrázek poskytla Chan Jü)

Chan Jü doufá, že jednoho dne přinese spravedlnost náležitý trest lidem odpovědným za smrt jejího otce.

Z historických záznamů je patrné, co na začátku pronásledování Falun Gongu v Číně přikázal generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min: „Zničte jejich pověst, zničte je finančně, zničte je fyzicky.“

Ťiang Ce-min v Číně zavedl genocidní praktiky, které měl řídit takzvaný „Úřad 610“. Prohlášení vydaná úřadem naznačují povahu praktik používaných v praxi: „Žádná opatření nejsou příliš přehnaná“, „Žádná trestní odpovědnost pro ty, kteří je ubijí k smrti,“ „Smrt následovníka Falun Gongu ve vězení se počítá jako sebevražda,“ nebo „Okamžitě spálit tělo bez procesu potvrzování identity“.

Navzdory všemu, čím trpěla v rukou čínské policie, Chan Jü řekla: „Cítím... ve skutečnosti je policie dost žalostná. Opravdu neznají pravdu. Myslí si, že to, v co věří je správné, protože lidé jsou v Číně povzbuzovaní, aby nepřemýšleli samostatně (a pouze následovali příkazy).“

„Kdyby věděli, jací jsme lidé, nebyli by nás takto pronásledovali.“

Chan Jü vzpomíná na svého otce s hrdostí pokaždé, když si obleče jeho plášť. „Odolával pronásledování až do konce, jeho víru to nezlomilo.“

„Budu se také držet svého přesvědčení a šířit pravdu všude, abych zachránila více lidí, kteří žijí v Číně, kteří jsou pronásledovaní za to, v co věří. Moji přátelé jsou stále ve vězení.“


Překlad a redakční úprava původní zprávy newyorské The Epoch Times: Martin Konečný a Milan Kajínek


Čtěte také:

Senátor Václav Hampl: Dnes už nemáme pochyby – příznivci hnutí Falun Gong jsou v Číně zneužíváni k transplantacím

Čeští zákonodárci připravují novelu zákona o transplantační turistice v reakci na situaci v Číně

Žena unesena a mučena policií při návštěvě Číny. Co udělala?...

4 prípady sexuálneho mučenia praktizujúcich Falun Dafa v Číne (podla právnika)